reklama
piątek, 01 styczeń 2016 21:46

2.I. Kto może nosić mundur wojskowy

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

 

Kara aresztu, grzywny i przepadek  umundurowania grozi  za noszenie przez osoby nieuprawnione wojskowego ubioru wieczorowego, galowego, wyjściowego, służbowego, polowego, ćwiczebnego i specjalnego oraz elementów składowych tych ubiorów – przewiduje projekt rozporządzenia MON ws. zakazu używania munduru wojskowego lub jego części, który został wysłany do konsultacji międzyresortowej. 

 

Dotychczasowe przepisy zostały przyjęte 10 lat temu.  W ostatnich latach  nastąpiły duże zmiany w umundurowaniu żołnierzy zawodowych i kandydatów . Zostały one ustalone w:

 

 • • rozporządzeniu MON z 31 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów, zestawów i wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką (Dz. U. z 2015 r. poz. 173),
 • • rozporządzeniu MON z 31 października 2014 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką (Dz. U. poz. 1615).

 

Nowe umundurowanie, które mają do 2018 r. otrzymać wszyscy żołnierze zawodowi, a także kandydaci oraz powołani  do czynnej służby wojskowej wynika w koncepcji zmian funkcjonowania służby mundurowej w latach 2013-2022. Zaprojektowano je według wielopoziomowego systemu ochrony. Jest to system siedmiostopniowy. Pierwszy stopień ma tworzyć bielizna letnia trudnopalna oraz skarpetki letnie. Drugi – to bielizna zimowa trudnopalna oraz skarpetki zimowe. Trzeci poziom będą stanowić mundury wzór 2010: polowy, polowy letni i tropikalny oraz trzewiki. Poziom czwarty – to bluza ocieplająca pod mundur polowy wzór 2010, poziom piąty – ocieplacz ubrania ochronnego, szósty – ubranie ochronne, a siódmy – ubranie ocieplające.

 

Zgodnie z tymi zasadami żołnierzom zawodowym będzie przysługiwać: 

 • mundur galowy nowego wzoru o innej barwie, strukturze i materiale. Mundury galowe będą w ciemniejszym odcieniu niż wyjściowe. Inne będą również buty, które w przypadku galowego uniformu będą lakierowane. Oprócz metalowych (zamiast plastikowych), jasnosrebrzystych guzików, zmieni się kształt kieszeni kurtki munduru. Nowe będą również wyróżniki korpusów osobowych, 
 • płaszcz całoroczny zamiast płaszcza letniego i sukiennego, 
 • kurtkę nowego wzoru zamiast kurtki wyjściowej. Nowe kurtki wyjściowe  otrzymają ocieplenie z polaru i dopinany kaptur. Tzw. kurtki wiatrówki, choć nie zmieni się ich krój, zostaną wykonane z materiałów o lepszych niż obecnie parametrach termo- i hydroizolacyjnych, 
 • koszulo-bluzę wyjściową zamiast koszuli oficerskiej, 
 • nowy wzór swetra ( w tzw. serek) zamiast swetra oficerskiego. 

 

W związku z tym  konieczna była nowelizacja przepisów, które zastąpi rozporządzenie MON z 19 października 2005 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (Dz. U. Nr 216, poz. 1827, z późn. zm.).  Zakaz ten obejmuje:  kompletny mundur wojskowy rozumiany jako ubiór wieczorowy, galowy, wyjściowy, służbowy, polowy, ćwiczebny i specjalny.  A także elementy składowe poszczególnych ubiorów takie jak:  orły wojskowe, oznaki stopni wojskowych, korpusów osobowych, grup osobowych i specjalności, specjalistów wojskowych, szkolne, rozpoznawcze, identyfikacyjne.  

 

W uzasadnieniu przypomniano, że naruszenie powyższego zakazu stanowi wykroczenie i podlega karze aresztu lub grzywny. Kodeksu wykroczeń przewiduje  przepadek  tych  przedmiotów, choćby nie stanowiły własności sprawcy.  Do kontroli upoważniona jest Żandarmeria Wojskowa. 

 

Nowe propozycje przewidują, że zakaz ten nie dotyczy: munduru polowego,  ćwiczebnego, ubrania ochronnego, koszulobluzy polowej i ćwiczebnej, beretu, furażerki  polowej i czapki  futrzanej, pozbawionych odznak wojskowych, które będą mogli używać instruktorzy i specjaliści z organizacji pozarządowych i społecznych, ale na pewnych warunkach.  Jakich? Te organizacje muszą mieć podpisane porozumienie o współpracy z MON lub jednostką wojskową. 

