reklama
wtorek, 29 grudzień 2015 21:58

30.XII. Jakie zmiany czekają mundurowych w 2016 r. 

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(9 głosów)

 

Podwyżki uposażeń  żołnierzy zawodowych

 

W poniedziałek, 28 grudnia br.  w Dzienniku Ustaw  zostało opublikowane rozporządzenie MON z 18 grudnia br. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych ( Dz. U z 28.12.2015, poz. 2213), z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2016 r.  Nie oznacza, to, że  żołnierze otrzymają podwyżki  w styczniu.  Wypłata nastąpi po przyjęciu  budżetu państwa na 2016 r. , a konkretnie po podpisaniu decyzji budżetowej  przez szefa MON. Nastąpi to prawdopodobnie w lutym, czyli wyższa pensja  zostanie wypłacona w marcu, z wyrównaniem od stycznia br.  O ile? 

 

Stawki opublikowane w rozporządzeniu mogą sugerować,  że szeregowy zawodowy  skorzysta na tym 400 zł brutto ( jego uposażenie zasadnicze zwiększy się z 2500 do 2900 zł), ale  jest to  mylące. W rzeczywistości  podwyżka wyniesie  od 100 zł dla szeregowego do 210 zł dla czterogwiazdkowego  generała.   Pozostałe  300 zł to kwota dodatku  za długoletnią wysługę, który  od 1 lipca 2012 r.  otrzymali wszyscy żołnierze zawodowi. Wtedy podwyżkę zamiast do uposażenia zasadniczego wprowadzono do dodatku za wysługę tylko po to,  aby zmniejszyć  wydatki osobowe  z budżetu MON o ok. 28 mln zł.   Podobnych manewrów nie zrobiono w innych służbach mundurowych.  

 

Teraz to odkręcono, czyli nastąpił powrót do normalności. W tym celu konieczna była  kolejna nowelizacja rozporządzenia MON z 10 listopada 2014 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz. U. poz. 1618 z późn. zm.).  Nowe przepisy jeszcze nie zostały opublikowane, ale jest to kwestia najbliższych dni. W tych przepisach usunięto 300 zł, ale pozostawiono resztę. A to oznacza że  dodatek za wysługę  wzrasta  o 3 proc.  od wyższego uposażenia zasadniczego  ( od 400 do 510 zł brutto)  po 3 latach pełnienia czynnej służby wojskowej  aż do 35 proc. po  35 latach służby. Stosunkowo niewielkie podwyżki w korpusie podoficerskim nie pozwolą na skorzystanie z nich wielu chorążym, którzy mają zachowane uposażenie, zajmując jednocześnie niższe stanowisko niż posiadany stopień

 

Skutki finansowe  tego manewru finansowego są na ogół korzystne dla portfeli żołnierzy zawodowych. Wzrost  najniższego uposażenia  zasadniczego żołnierza do 2900 zł  brutto  spowoduje, że zmienią się także dodatki uzależnione  od tego wynagrodzenia. Chodzi m.in.  o:

  • • gratyfikację urlopową stanowiącą 35 proc.  najniższego  uposażenia żołnierza ( wzrost o 135 zł),
  • • ryczałt z tytułu przeniesienia - w wysokości 50 proc. tego uposażenia ( wzrost o 200 zł),
  • • podwyższenie limitu w zakresie przekwalifikowania zawodowego  dla zwolnionych z wojska. Stawką podstawą  w rekonwersji po 4 latach  służby wojskowej  jest 75 proc.  uposażenie szeregowego ( będzie 2175 zł zamiast 1875 zł, czyli wzrost o 300 zł, a przy trzykrotności  tego limitu po 15 latach  wychodzi dodatkowo 900 zł.

Nie zmienią się inne dodatki  do uposażenia  takie jak: m.in.  specjalny czy służbowy, w tym również morski bo kwota  od których  są naliczane te należności  pozostała na dotychczasowym poziomie  (1500 zł). Nie zostanie też podwyższona  tzw. kwota bazowa ( 1523 zł), od której liczone są mnożniki w służbach mundurowych. W przypadku wojska, wskaźnik podniósł prezydent Bronisław Komorowski w ostatnim dniu urzędowania, podwyższając go z 2,82 do 2,95 krotności  kwoty bazowej. 

 

Wyrównany  dodatek służbowy dla wszystkich komandosów   

 

Na opublikowanie w Dzienniku Ustaw czeka także kolejna nowelizacja rozporządzenia MON  z 10 listopada 2014 r. dotycząca tym razem dodatku służbowego dla komandosów.  W § 26 ust. 1  tego rozporządzenia  dodano, że dodatek specjalny  w wysokości 450 zł otrzymają komandosi służący także w Inspektoracie Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych, Centrum Operacji Specjalnych Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Jednostce Wojskowej AGAT w Gliwicach, Jednostce Wojskowej Nil w Krakowie oraz w 7 eskadrze działań specjalnych w Powidzu. 

Jest to kompleksowe uregulowanie spraw zawiązanych z otrzymywaniem dodatku specjalnego przez żołnierzy Wojsk Specjalnych. Podczas ostatniej nowelizacji rozporządzenia MON z 12 sierpnia br. ws. dodatków do uposażenia żołnierzy zawodowych [Dz.U z 20.08.2015, poz. 1204], nie wszyscy komandosi otrzymali wyższy o 450 zł  dodatek służbowy.  Skorzysta na tym ok. 250 żołnierzy.  

