reklama
wtorek, 14 luty 2017 06:47

14.II. Niska waloryzacja rent i emerytur

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W marcu br. emerytury i renty zwiększą się o 0,44 proc. Wszyscy seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2273 zł  brutto dostaną równo 10 zł podwyżki.  Najwięcej skorzystają najbiedniejsi. 

W ubiegłym tygodniu, minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska podpisała komunikat ustalający wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. na 100,44 proc. Pierwotnie planowany wskaźnik miał być wyższy i wynosić 100,73 proc. Oznacza to, że emerytury i renty wzrosną o 0,44 proc. O mniejszej waloryzacji w 2017 r. zdecydowały wskaźniki inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2016 r.  Według danych GUS inflacja w 2016 nie było. Przeciętny wskaźnik wzrostu cen i usług stanowił 99,6 proc. tego co w 2015 r. ( w rządowej prognozie  miał wynieść  99,8 proc.). 

Zmiany wynikają z przeprowadzonej  grudniu 2016 r. nowelizacji ustawy ustalającej na nowo  zasady waloryzacji świadczeń. Podniesiono wtedy  z dniem 1 marca 2017 r. kwoty świadczeń minimalnych do 1000 zł brutto. Dziś wynosi 882,56 zł brutto, a więc najbiedniejsi emeryci dostaną więcej aż o 117,44 zł brutto. Rząd wyliczył, że podwyższenie świadczenia do 1 tys. zł obejmie ok. 800 tys. emerytów i rencistów podlegających ZUS, a także 285 tys. osób pobierających renty socjalne i ok. 350 tys. rolników pobierających emerytury i renty z KRUS.  Nie dotyczy to emerytur mundurowych, których świadczenia są wyższe niż średnia krajowa. 

Zyskali najbiedniejsi 

Podwyższenie świadczeń do 1 tys. zł brutto dla najbiedniejszych emerytów to niejedyna zmiana. Rząd postanowił bowiem wszystkim, ok. 9 mln, polskim emerytom i rencistom zmienić zasady waloryzacji.

Do tej pory w Polsce coroczna marcowa waloryzacja była procentowa. To oznaczało, że im ktoś miał mniejsze świadczenie, tym mniejszą dostawał podwyżkę. I tak np. w ubiegłym roku w marcu wszystkie emerytury wzrosły o 0,24 proc. Najniższa emerytura zwiększyła się tylko o 2,11 zł brutto, podczas gdy średnia emerytura w wysokości 2100 zł brutto o 5,04 zł brutto. Ponadto najbiedniejszym wypłacono jednorazowe wyrównanie , uzależnione od wysokości świadczenia. Te zasady nie będą już obowiązywały w marcu tego roku. 

Ustalono, że o wysokości podwyżki decydują dwa wskaźniki: inflacja w gospodarstwach emeryckich (czyli podwyżki cen towarów, które głównie kupują emeryci) i przynajmniej 20 proc. realnego wzrostu płac z roku poprzedzającego waloryzację. Nie ma znaczenia, że  na początku tego roku, inflacja ostro ruszyła w górę.  Na wyższą waloryzację świadczeń będzie można liczyć dopiero za rok, jeśli rząd znów nie zmieni zasad. 

Średnia waloryzacja świadczenia wojskowego – 15,19 zł

Gdy dodamy inflację i 20 proc. realnego wzrostu płac, wychodzi nam, że w marcu br. wszystkie emerytury i renty powinny wzrosnąć o 0,44 proc. A  to oznacza, że w marcu wszyscy seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2273 zł brutto, dostaną 10 zł brutto podwyżki. Nie będzie więc można dostać podwyżki mniejszej niż 10 zł brutto. Ktoś natomiast, kto ma większe świadczenie, dostanie o 0,44 proc. więcej. W przypadku 3000 zł brutto, podwyżka wyniesie 13,20 zł, 4000 zł brutto – 17,60 zł , 5000 zł – 22 zł , a 6000 zł – 26,40 zł. 

W tegorocznym budżecie MON na wypłatę wojskowych świadczeń emerytalnych zarezerwowano około 6,5 mld zł (średnie świadczenie emerytalne wynosi 3453 zł brutto, czyli od marca średni wzrost wyniesie  15,19 zł).  

Średnia renta, świadczenia przedemerytalne

Po zmianach:

 • • świadczenie przedemerytalne 1029,86 zł brutto zwiększy się o 10 zł brutto, 
 • • średnia renta (1602 zł brutto) będzie większa też o 10 zł brutto,
 • • średnia renta rodzinna 1826 zł brutto - o 10 zł brutto
 • • średnia emerytura pomostowa 2415 zł brutto - o 10,62 zł brutto.

Dodatki po waloryzacji emerytur

Waloryzowane o 0,44 proc. będą też wszelkie dodatki.

 • • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji 313,01 zł wzrośnie do 314,39 (o 1,38 zł brutto), 
 • • dodatek dla sierot zupełnych 392,20 zł wzrośnie do 393,92 (o 1,72 zł brutto)
 • • dodatek kombatancki 208,67 zł wzrośnie do 209,59 (o 92 gr),
 • • dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie 208,67 zł brutto wzrośnie do 209,59 zł brutto (o 92 gr)

Seniorzy zyskają jeszcze jedną podwyżkę. Wszystko dlatego, że rząd podniósł kwotę wolną od podatku. Po podwyższeniu kwota wolna wynosi 6600 zł rocznie. Wcześniej wynosiła 3091 zł i była równa dla wszystkich, i bogatych, i biednych. Rząd postanowił to zmienić. Teraz będzie ona uzależniona od osiąganego dochodu. Najwięcej na zmianie zyskają najbiedniejsi. Ry

 

Czytany 7081 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 luty 2017 06:57

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • Marek

  klub tak powinno byc...

 • ada

  Marek wytrzeźwiej.

 • Konrad

  A dlaczego najbiedniejsi mają znowu najwięcej skorzystać?? Jak im się wcześniej nie chciało robić to teraz niech klepią biedę.

 • Marek

  Co robi rzad zalozenia na indeksacje podwyzki systemu ZUS sa ze minimum 20% z wynagrodzenia w biznesie gospodarczym kraju podwyzka powinna byc wieksza za malo naliczone Informuje panie ze pani premier Szydlo oraz minister od rodzinny klamia Zobaczcie ... (Marcinkiewicz) po danych GUS w gospodarce dla biznesu podwyzka byla 5% za 2016 r. a dla pan systemu emerytalnego ZUS KRUS powinna wyniesc 1% a jest 0,44 roznica 0,56 w skali kraju duze miliardy.
  Opracowal
  Marek Kieruzal mgr politologii oraz inz telekomunikacji wojskowo-cywilnej obszaru UE NATO oraz Ukladu Warszawskiego szkola srednia Liceum Zawodowe elektryczne in Radomsko z matura.
  Z wyrazami szacunku dla pan z klubem generalow wraz z pulkownikami SZ RP sluzby czynnej oraz rezerwy z przydzialem mobilizacyjnym do 60 roku zycia.

 • 123

  W Regulamionie Ogólnym SZRP nie ma zapisu ze Rzecznikowi MON oddaje sie honor, wiec kapral postapił prawidlowo i nalezy mu sie NAGRODA..tylko co z tymi co oddawali jeden za drugim bez zastanowienie...co z nimi? a parasol trzymał chorązy a nie kapitan jak po sieci krążą ploty.

 • Jacek

  Do 123
  Proponuje przeczytać uważnie regulamin SZ RP. Zolnierz bedac w nakryciu glowy i witając się ze starszym stopniem lub przelozonym powinien oddac honor, jeżeli witamy się z oficjalnym przedstawicielem jakiegokolwiek urzędu, odwiedzającego nasza jednostke wówczas zasady godnego zachowania wymagają również po podaniu reki oddac honor, inna sprawa ze nie powinno się młodego człowieka nazywać ministrem. Kwestia składania meldunkow przez dowodcow lub trzymania parasola - to już kwestia szacunku do samego siebie lub do munduru - ale nie Misiewicza, a osob które to robily. Wg mnie samemu Misiewiczowi imponowalo to ze pelen pułkownik melduje mu gotowość jednostki do np. uroczystości - młody, głupi i zadufany w sobie Misiewicz. Jednak powtorze raz jeszcze smutne jest zachowanie wszystkich meldujących czy trzymających parasol - lub osob które kazaly to wykonać, żenada panowie oficerowie. Prawda jest taka ze tak nas będą szanować, jak sami się będziemy szanować.

 • Jacek

  jeszcze maly dodatek do tego parasola. U Podchalanczykow było to charazy, wcześniej niestety w innej jednostce kapitan.

 • 123

  do JACEK. Kwit. Ale za h... bym nie oddał mu honoru.

 • Hrabias50

  Widzę, że w wojsku jest głęboka tęsknota z Jaruzelskim czy Kiszczakiem- ludźmi "honoru", którym niejeden chętnie by salutował. Putin nie musi wysyłać do Polski swojego wojska. Ono tu jest już w następnym pokoleniu.

 • Jacek

  do 123 zgadzam sie w 100% - dylemat moralny ;-(
  do HRABIAS50 - mam pytanie czy Ty plujesz zeby pluc czy zeby cos wyrazic? Twoj komentarz przypomina mi komentarze "specjalistow" którzy z wojskiem maja tylko tyle wspólnego, ze w wieku 17 lat byli na komisji wojskowej. Tak tylko dla wyjaśnienia, tylko proszę przeczytaj ze zrozumieniem i zanim oplujesz przemysl: w wojsku: przepisy/regulaminy, polecenia przelozonych, poczucie własnej wartości - czytaj Honor. Rozkazu (poecenia sluzbowego) można nie wykonać TYLKO w przypadku jego przestępczego podloza, w przypadku wątpliwości NAJPIERW się go wykonuje a później można się odwolac - dlatego jest opcja zadania polecenia na pismie. Wojsko to nie miejsce na sejmiki szlacheckie i VETO. Ktos kto decyduje się zalozyc mundur decyduje się rownoczesnie poswiecic zycie sluzbie, codziennie sluzy a nie pracuje. To taka delikatna roznica. Z moich (osobistych) przemyslen, na miejscu d-cy do którego przyjechal Misiewicz, najpierw w "cztery oczy" poprosiłbym go o jego PISEMNE upoważnienie do reprezentowania ministra a później bym się do niego odniosl, w przypadku posiadania takowego przeprowadziłbym zbiorke ale bez meldowania i parady - bo do tego nawet z pisemnym nakazem ministra raczej nie jest upoważniony. Kwestia "parasola" - na mijscu kapitana lub chorążego, zarzadalbym pisemnego polecenia ze wskazaniem ze będę się odwolywal z uwagi na naruszenie Honoru zolnierza WP itd. itd...