reklama
piątek, 29 lipiec 2016 05:35

29.VII.Będą podwyżki w resorcie obrony narodowej od 2017 r. 

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(19 głosów)

Planuje się poprawę poziomu uposażeń żołnierzy i wynagrodzeń pracowników wojska w budżecie na 2017 r.  – poinformował portal-mundurowy.pl  Barłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

Pytanie  do rzecznika MON wysłaliśmy w związku z przygotowywanymi w resortach spraw wewnętrznych i administracji  oraz sprawiedliwości projektami ustaw o ustawieniu programów o modernizacji służb mundurowych w latach 2017-2020 ( Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz Służby Więziennej). Jak już informowaliśmy, projekty ustaw są w trakcie uzgodnień międzyresortowych. Oba resorty uzgodniły, że podwyżki w służbach mundurowych będą wypłacone najbliższych czterech latach w przeciętnej  wysokości 250 zł od 2017 r.  oraz ok. 300 od 1 stycznia 2019 r. na  następujących zasadach: 

 • W Policji wskaźnik od 1 stycznia 2017 r.  ( data wejścia w życie ustawy), ma zwiększyć się z 3,01 do 3,19 krotności kwoty bazowej, która wynosi 1523,29 zł ( średnio o 253 zł – jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, chociaż z wyliczeń wychodzi nieco więcej - 274 zł) . 
 • W Straży Granicznej, wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej ma zwiększyć się od 1 stycznia 2017 r. o 0,18 krotność kwoty bazowej - do 3,21 , co oznacza że przeciętne uposażenie urośnie do 4885 zł brutto, . 
 • W Państwowej Straży Pożarnej, przeciętne uposażenie funkcjonariuszy ma zwiększyć się w przyszłym roku z  2,95  krotności kwoty bazowej ( obecnie 4 494 zł brutto) – tyle obecnie otrzymują żołnierze – do 3,13 ( również o 253 zł). 
 • W Biurze Ochrony Rządu  - w ramach motywacyjnego systemu wynagrodzeń – funkcjonariusze mają otrzymać  również  podwyżkę o 0,18 krotność kwoty bazowej (z 3,13 do 3,31 krotność tej kwoty.
 • W  Służbie Więziennej jest także przewidywana  od przyszłego roku podwyżka funkcjonariuszy SW wynikająca w projektu ustawy modernizacyjnej  o 0,18   - do 3,19  krotności kwoty bazowej (średnio o 250 zł brutto, bez funduszu nagród uznaniowych i zapomóg).

 Jednocześnie – jak uzgodniono w maju br. na spotkaniu w MON ze związkowcami – w latach  2017-2019 zakłada się coroczne zwiększanie limitu środków na wynagrodzenia o 5 proc. ponad ustawowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń,  co powinno skutkować wzrostem pracowniczych wynagrodzeń o kwotę: ok. 210 zł  już w 2017 r ( o ok. 250 zł w 2018 r. i ok. 270 zł w 2019 r. ).  Ostatnio jak poinformował posłów płk Sławimir Filipczak, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON, trwają starania, aby powyższe  uzgodnienia przyjął rząd. 

W tej sytuacji, żołnierze zawodowi byliby jedyną służbą pominiętą przy podwyżkach, bowiem wyższe uposażenia mają otrzymać  także wszyscy pracownicy cywilni resortów mundurowych.  Barłomiej Miskiewicz, rzecznik MON zapewnił portal-mundurowy.pl, że podwyżki będą, ale nie w ramach ustawy modernizacyjnej  z 25 maja 2001 r. o finansowaniu sił zbrojnych.  – Jest taki plan. I to jeszcze w tym roku  – dodał rzecznik, ale obejmujący skorygowane i urealnione wydatki na programy operacyjne. 

W przypadku podwyżek dla żołnierzy interesująca informacja ukazała się na stronie Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP. Otóż  14 lipca br.  przewodniczący Prezydium Organów Przedstawicielskich płk Marian Babuśka spotkał się z dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad SZ w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego gen. bryg. dr. Jarosławem Kraszewskim.” Tematem rozmów były bieżące sprawy dotyczące środowisk żołnierskich poszczególnych korpusów. Główną kwestią, która została omówiona podczas spotkania związana była z planowanym podniesieniem wskaźnika uposażeń żołnierzy zawodowych (kwota bazowa).” 