 

Jednorazowy dodatek specjalny dla pilotów lotnictwa 

 

Kolejną grupą zawodową, która skorzysta na nowych regulacjach są piloci instruktorzy z klasą mistrzowską lub pierwszą, służący w jednostkach powyżej szczebla brygady lotnictwa lub skrzydła lotnictwa oraz  posiadający nalot powyżej 2000 godzin lotów.  Uzyskają oni prawo do otrzymania jednorazowego dodatku specjalnego w wysokości 300 proc. kwoty pobieranego dodatku specjalnego o charakterze stałym, wówczas gdy w roku kalendarzowym wykonają co najmniej 15 lub 20 godzin nalotu, w  zależności od statku powietrznego. Nowy sposób ustalania liczby godzin lotów będzie miał zastosowanie do lotów wykonanych po dniu 1 stycznia 2016 r.

 

Ważne zmiany w pragmatyce  

 

W pierwszym kwartale przyszłego roku wejdą  w życie  zmiany w ustawie z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Przed Wigilią, projekt zmian w pragmatyce  wniosła grupa posłów PiS  po przygotowaniu  nowych przepisów w resorcie obrony narodowej. Prace nad nowymi  regulacjami mają ruszyć po Nowym  Roku.  Najważniejszy dla szeregowych zawodowych zapis dotyczy  wykreślenia wprowadzonego z dniem 1 stycznia 2010 r. art. 13  ust.1 zapisu, który ograniczał dla korpusu szeregowych zawodowych możliwość służby kontraktowej do 12 lat. Ucieszy to prawie tysiąc szeregowych, którzy są w trakcie wypowiedzenia lub w 2016 r.  kończy się im kontrakt terminowy i groziło zwolnienie ze służby. Wypowiedzenie stosunku służbowego groziło także prawie ośmiu tysiącom żołnierzom w latach 2017-2019.  Nie wiadomo co z tymi rezerwistami, którzy wcześniej dobrowolnie odeszli z wojska lub zostali zwolnieni po kilku latach służby. 

 

Zniesienie tej bariery pozwoli szeregowym, którzy rozpoczęli służbę przed 1 stycznia 2013 r. na uzyskanie po 15 latach uprawnień do częściowej emerytury mundurowej w wysokości 40 proc. ostatniego uposażenia. A także  uzyskanie odprawy mieszkaniowej, której wysokość wynosi 3 proc. wartości przysługującego lokalu mieszkalnego za każdy rok podlegający zaliczeniu do wysługi lat ( kwota nie może  być niższa niż 45 proc. oraz wyższa niż 80 proc. wartości lokalu i zależy także od liczby przysługujących norm, wskaźnika 1,66 i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego). Od 1 października br.  naliczanie odprawy jest bardziej korzystniejsze  - obecnie  średnia wypłata odprawy po zwolnieniu ze służby wynosi prawie 190 tys, zł bez podatku. Poszkodowanymi są szeregowi, którzy rozpoczęli służbę po 1 stycznia 2013 r. – uzyskają oni uprawnienia emerytalne po ukończeniu 55 lat i przesłużyli co najmniej 25 lat. 

 

Zapowiedziane zmiany w pragmatyce przewidują także, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach Minister Obrony Narodowej może wyznaczyć żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe wyższe o dwa i więcej stopni wojskowych, bez mianowania na wyższy stopień wojskowy.  Wyznaczenie nie może dotyczyć przypadków, w których żołnierz posiadałby niższy stopień od swoich podwładnych.  Za dodatkowe obowiązki  będzie przysługiwać  dodatek kompensacyjny.

 

 Tak samo rosną mnożniki u funkcjonariuszy

 

Od 1 stycznia 2016 r. rosną także uposażenia funkcjonariuszy.  W policji mnożnik,  podobnie jak w wojsku zwiększy się o 0,13 krotność kwoty bazowej,  ale funkcjonariusze wystartują z wyższego pułapu. Żołnierze zawodowi mieli mnożnik 2,82 a policjanci - 2,87 krotność kwoty bazowej.  Od 1 stycznia będzie to odpowiednio: 2,95  oraz 3,0 krotność tej kwoty, do oznacza wzrost przeciętnych uposażeń policjantów o 4,61 proc. z 4 372 do 4573 zł ( o 201 zł) z nagrodą roczną.

 

Szef MSW Mariusz Błaszczak  podczas spotkania ze związkowcami wstępnie przychylił się do ich propozycji, aby przyszłoroczne podwyżki dla funkcjonariuszy miały charakter kwotowy i były wypłacane w jednakowej wysokości dla każdego. Realizacja podwyżek u funkcjonariuszy nastąpi niezwłocznie po uchwaleniu ustawy budżetowej, z mocą od 1 stycznia 2016 roku. W Straży Granicznej wskaźnik wzrośnie  z 2,89 do 3,02 krotności kwoty bazowej. Z kolei wynagrodzenie funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu zwiększy się 2,98 do 3,12 krotności kwoty bazowej.

 

Niższy od żołnierzy wskaźnik będą mieli jedynie funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej.  Nowe rozporządzenie zwiększy tzw. „mnożnik” z 2,81 do 2,94 krotności kwoty bazowej, co oznacza wzrost o 198 zł wraz z nagrodą roczną. Obecnie strażacy zarabiają średnio 4 280 zł, po nowym roku będą otrzymywali 4 478 zł. R.Ch. 

 

Czytany 66838 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 grudzień 2015 07:53

Overall Rating (1)

4 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze