reklama
wtorek, 15 listopad 2016 06:58

15.XI.Wyższe uposażenia dla żołnierzy (prawie) po równo procentowo

Napisane przez Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wszystko wskazuje, że od 1 stycznia 2017 r. uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych zwiększy się przeciętnie od 300 do 580 zł , czyli prawie po równo procentowo  – dowiaduje się nieoficjalnie portal-mundurowy.pl

Szef MON Antoni Macierewicz  nie podjął jeszcze decyzji w jaki sposób zostaną podzielone od przyszłego roku środki na podwyżki uposażeń dla żołnierzy zawodowych. A będzie miał ich sporo do wydania. 4 sierpnia br. prezydent RP podpisał  rozporządzenie podwyższające od 1 stycznia 2017 r.  tzw. mnożnik dla żołnierzy zawodowych z 2,95 do 3,20 wielokrotności kwoty bazowej, wynoszącej obecnie, a także i w przyszłym roku  - 1523,29 zł.  Oznacza to średnią podwyżkę na etat w wysokości  380,82 zł brutto, czyli średnio o 9 proc. w stosunku do stawek podstawowych uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych ( Dz. U. z 28.12.2015, poz. 2213) 

Realne są podwyżki po równo procentowo  

Po odliczeniu nagrody rocznej czy dodatków m.in. z tytułu wysługi pozostają podwyżki średnio o ok. 7 proc. w stosunku do obecnych stawek uposażenia zasadniczego. W przypadku szeregowego zawodowego, te 7 proc. od 2900 zł ( grupa O) byłoby 203 zł brutto do ponad 1000 zł w przypadku generała czterogwiazdkowego (grupa 20). 

W resorcie obrony narodowej nie ma tradycji podziału środków na podwyżki uposażeń po równo kwoto, poza przypadkiem, że od 1 lipca 2012 r. wszystkie służby mundurowe, w tym również żołnierze zawodowi otrzymali po 300 zł brutto.  Taka była intencja byłego premiera Donalda Tuska, wygłoszona podczas expose w listopadzie 2011 r. I nikt w resorcie obrony tego nie kwestionował. Tym razem nie ma szczegółowych wytycznych jak należy podzielić środki na wzrost uposażeń w służbach mundurowych. Na przykład w Policji funkcjonujące tam silne związki zawodowe opowiadają się za zapowiedzianą w ustawie o modernizacji służb MSWiA  podwyżką uposażeń po równo kwotowo ( ok. 250 zł w 2017 r.).  Tymczasem Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów  Zawodowych  WP  jest zwolennikiem podwyżki po równo procentowo. 

Co wykazała sonda na portalu 

Gdyby decyzja o podwyżce zależała od głosowania na portalu-mundurowym.pl, to prawie połowa (47,4 proc.) z 1302 użytkowników portalu, którzy kliknęli  w naszą ankietę opowiedziała się za podwyżką po równo kwoto. Na tym rozwiązaniu skorzystają przede wszystkim szeregowi zawodowi oraz podoficerowie, a także oficerowie młodsi. Natomiast  ponad jedna czwarta głosujących (27,3 proc.) opowiedziała się za podwyżkami po równo procentowo. Ta sonda mogłaby być równie dobrze zatytułowana: kim  jesteś użytkownikiem portalu-mundurowego.pl, z którego korzysta ok. 70-80 tysięcy osób, w tym ok. 70 proc. to żołnierzy.

Jednocześnie, prawie jedna czwarta uczestników naszej sondy (23,4 proc.) chciałaby większego zróżnicowania uposażeń wśród podoficerów.  Obecne różnice między uposażeniem zasadniczym kaprala ( 3370 zł brutto)  a st. chorążym sztabowym  4110 zł brutto są stosunkowo niewielkie. 

Bez zbędnych konsultacji 

Nie wiemy jaką decyzję podejmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, ale z naszych informacji wynika, że opcja podwyżek po równo procentowo ma więcej zwolenników w kręgach decyzyjnych  resortu obrony narodowej. Projekty tabel z nowymi stawkami nie będą wysyłane  do konsultacji w resorcie obrony narodowej poza niezbędnymi uzgodnieniami z departamentami: Budżetowym, Kadr  oraz Konwentem Dziekanów Korpusu Oficerów WP. 

Nowe stawki, uwzględniające 2-3 opcje otrzyma w pierwszej kolejności wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski, odpowiadający za sprawy społeczne. Bardzo prawdopodobny jest wybór przez szefa MON opcji podwyżek w granicach od 300 zł brutto dla szeregowego  do 580 zł dla generałów. Decyzje zapadną w ścisłym kierownictwie MON. Zostaną one  opublikowane w Dzienniku Ustaw, już bez uzgodnień  międzyresortowych, tak jak to zrobiono pod koniec ubiegłego roku, z włączeniem kwoty 300 zł do stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. 

Nie wiadomo, czy podwyżki w wojsku w granicach średnio 10 proc. (łącznie z dodatkami do uposażenia zasadniczego) nie zabierze fiskus po zapowiadanej reformie podatkowej, na której stracić mogą osoby zarabiające więcej niż średnia krajowa. Ch

 

Czytany 60420 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 listopad 2016 07:16

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • Darmozjadł

  Kolesiu, Daremne żale - próżny trud, Bezsilne złorzeczenia!... (AA)
  Poza tym robota nie zając - nie ucieknie, a kasa i nie tylko, jak najbardziej przyda się ;)

 • Bolesław Śmiały

  Najnowsza informacja ze źródeł zbliżonych do PAP - podwyżki dla żołnierzy będą obowiązywać od 1 kwietnia 2017 r. bez wyrównania od 1 stycznia, po to aby żołnierze odchodzący od cywila w styczniu 2017 nie wygenerowali zbyt dużych kosztów na odprawy, 12 miesięczne uposażenie i ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy i oczywiście wyższe emerytury,

 • MATT

  Warsaw, Poland

  Ale walka :-P. Powiem tak... Jedni zasługują na podwyżkę jedni nie jeżeli spojrzymy na zakres wykonywanych zadań ale tak głęboko nikt nie dojdzie. Mam nadzieję że Pan Antoni zrobi podwyżkę rozważnie i tyle... i tak planują dać bardzo dużo więc czy będzie po równo czy duża różnica w r poszczególnych korpusach będzie no to życie... Oni decydują, mogli nic nie dać... Baa jeszcze długo nie dawać. Ale wiecie o tym że jeżeli będzie po równo to skorzysta na tym więcej ludzi bo więcej jest szeregowych i podoficerów niż oficerów i generałów, czyż nie? Niedługo idę na szkołę oficerską i mimo że jeszcze w tym korpusie nie jestem to jestem za tym żeby Ci mniej uposażeni dostali więcej niż te 150 zł.... Stracę na tym ale i tak dostanę więcej więc po co być pazernym.... I tak oficer dużo dostaje... Wiadomo jak żyje i jaki standard życia ma oficer. Wystarczyły na bardzo dobre życie z dobrą emeryturą. Np Szeregowy nie będzie miał takiej okazji... Niska pensja, mało dodatków itd itd itd niech dostanie więcej bo widać jak idą podwyżki we wszystkim... OC przeglądy od 2018 droższe mieszkania, słabe kredyty... To Szeregowy ma mieć więcej problemu z kupnem mieszkania żeby oficer mógł sobie jacht kupić... Serio? Podoficer już ma ta stała i też ma ciężko ale sobie radzi. Znam wielu szeregowych co ledwie łączy koniec z końcem a mimo, a państwo chce przyrostu urodzeń dzieci stąd te 500 +(jeżeli to wypali to bardzo dobry pomysł) to dajcie szeregowym szansę żeby mogli/chcieli te dzieci w swojej rodzinie, żeby mogli je utrzymać. Dziecko szeregowego będzie w biedzie a oficerke będą z s7 latały po gimnazjum... Straszne to jest... A oficer i tak chce więcej i więcej bo to jak promocja w Lidl'u... Gdzie tylko w Polsce się nie udała... PzDr dla kumatych:-P

 • MATT

  Warsaw, Poland

  Bolesław śmiały skąd bierzesz te info... Chyba nie z tego niekompetentnego artykułu z promilitaria:-P. Gdzie facet raz piszę że od stycznia raz ze od kwietnia:-D? Daj znać

 • Autor

  Do MATT: Prostowałem informację o pogłoskach, że podwyżki będą od kwietnia. BĘDĄ OD STYCZNIA 2017 r. Nowe stawki wejdą w życie po nowym roku, ale z wyrównaniem od 1 stycznia 2017 r.

 • MATT

  Warsaw, Poland

  Dobra zkrecilem się bo nie słyszałem o pogloskach że od kwietnia, wybacz autorze :-)

 • gość

  uważam, że uposażenie najwyższego stopniem i wysługą podoficera, nie powinno być wyższe niż uposażenie oficera - na początku oficerskiej służby.
  ponieważ nie po to się uczył, aby zarabiać mniej.
  dodatkowo mało kto wie, ile nauki było na studiach (przede wszystkim wojskowych) i ile życia w MŁODOŚCI poświęcił taki człowiek, który po 4 latach studiów wojskowych zostaje podporucznikiem.

 • Cheryl

  http://www.craigthetechteacher.com/author/haran39/ To remove dandruff, before washing your hair massage home air cleaners. baking soda into your hair. After five minutes, rinse off and wash your hair as usual.

 • Prettie

  Trening mózgu sposobem na dobrą pamięć! http://sluchowy.pl

 • Steven

  Problemy z erekcją u mężczyzny - przyczyny http://skupienie-koncentracja.pl/cat/pamiec/