reklama
czwartek, 15 czerwiec 2017 06:35

15.VI. Bez zmian w naliczaniu ekwiwalentów w wojsku

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W resorcie obrony narodowej nie prowadzi się żadnych prac legislacyjnych  w sprawie zmian naliczania ekwiwalentów w Wojsku Polskim – poinformował  w tym tygodniu Bartłomiej  Grabski, odpowiadając  na interpelację poselską  posłanki  Pauliny Hennig-Kloski z Nowoczesnej ( nr 11622). 

Na tę jednozdaniową odpowiedź, posłanka czekała bardzo długo.  Napłynęła ona dokładnie po 43 dniach po terminie, jak wyliczyła strona sejmowa. Właśnie się zastanawiałem, co MON ma do ukrycia, że nie udziela tak długo odpowiedzi. I pod takim tytułem w tych dniach miał się ukazać felieton, a  tu masz. Odpowiedź pojawiła się 13 czerwca. 

Mamy więc  jednoznaczne  oświadczenie złożone przez podsekretarza stanu w MON Barłomieja Grabskiego w imieniu Ministra Obrony  Narodowej, nie po raz pierwszy zresztą, i ostatni. Już raz ponad trzy miesiące temu szef MON zapewniał,  na prośbę Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP, że  nie będą zmieniane zasady odchodzenia z zawodowej służby wojskowej.   Była to odpowiedź na liczne zapytania kadry zawodowej, zaniepokojonej pogłoskami o możliwych zmianach w systemach  emerytalnych dla służb mundurowych, zmniejszeniu należności dla żołnierzy przy odchodzeniu z wojska, w tym także w odprawie mieszkaniowej

Pokłosiem tego zaniepokojenia było interpelacja posłanki Pauliny Hennig-Kloski z Nowoczesnej, która  zadała ministrowi  obrony narodowej kilka prostych  pytań w spawie  zmian naliczania ekwiwalentów w  Wojsku Polskim:

 • Czy podlegli Panu urzędnicy MON pracują obecnie nad nowym uregulowaniem prawnym wzmiankowanej powyżej kwestii, a jeśli tak to na jakim etapie znajdują się obecnie te prace?
 • Jeśli opisane powyżej prace mają miejsce, to jakimi kryteriami przy nich kieruje się MON, jakie są główne założenia planowanych rozwiązań i jak one wg przyjętych priorytetów i planów, finansowo i przedmiotowo będą się różniły od dotychczas obowiązujących rozwiązań?
 • Proszę o ewentualne wskazanie, które składniki ekwiwalentów i odpraw mają ulec zmianie, czy zakres działania nowego uregulowania będzie przewidywał jednakowe potraktowanie wszystkich osób służących w WP czy też przewidywane jest jakieś zróżnicowanie, jeśli tak to jakie będą tego kryteria i wymiar finansowy?
 • Czy w ramach ew. prac brane są również pod uwagę inne dotychczas przysługujące czynnym bądź emerytowanym żołnierzom przywileje, czy zamierzeniem MON jest zmiana w tym zakresie, a jeśli tak to czego ma ona dotyczyć i w jakim zakresie podmiotowym i przedmiotowym ma zostać dokonana?
 • Czy w ramach prac koncepcyjnych wzięte zostały pod uwagę wnioski i opinie środowisk skupiających obecnych i byłych żołnierzy WP, jeśli takt to jak konsultacje przebiegały, z jakimi organizacjami je przeprowadzono i jakie były ich opinie?

Z krótkiej odpowiedzi wiceministra Grabskiego wynika, że obecnie nie prowadzi się żadnych prac legislacyjnych w  sprawie zmian naliczania ekwiwalentów w wojsku.  W przypadku różnych należności przysługujących żołnierzom zawodowych w trakcie czynnej służby i po odejściu z wojska, to w sensie dosłownym ekwiwalent występuje w jednym przypadku – ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Ale pod tym pojęciem mogą kryć się także odprawy mieszkaniowe, co jest informacją pozytywną. Ostatnio na forum portalu pojawiły się znowu pogłoski, że  będzie przysługiwać tylko jedna norma.  I trzeba jak najszybciej rozstać się z armią, bo obecny rząd działa szybko i jeszcze szybciej w parlamencie uchwalane są ustawy. 

Odpowiedź wiceministra obrony narodowej byłaby bardziej wiarygodna, gdyby nie nastąpiła dopiero po dwóch miesiącach i nie była tak krótka. Nie stanowi pełnej odpowiedzi na zadane pytania, bowiem pomija m.in. uprawnienia przysługujące emerytowanym żołnierze.  Chodzi o przyjęte na początku  grudnia 2016 r. zmiany zawarte w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin, które czekają na rozpatrzenie w Lasce Marszłkowskiej ( druk 1105).  Dotyczą tak zwanej deubekizacji w wojsku, która w ocenie ekspertów i Sądu Najwyższego – narusza podstawowe zasady konstytucyjne. 

Wolin

Czytany 13809 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 czerwiec 2017 07:05

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

 • Hę ??

  " Dotyczą tak zwanej deubekizacji w wojsku, która w ocenie ekspertów i Sądu Najwyższego – narusza podstawowe zasady konstytucyjne " ale co to obchodzi większość obecnie służących w MON ?? Co z 100 % l - 4 ?? :D

 • PODOFICER

  Skoro to wszystko takie proste ,to czy państwo nie powinno stworzyć takiego prawa, które by dawało swoim obywatelom pewność, że ich prawa nabyte są im zagwarantowane.

 • pitt54

  HE? Chodzi o to, że nie można łamać prawa w tak skandaliczny sposób. Jeśli dzisiaj obniżą emerytury jednej grupie osób i nikt z tym nic nie zrobi, to da to przyzwolenie na odbieranie innym a w tym i Tobie. Radzę przemyśleć te kwestię.

 • Fil

  Trybunał konstytucyjny jest w rękach partii rządzącej, wiec jeżeli nawet bedzie coś niezgodne to zaskarżenia beda i tak wiadomo jak rozpatrywać.

 • Hmm ??

  "Cywilnych pracowników resortu obrony jest teraz ok. 44 tys. (dla porównania wojskowych ok. 100 tys.) " niby połowa ??? Gdzie pracują , bo jakoś ich tak wielu w jednostkach nie widać , nawet 1/3 . ???

 • H/M

  Za komuny też była jedna słuszna partia, której podległe było wojsko .milicja ,sądy , prokuratura .
  Więc tylko kierunek się zmienia z ateistycznego na kościelny .

 • M

  do HĘ ??
  Pamiętaj, że też będziesz emerytem więc nie pluj na obecnych, a jak chcesz nim kiedyś zostać to myśl o służbie, a nie zwolnieniach lekarskich 100 % płatnych.

 • Polityczny .

  Nie dość , że wielu których ta ustawa obowiązywała by... to są zatrudnieni na stanowiskach cywilnych , czy powinni dalej być w strukturach MON ?? Który reprezentuje siłę zbrojną niepodległego kraju ?? Jakie mają poglądy ??? Nikt tego nie wie , ale ... *

 • Hę ...

  Szukam pracy dla żony w strukturach MON , tak jak mają wielu z żołnierzy . ;) Szkoda , że nigdy nie słyszę o jakiś rozmowach itp . itd . O wolnych ewentualnych etatach tylko nagle ..pach ..nowa twarz . :) O często znajomym nazwisku . Ja wiem to ...przypadek . ;)