reklama
wtorek, 13 czerwiec 2017 21:04

Policja zmienia mundur ćwiczebny – z czarnego na granatowy 

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Granatowy kolor i furażerka - takie zmiany w policyjnym mundurze ćwiczebnym przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia z 20 maja 2009 r. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, skierowany do konsultacji międzyresortowych. Służbę w nich pełnić będą funkcjonariusze między innymi z wydziałów patrolowych i interwencyjnych.

Nowe mundury ćwiczebne policjantów będą się różnić od dotychczasowych kolorem i krojem.   Dotychczasowy  czarny kolor mundurów ćwiczebnych obowiązuje od 1997 r. "Używany przez policjantów mundur ćwiczebny jest mało przewiewny i został uszyty z niezbyt wytrzymałego surowca, a ponadto jego konstrukcja jest mało funkcjonalna i nie odpowiada potrzebom policjantów" - wskazano w uzasadnieniu projektu.  

Sportowy charakter ubioru ćwiczebnego

Nowy granatowy ubiór ćwiczebny będzie noszony przez policjantów w połączeniu z posiadanymi przez nich elementami ubioru służbowego, tj. obuwiem służbowym, koszulką z krótkim rękawem, T-shirt, koszulą polo, pasem głównym i kurtką służbową letnią albo zimową - jako okryciem wierzchnim, co pozwoli na optymalne wykorzystanie umundurowania. 

Ubiór ćwiczebny według nowego wzoru ma sportowy charakter, nie krępuje ruchów i jest wykonany z nowoczesnych, bardzo wytrzymałych i jednocześnie przewiewnych surowców włókienniczych, zapewniających wygodę i bezpieczeństwo noszącego go policjanta" - zaznaczono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. 

W nowym mundurze ćwiczebnym służbę pełnić będą policjanci z wydziałów patrolowych, interwencyjnych, patrolowo-interwencyjnych oraz konwojowych. Mundur ćwiczebny policjanci będą mogli także nosić w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, a także sprawując opiekę nad psem służbowym.   Wprowadzane zmiany związane są także z utworzeniem nowego stanowiska - starszy dzielnicowy. 

Poprawa wizerunku

Projekt rozporządzenia wprowadza szereg innych rozwiązań związanych noszeniem umundurowania. Zgodnie z nowymi przepisami policjanci, którzy są w samochodzie służbowym nie będą musieli nosić czapek służbowych. Z obowiązku noszenia nakrycia głowy zwolnieni zostaną również rzecznicy prasowi podczas wystąpień w mediach. W niektórych przypadkach możliwe będzie łączenie elementów munduru służbowego z mundurem wyjściowym. Wszystkie zmiany mają ułatwić funkcjonariuszom wykonywanie zadań służbowych i poprawić ich wizerunek.

Projekt przewiduje także, że policjanci zwalniani ze służby nie będą musieli zwracać m.in. takich elementów ubrań jak bielizna, skarpety, obuwie, koszule. "Zmiana ta jest podyktowana brakiem możliwości ponownego wykorzystania przedmiotowego asortymentu umundurowania. Ponadto wpłynie na optymalizację wykorzystania magazynów w jednostkach organizacji policji i na obniżenie kosztów eksploatacji" - podkreślono w uzasadnieniu. 

Wymiary spódnic

W projekcie rozporządzenia podano także wymiary spódnic noszonych przez policjantki do ubiory wyjściowego i galowego. Będą miały kolor ciemnogranatowy, prosty krój, a z tyłu 15-centymetrowe rozcięcie od dolnej krawędzi. Długość spódnicy powinna być taka, aby dolna jej krawędź sięgała między 5 cm powyżej kolan, a 5 cm poniżej kolan. W pasek spódnicy mają być wszyte podtrzymywacze. 

Policjantka w stopniu generalnego inspektora policji i nadinspektora policji będzie miała wzdłuż bocznych szwów naszyte po dwa lampasy o szerokości 2,5 cm oraz wypustki w kolorze ciemnoniebieskim.  Należy przypomnieć, że  kiedy prawie dwa lata temu awansowano na nadinspektora  pierwszą kobietę ( Irenę Doroszkiewicz,  komendanta wojewódzkiego Policji w Opolu),  to okazało się,  że przepisy ubiorcze  nie przewidują spódnicy z lampasami -  w trybie przyspieszonym nowelizowano wtedy rozporządzenie MSWiA o umundurowaniu. 

Wymiana umundurowania będzie odbywała się sukcesywnie. Funkcjonariusze będą mogli używać dwóch rodzajów mundurów do końca 2021 roku. Ry

 

 

Czytany 1645 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

  • jan

    Mysle że policjantki powinny biegac w HABITACH za bandziorami, a te pedalskie furażerki w upalne słoneczne dni na pewno pomogą policjantom...a moze dac im nowoczesna broń, wieksze limity na strzelania i zmienic to chore plrawo użycia broni?? Czy w tym MSW jest jakis myslacy?? Czy sami RYDZYKOWCY?? żenada Panowie generałowie, czas złapac sie za jajka