reklama
czwartek, 11 styczeń 2018 16:41

11. I Prawie 8 tysięcy  żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej 

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Żołnierze WOT są lepiej wykształceni niż żołnierze podobnych formacji innych państw. Większość ma dobrą pracę. Co piąty planuje służbę zawodową – powiedział w środę dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.  Posłowie zapoznali się z aktualną sytuacją dotyczącą formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Jak przypomniał wiceminister obrony narodowej Barłomiej Grabski,  zatwierdzona przez szefa MON  w dniu 25 kwietnia 2016 r. koncepcja funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej przewiduje utworzenie w Polsce 17 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej – po jednej w każdym województwie, poza województwem mazowieckim, w którym dyslokowane będą 2 brygady. Proces formowania oddziałów i pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej został rozłożony na lata 2016-2021 i podzielony na 4 etapy. Dzięki działaniom MON do tej pory udało się sformować 3 brygady OT w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Ponadto w Warszawie utworzono Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, które osiągnęło gotowość do działania.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej przedstawił szczegółowe dane na temat formowania, szkolenia i wyposażenia brygad, a także na temat planowanych działań w kolejnych etapach do 2021 r. Po roku od powołania Wojska Obrony Terytorialnej liczą ponad 7,6 tys. żołnierzy. Spośród nich 6171 to żołnierze terytorialnej służby wojskowej, w tym 104 oficerów, 569 podoficerów oraz 5498 szeregowych. Natomiast 1470 żołnierzy pełni w WOT zawodową służbę wojskową. Część z nich to żołnierze powołani z rezerwy, którzy wrócili do wojska, oraz żołnierze wyznaczeni z rezerwy kadrowej, czyli tacy, którzy przed przyjściem do WOT nie mieli stałego stanowiska służbowego. 

Z informacji przedstawionej posłom wynika, że pięć procent żołnierzy WOT prowadzi samodzielną działalność gospodarczą, 3,5 proc. ma gospodarstwo rolne, ponad 60 proc. jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wśród osób bez stałego zatrudnienia są studiujący i uczący się, w tym uczniowie ostatnich klas techników. 14 proc. jest zameldowanych w miastach wojewódzkich.

Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata.   Co trzeci żołnierz ma nie więcej niż 25 lat, ale jest też 21 żołnierzy, którzy ukończyli 55. rok życia  WOT.  - Staramy się łączyć żołnierzy rezerwy z żołnierzami bez przeszkolenia wojskowego, aby łączyć młodość i doświadczenie – wyjaśniał gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Według założeń dowództwa do końca 2018 r. WOT będą liczyć 21 tys. żołnierzy , z czego 17142 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Do końca 2019 r. ma być 31,5 tys. żołnierzy TSW, a na koniec 2020 r. ich liczba ma przekroczyć 48 tys. Wraz z żołnierzami zawodowymi ma to dać docelową liczbę 53 tys.  żołnierzy.

W maju 2017 roku rozpoczęło się formowanie dwóch brygad w woj. mazowieckim i brygady w woj. warmińsko-mazurskim. Te brygady w najbliższym czasie rozpoczną szkolenie pierwszych ochotników. Formowanie kolejnych brygad rozpoczęło się w woj. świętokrzyskim, łódzkim i pomorskim. W bieżącym roku ma zostać uruchomione Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Wydatki z budżetu MON związane z WOT wyniosły w 2017 r. niecałe 1,1 mld zł, ale  zostały one w trakcie roku budżetowego skorygowane w górę. 

Pytania posłów obejmowały kwestie związane ze szkoleniem, wyposażeniem, stanami osobowymi brygad oraz zakresem współpracy WOT z organami samorządu terytorialnego. Ry

Zdjęcie:  CO MON

 

Czytany 2166 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 11 styczeń 2018 17:39

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

 • Joanna

  "Żołnierze WOT są lepiej wykształceni niż żołnierze podobnych formacji innych państw"- tylko co z tego wynika, szczególnie w realnym środowisku bojowym? Czy z tego można wyciągnąć wniosek, że poradzą sobie z zielonymi ludzikami a ludzie będą czuć się bezpiecznie. Niestety, ja tak głębokiej wiary w tę formację nie mam. Oczywiście jest to moje subiektywne odczucie i chciałabym się mylić. Nie ilość a jakość powinna być tutaj i nie tylko wyznacznikiem.

 • Olo

  Już po zdjęciu widać, co sobą reprezentuje ta formacja, za moich czasów tak wyglądała unitarka czyli wstępna służba wojskowa.

 • Poznan

  Dziwny wymysł NSR cz 2.

 • Olo

  "Do końca 2019 r. ma być 31,5 tys. żołnierzy TSW, a na koniec 2020 r. ich liczba ma przekroczyć 48 tys." . Pożyjemy zobaczymy. Wg. mnie są to tzw. "pobożne życzenia". Jeśli nawet, to czy nas stać jako kraj aby liczyła się "sztuka"?