Należy przypomnieć, że w tej sprawie Konwent skierował 25 marca br. pismo  do szefa MON  Antoniego Macierewicza.  Informacja o spotkaniu w BBN oznacza, że w ostatniej fazie uzgodnień jest projekt rozporządzenia prezydenta RP o podwyższeniu mnożnika dla żołnierzy zawodowych.   Obecne rozporządzenie podwyższające wskaźnik w 2,82 do 2,95 krotności kwoty bazowej ( 1523,29 zł) zostało podpisane przez prezydenta  Bronisława Komorowskiego  w ostatnim dniu jego  urzędowania ( 5 sierpnia  2015 r.). Nie jest wykluczone, że  obecny prezydent RP Andrzej Duda, złoży podpis pod tym rozporządzeniem w przyszłym tygodniu a na pewno przed Świętem Wojska Polskiego.  Może to być miłe zaskoczenie dla wojskowego środowiska.  Środki na podwyżkę są przewidziane w przyszłorocznym budżecie, więc będzie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. 

Projekt  rozporządzenia musi mieć kontrasygnatę premiera i akceptację ministra finansów, co oznacza, że przeszedł wszystkie etapy uzgodnień  w resorcie obrony narodowej, w tym również z departamentem: Budżetowym i Kadr MON. 

Powstaje pytanie, o ile mogą zwiększyć się  przeciętne uposażenia żołnierzy zawodowych.  I jak ta dodatkowa pula zostanie podzielona – po równo czy procentowo.   W naszej ocenie, podwyżka przewidziana od 1 stycznia 2017 r. będzie nie mniejsza niż 0,18 i nie większa niż 0,25 krotność kwoty bazowej, czyli  mnożnik dla żołnierzy wyniesie od 3,13 do 3,20 krotność tej kwoty.  Brutto będzie to od 250 zł do nawet 380 zł na etat.  

Najbliższe dni potwierdzą,  jaką podwyżkę od przyszłego roku otrzymają żołnierze  zawodowi. R.Ch. 

 

Czytany 70152 razy Ostatnio zmieniany piątek, 29 lipiec 2016 05:50

Overall Rating (1)

1 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • zolnierz83@wp.pl

  Jest duża szansa że właśnie 15 .08 zostanie to ogłoszone .. w końcu to święto więc przy takich okolicznościach każdy Minister czy też Prezydent RP chce taką wiadomość podać że docenia WP .

 • 25

  Strona Piotra J. istnieje już trochę i koledzy emeryci twierdzą że różnice w wyliczeniach w. biura emerytalnego z wyliczeniami Piotra są wręcz groszowe.

 • Lajosz

  Jak to się mówi: Póki nie wpadnie na konto to nie uwierzę. Swoją drogą pozytywny gest tym bardziej iż wojsko miało otrzymać wcześniej podwyżki uposażenia w większych kwotach, nie zapominając jednocześnie że przez kilka ładnych lat nie było tych podwyżek wogóle.

 • anion

  jakiś czas temu słyszałem o koncepcji podwyżki o 30-40% każdy ALE przy tym, zmnieszenie emerytury pełnej do 50%, w sumie stawki byłyby zbliżone do obecnych, a jakby na koncie przyjemnie się robiło :)

 • Misiek

  Jak dobrze poleci to nawet może będzie większa podwyżka :-) także trzymajmy kciuki ..

 • rytmiczny

  podwyżki powinny być znacząco wyższe dla tych co zaczęli na nowych zasadach emerytalnych, przyszli po 2013 r.

 • Jerry

  Rated 1 out of 5 stars

  no to wymysliles, chyba nie sam?

 • MONiuszko

  Zdzisiu co się pieklisz, przyjdź popracuj, posłuż krajowi nawet do 65/67 lat jak Ci pozwoli. Uwierz że i piekarze i kierowcy ,,dużych,, przychodzą w kamasze. Koszary czekają i na Ciebie.

 • Alex

  Dodatek morski w miejscu od 2003

 • amigos

  tak patrzac politikos to jak to mówią DOBRZE TO JUŻ BYŁO. Jak przyszedłem kilka lat temu do wojska to było 300zł podwyżki, potem prezydentowe 100zł. W 2017 była podwyżka na początek na zachęte i na tym się skończyło. Caracali nie ma, szrot pozostał w jednostkach, są problemy z pobraniem nawet munduru a podwyżki były lepsze - ot tyle co pamiętam.