 

Zakaz ten nie dotyczy także używania  munduru wojskowego przez:   

 • • żołnierzy przeniesionych, po odbyciu lub zakończeniu pełnienia czynnej służby wojskowej, do rezerwy lub w stan spoczynku, 
 • • weteranów lub weteranów poszkodowanych, będących żołnierzami rezerwy lub w stanie spoczynku, 
 • • kombatantów,
 • • osób niebędących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, które  biorą udział w występach wojskowych zespołów artystycznych (w czasie tych występów) lub  występują w filmach i innych przedsięwzięciach artystycznych (w czasie ich realizacji).

Warto  przypomnieć, że w II połowie listopada br. obecny szef MON Antoni Macierewicz zdecydował, że wszyscy żołnierze  zawodowi pracujący w Urzędzie Ministerstwa Obrony Narodowej są zobowiązani  do noszenia umundurowania podczas zadań  służbowych.    Intencją pisma  z  24 listopada br. skierowanego do instytucji  centralnych  MON było zwrócenie uwagi i przypomnienie zasad określonych w obowiązujących przepisach dotyczących umundurowania -  poinformował portal Bartłomiej Misiewicz, rzecznik  prasowy MON. 

Należy także dodać, że Fundacja „Promilitaria XXI” przygotowała  w 2014 r. album z prezentacją  multimedialną pt. „Aktualne umundurowanie żołnierzy WP”, który jest dostępny na stronie głównej portalu-mundurowego.pl.  R.Ch. 

 Zdjęcie: ppor. Robert Suchy ( DKS MON) 

Projekt rozporządzenia >>>

 

Czytany 69323 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 styczeń 2016 08:42

Overall Rating (1)

2.5 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • szer

  Pan Minister w Afganistanie był ubrany w mundur ze względu na jego bezpieczeństwo..... takie są procedury. uwierz mi ze nie założył to dla lansu...

 • Cezary

  Mam pytanie.Odbyłem służbę wojskową w "tamtej"Polsce.Tamta Polska według IPN-u była częścią Rosji.Zdobyłem tytuł oficerski(prawie)Sierżant Podchorąży.Mam Kartę Mobilizacyjną i na wypadek wojny będę Dowódcą Plutonu.Czy mam prawo do noszenia rosyjskiego munduru z trzema belkami na pagonach(tak w Rosji noszą sierżanci)W Polsce sierżant to V (piątka rzymska).Czy jako rosyjski oficer(Układ Warszawski) mogę nosić rosyjskie dystynkcje?Na przykład na uroczystosciach,podczas spotkania z Rosjanami itd...USArmy nosi w Polsce swoje dystynkcje...Co na to Prawo Polskie.

 • Benedykt Kuszczak

  Skrajny idiotyzm rodem z PRL. Jednak prawda co mówili ludzie cofamy się o lata świetlne.

 • stanisław

  W przypadku zagrożenia dla Kraju, odwołujecie się do plebsu , do jego honoru i patriotyzmu.
  Natomiast w czasie pokoju to macie nas w d...e,zabraniając nam nosić mundury. Przecież to jest jeden ze sposobów ( być może nawet najważniejszy) przejawów patriotyzmu.

 • Tomek

  Można chodzić mundurze chodząc na ASG?

 • sylwex

  Torun, Poland

  Anonymous, a dlaczego miałoby nie dotyczyć ASG?
  Wojak, Harcerze a nie CHarcerze.

 • spoko

  Kupię mundur podhalańczyka, nurki@interia.pl

 • stt

  A więc drodzy ASGjowcy nie macie prawa nosić munduru WP, nie umiecie czytać? jeżeli nie macie porozumienia jesteście pod sankcją podczas noszenia munduru. Dziwicie się, że cywil nie może nosić munduru, bo jak wojna to "plebs wzywają" i wtedy mundury możecie nosić. MONowi chodzi o poszanowaniu munduru cymbały, mundur to nie ciuszek, który może nosić byle żul, w tych mundurach giną żołnierze i kolejna sprawa, że noszeniemunduru przez cywila jest to przywłaszczanie sobie funkcji publicznej.

 • Plock, Poland

  Mundury nie dla grzybiarzy..

 • Prawda

  po diabla wam oryginalny mundur, są obecnie piękne mundury w multi cam na podobę mundurów USA na rzepy praktycznie jak oryginały - pewnie że trochę się różnią ale naprawdę ciężko odróżnić, co do odznak kto był w wojsku nie istotne kiedy a wykonał dane szkolenia, specjalności i ma na to dokumenty np. legitymacja skoczka spadochronowego - może nosić nikt mu tego nie zabroni, godło flagi też może nosić każdy - do pioruna nie dajcie się zwariować. Nie daj boże ale jak dojdzie co do czego i tak ojczyzna was zawoła - no chyba że ktoś będzie nosić łeb pod pachą no to co z niego za żołnierz będzie? - Jedynie na rozpoznanie bojem czyli tarcza strzelnicza wz. no i tu trzeba wpisać rok !