reklama
środa, 05 lipiec 2017 05:46

5.VII. Stopnie wojskowe stracą nie tylko generałowie odpowiedzialni za stan wojenny

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W tym tygodniu szef MON ujawnił, że znowelizowana  ustawa o powszechnym obowiązku obrony, pozbawiająca stopnia wojskowego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka, powinna wejść w życie jeszcze w tym roku.   Degradacja może objąć kilkanaście tysięcy byłych żołnierzy, którzy  pełnili „służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa od 22 lipca 1944 r. do 31 sierpnia 1990 r. (...) jeżeli na podstawie odrębnych przepisów zostaną  pozbawieni przywilejów emerytalno-rentowych”.

Projekt zmian z krótkim opisem znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jednocześnie w mediach pojawiała się informacja, że nowe regulacje w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP  zostały skierowane do uzgodnień międzyresortowych. Ponieważ  tego aktu prawnego nie ma, może on zostać uzgodniony w trybie obiegowym na podobnej zasadzie jak uchwalona 16 grudnia  2016  r. tak zwana ustawa o deubekizacji funkcjonariuszy. 

„Zasłona dymna” przed większymi zmianami

Oznacza to powiązanie ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, która nie została jeszcze przyjęta przez  rząd z  projektem zmian w  ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin, skierowanej na początku grudnia 2016 r. do Laski Marszałkowskiej ( druk 1105). 

Zgodnie z proponowanymi zmianami art. 13b  świadczenie zostałoby obniżone członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i ich rodzin oraz za służbę w następujących wojskowych instytucjach i formacjach Ministerstwa Obrony Narodowej: 

 • • Informacji Wojskowej oraz podległym jej jednostkom terenowym, w tym organa informacji powszechnej organizacji „Służba Polsce” oraz organa informacji wojskowego korpusu górniczego;
 • • Wojskowej Służbie Wewnętrznej, w tym Zarządzie  Wojskowej Służby Wewnętrznej Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza i jego poprzedniczki;
 • • Zarządzie II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wraz z jednostkami podległymi;
 • • prowadzących działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze.

O możliwości pozbawienia stopnia generalskiego  Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka wspominał  szef MON podczas ostatniej rocznicy stanu wojennego. Zaraz po tym pojawił w resorcie obrony projekt zmian w ustawie o powszechnym obrony RP, ponieważ obecne regulacje nie dawały podstaw prawnych do degradacji byłych żołnierzy poza nielicznymi wyjątkami.  

Osoby zmarłe nie tracą ( na razie) stopnia wojskowego

W świetle obecnego prawa zdegradowanie generałów nie jest proste. Decyzję może podjąć tylko sąd, ale osoby zmarłe nie mogą być sądzone (Jaruzelski umarł w 2014 r., a Kiszczak – w 2015 r.).  

Zgodnie bowiem z art. 75 ust. 1 stopnie wojskowe są dożywotnie. Nie można także pozbawić żołnierza stopnia po śmierci.  Art. 78 przewiduje, że  żołnierz traci stopień wojskowy w razie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, uprawomocnienia się wyroku sądu orzekającego środek karny pozbawienia praw publicznych lub odmowy złożenia przysięgi wojskowej. Ale w dwóch pierwszych przypadkach, żołnierz zachowuje stopień szeregowego. 

Kodeks karny przewiduje, że środkami karnymi stosowanymi wobec żołnierzy - prócz kar, na które można skazać także cywilów - są: wydalenie z zawodowej służby wojskowej oraz degradacja (obejmuje ona utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego).  Obecne przepisy stanowią, że sąd może orzec degradację w razie skazania za przestępstwo umyślne, jeżeli rodzaj czynu, sposób i okoliczności jego popełnienia pozwalają przyjąć, że sprawca utracił właściwości wymagane do posiadania stopnia wojskowego, a zwłaszcza w wypadku działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Przepisy dyscyplinujące żołnierzy

Tymczasem przesłany do uzgodnień w resorcie obrony  narodowej projekt zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony  wzbudził liczne kontrowersje i zastrzeżenia. Nie został nawet zaopiniowany przez Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów  Zawodowych WP. Pisaliśmy o tym w kwietniu br. Konwent zarzucił m.in. naruszenie zasady prawa nabytego, a więc stopnia wojskowego  uzyskanego w toku pełnienia służby. Po za tym narusza zasadę  niedziałania prawa wstecz, gdyż „dotyczyć będzie żołnierzy w bliżej nieokreślonym czasie”.  

Ponadto  nie określone zostały przesłanki, na podstawie których organ będzie mógł pozbawiać stopnia oficerskiego czy podoficerskiego. Rodzi to obawę arbitralności, a sam przepis może w przyszłości posłużyć do wywierania nacisku na żołnierzy czy żołnierzy rezerwy celem wymuszenia bezwarunkowego posłuszeństwa i ich zdyscyplinowania.  Zdaniem konwentu, brakuje bowiem ściśle określonych przesłanek stanowiących podstawę wszczęcia postępowania o degradacji żołnierza. 

Zdecyduje IPN 

Zgodnie z opublikowanymi na stronie Kancelarii Rady Ministrów założeniami,  decyzję o pozbawieniu stopnia oficerskiego i podoficerskiego podejmowałby Prezydent RP w odniesieniu do generałów i admirałów lub minister obrony narodowej w odniesieniu do pozostałych oficerów oraz podoficerów. W projekcie - jak podano - założono powiązanie możliwości pozbawienia stopnia oficerskiego lub podoficerskiego z informacjami o przebiegu służby dotyczącymi poszczególnych osób uzyskiwanymi z Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.  Do października br. Instytut powinien uporać się z przeglądem ponad dwustu tysięcy teczek byłych funkcjonariuszy. 

Później, po przyjęciu w szybkim trybie niezbędnych przepisów przez parlament, przyjdzie czas na weryfikacje wojskowych teczek. Zmniejszenie emerytury lub renty  do najwyżej średniej krajowej będzie ponadto oznaczać  utratę posiadanego stopnia wojskowego.  Dotyczyć to może ok. 12 tysięcy osób. Takiej dodatkowej kary nie przewidziano w ustawie deubekizacyjnej obejmującej  funkcjonariuszy. 

Wolin 

Czytany 74021 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 lipiec 2017 06:33

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • Arni

  Żenada...katolicy klęczący w niedziele w pierwszych rzędach, a staruszkom renty będą odbierać bo przez lata w Polsce burdel z ustrojem panował. Bolek do dziś chodzi i się śmieje jak Polskę
  z kolegami wyprzedał. Ale jego to nie ruszą bo decydenci umoczeni i teczek się boją. Z Jaruzelskim i Kiszczakiem przez lata było identycznie i czekali jak umrą, a teraz już niestety nic nie powiedzą którzy i za ile sprzedali Polskę.

 • Oko za oko

  Jeżeli tak zrobią nic nie zostanie do stracenia i wtedy można zrobić wszystko......... ! Aby oni stracili też wszystko !

 • podoficer

  Jak pisałem , nie straszyć . Bo się tylko niepotrzebnie nakręcacie, a to szkodliwe może być dla Waszego zdrowia . Nie szkoda ?? Na rozładowanie frustracji proponuję jakąś pracę , hobby ?? Polska to kraj prawa i na pewno jest przestrzegane .

 • Powszechny ?

  " Co ci najbardziej przeszkadza w wojsku? " --- nepotyzm ??

 • Żołnierz

  Maciarewicz nie dorasta do pięt Jaruzelskiemu i Kiszczakowi... żadnemu żołnierzowi...

 • Wawer75

  Co za czasy, durny przodem idzie. To teraz Sądem jest IPN, a sędzią archiwista ?

 • O czym mowa ??

  A w MON kiedyś inny był , pastowani opon pastą do butów , wycinanie trawy niezbędnikami , przydzielanie kiedyś 300 % miesięczników . osobom na L - 4 , zatrudnianie takich później jako pracowników cywilnych , zatrudnianie nieomalże całych rodzin w MON itp itd ... to jest normalne ?? Z NSR przychodzą osoby o takich samych nazwiskach jak dotychczas zatrudnieni w MON ?? Przypadek ??? Tu jest bardzo dużo do zrobienia aby było etycznie i moralnie . :(

 • chorąży

  Panowie maciory,domofony i inne PIS-owskie miernoty i lizusy. Pamiętajcie władza nie jest wam dana ,,raz na zawsze", i na pewno nie będziecie rządzić do 2031 jak wam wmawia wasz Micron. Życzę wam wszystkiego najgorszego, a w szczególności TS. Daliście podwyżki(regulacje), to myślicie że uśpiliście czujność armii...

 • Annie

  http://bif24.pl/jak-dojechac-na-pchli-targ-we-wloclawku-t21246.html When would you become vunerable to them long time do they commonly challenege show up? Usually varicose veins dont appear until well into adulthood, but conditions, genes, and health determine the outcomes.

 • Chris