reklama
środa, 07 luty 2018 06:47

7.II Opóźnione programy  modernizacyjne z finałem w tle 

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na wniosek Platformy Obywatelskiej, 6 bm. odbyła się sejmowa Komisja Obrony Narodowej poświęcona informacji MON na temat opóźnionych kluczowych dla sił zbrojnych projektów dotyczących pozyskania nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia. Chodzi w szczególności o  śmigłowce  wielozadaniowe, system obrony powietrznej „Wisła”, okręty podwodne, patrolowe i obrony wybrzeża, a także systemu zarządzania polem walki szczebla batalionu „Rosomak BMS”, bezzałogowe systemy powietrzne (programy Wizjer, Orlik, Gryf, Zefir) oraz artylerii rakietowej „Homar”.

Początkowo posiedzenie miało być utajnione, ale po zarzutach opozycji, że ugrupowanie rządzące chce ukryć błędy poprzedniego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, z tego pomysłu zrezygnowano. Zdaniem Czesława Mroczka (PO) byłego wiceministra obrony narodowej, niepowodzenie w realizacji kluczowych programów modernizacyjnych ma swoje podłoże w nieprzygotowaniu przez MON  dla rządu podstawowych dokumentów dotyczących obronności. Obowiązkiem zaś Rady Ministrów było wydanie już kilkanaście miesięcy temu Planu rozwoju SZ RP w latach 2017-2026. W rezultacie, trudno  było podejmować jakiekolwiek decyzje o pozyskaniu sprzętu wojskowego po 2022 r.  Jedynym "sukcesem" – w ocenie Mroczka – był zakup  z budżetu MON pięciu samolotów do przewozu VIP, w tym trzy średnie bez przetargu za w sumie 3,6 mld zł, z tego polski przemysł zbrojeniowy nie skorzystał ani złotówki. Ponadto naruszono ustawę o zamówieniach publicznych. 

Niepowodzenia tłumaczył w Sejmie powołany dzień wcześniej wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, były wiceprzewodniczący KON, co zdziwiło posłów.  Za modernizację sił zbrojnych odpowiada bowiem inny wiceminister ON, a mianowicie Sebastian Chwałek, którego na posiedzeniu nie było. 

Z wypowiedzi wiceministra Skurkiewicza wynikało, że resort obrony narodowej miał do przekazania dla posłów bardziej szczegółowe informacje, gdyby posiedzenie było utajnione.  To co zostało ujawnione również zasługuje na  uwagę. Oto najważniejsze tezy tego wystąpienia: 

  • W przypadku systemu Patriot w ramach programu „Wisła”, to oferowana przez Amerykanów cena 10,5 mld dol za dwie baterie – jak zapowiedział wiceminister – zostanie znacznie obniżona. Nie podał kwoty. Po dokonaniu analizy kosztów oferty amerykańskiej podjęto decyzję o zmianie w fazie pierwszej konfiguracji na typową dla armii amerykańskiej i pozyskaniu przez FMS jedynie kluczowego elementu systemu. Natomiast pozostałe elementy zakupione zostaną w ramach procedur krajowych od polskiego przemysłu obronnego. Stronie polskiej zależy, aby redukcja kosztów programu nie objęła systemu IBCS, ani pocisków PAC-3 MSE. Dwie pierwsze baterie systemu Patriot trafią do Polski w 2022 r.  MON zakładał, że pierwsza bateria zostanie dostarczona do końca 2022 r., a druga – do końca 2023 r. Obecnie MON kończy negocjacje offsetowe. Dopiero po zawarciu umowy w tym zakresie będzie możliwe podpisanie umowy na dostawę Patriotów, co może nastąpić jeszcze w I półroczu br. 
  • Program Rosomak BMS. Procedury pozyskania systemu zarządzania polem walki zostały uruchomione w lipcu 2015 r., przerwano je w lipcu 2016 r. i przekazano do opracowania Grupie PGZ z PIT-RADWAR SA jako liderem. Inspektorat Uzbrojenia kontynuuje obecnie weryfikację systemu z uwzględnieniem wypracowanego kierunku. W marcu 2018 r. ma zostać przeprowadzona druga część drugiego etapu tego programu, która będzie obejmować sprawdzenie oprogramowania wsparcia dowodzenia pokładowego integratora IP oraz radiostacji szerokopasmowej IP w warunkach polowych.  Podpisanie umowy w tym programie jest przewidziane w pierwszym kwartale 2018 roku, 
  • Opóźniona  w stosunku do planów jest także realizacja programów Wizjer, Orlik, Gryf, Zefir Z informacji MON przekazanych posłom wynika, że dostawy systemów bezzałogowych klasy MALE Zefir, taktycznych maszyn Gryf, taktycznych dronów krótkiego zasięgu Orlik oraz mini BSL klasy Wizjer będą realizowane w latach 2020-2022. Najszybciej ma być uruchomiony program pozyskania najmniejszych maszyn klasy Wizjer. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia procedury udzielania zamówienia. Uruchomienie procedury planuje się na pierwszy kwartał 2018 roku. Zawarcie umowy zaplanowano na rok 2019. W programie Wizjer ma zostać pozyskanych do końca 2022 roku 25 zestawów bezzałogowców przeznaczonych do zastosowania na szczeblu batalionu. Pierwsze mają trafić do jednostek już w 2020 roku. W przypadku Orlików, to prowadzone są już negocjacje z wykonawcą. Jest nim konsorcjum z PGZ jako liderem oraz z WZL-2 w Bydgoszczy i warszawskiej firmy PIT-Radwar. Chodzi o system E-310. Zawarcia umowy MON oczekuje nie później niż w drugim kwartale bieżącego roku. Zaplanowano dostawę 12 zestawów, z których 4 mają trafić do sił zbrojnych w latach 2020-2022, 
  • Kolejny opóźniony – zdaniem opozycji - program dotyczy pozyskania okrętów podwodnych ( Orka), patrolowych ( czapla) i obrony wybrzeża ( Miecznik). W przypadku programu  Orka, w ramach którego do Marynarki Wojennej mają trafić trzy okręty podwodne nowego typu wraz z pociskami manewrującymi, to MON czeka obecnie na decyzję w sprawie trybu pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia. Nabycie  tych okrętów jest przewidywane na lata 2024-26. Wiceszef MON przypomniał, że w latach 2015-17 przeprowadzono dialogi techniczne z oferentami z Francji, Niemiec i Szwecji, a także rozpoczęły się konsultacje polsko-norweskie w zakresie możliwości wspólnego pozyskania okrętów podwodnych. 

Wiceminister Skurkiewicz zaprzeczył, jakoby MON definitywnie zrezygnował z nabycia śmigłowców wielozadaniowych. – Gdyby rząd Ewy Kopacz zakończył negocjacje offsetowe z Francuzami i podpisał kontrakt,  to byłyby one w siłach zbrojnych  - dodał. A tak w ramach pilnej potrzeby operacyjnej finalizowane jest postępowanie przetargowe  na dostawę 8 śmigłowców dla Wojsk Specjalnych i 4 dla Marynarki Wojennej. 

Informacja  nie została podana głosowaniu, ku zaskoczeniu posłów opozycji.  R.Ch. 

 

Czytany 1049 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy