reklama
piątek, 09 luty 2018 16:20

9. II Od marca emerytury i renty wzrosną o 3 proc, bo wysoka była inflacja

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na tę wiadomość czekało ok. 9 milionów emerytów i rencistów, w tym również mundurowych.  Tegoroczna waloryzacja świadczeń jest na najwyższym poziomie w ostatnich pięciu latach. Emerytury i renty w 2018 r. wzrosną o 2,98 proc. – poinformowała w dzisiejszym komunikacie Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.  

Pierwotnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakładało, że w 2018 r. emerytury i renty zwiększą się o  2,7 proc. Teraz okazuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. wyniesie 102,98 proc. To sprawi, że sam koszt waloryzacji emerytur i rent w 2018 roku zwiększy się z 5,4 mld zł – jak zakładano w tegorocznym budżecie państwa do ok. 6 mld zł. 

O wysokości podwyżki decydują dwa wskaźniki: inflacja w gospodarstwach emeryckich (czyli podwyżki cen towarów, które głównie kupują emeryci) i 20 proc. realnego wzrost płac (czyli podwyżki, jakie dostają pracownicy) z roku poprzedzającego waloryzację.  Inflacja emerycka wyniosła 2,3 proc. Natomiast, jak wynika z ogłoszonego w piątek komunikatu GUS, 20 proc. z realnego wzrostu płac to 0,68 proc. Czyli waloryzacja ostatecznie wyniesie 2,98 proc.

A to oznacza, że w marcu br. emerytury i renty pochodzące z ZUS i KRUS, w tym również mundurowe (z zakładu emerytalnego MSWiA  i wojskowych biur emerytalnych) zwiększą się o 2,98 proc.  Na przykład przy emeryturze 2000 zł brutto, świadczenie zwiększy się  o  48,12 zł  „na rękę” a przy emeryturze  4000 zł brutto – o 96,25 zł 

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w oznacza to, że: 

 • • najniższa emerytura i renta, a także najniższa renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rolnicza wzrośnie z 1 tys. zł brutto do 1029,8 zł brutto (wzrost o 29,8 zł brutto),
 • • renta socjalna zwiększy się z 840 zł brutto do 865 zł brutto (wzrost o 25 zł brutto), 
 • • najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 750 zł brutto do 772,35 zł brutto (wzrost o 22,35 zł brutto),
 • • emerytura w wysokości 2000 zł brutto wzrośnie do 2059,6 zł brutto (wzrost o 59,6 zł brutto).

Waloryzowane o 2,98 proc. będą też wszelkie dodatki: pielęgnacyjny, za tajne nauczanie czy kombatancki.

Rok temu wskaźnik waloryzacji wyniósł zaledwie 100,44 proc, czyli waloryzacja była symboliczna, bo inflacja była o wiele niższa niż 2017 r. Ry. 

 

Czytany 6089 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 luty 2018 11:54

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

 • Spółki z.o.o .

  A uposażeń podwyżka co kampania wyborcza i o popularne 300 brutto , czyli co kilka lat . Warto służyć , czy być emerytem wojskowym zatrudnionym w wojsku ?? :p A może kolejne dziecko , żonę zatrudnią w jednostce , tak przypadkiem .....:)

 • krzysztof

  o co CI chodzi ? masz pretensje, że pyz najwyższej inflacji id kilkunastu lat jest rewaloryzacaj?

 • Sp.z.o . w MON ?

  rewaloryzacaj? to " macie ' co roku , niestety nie ma czegoś takiego jak rewaloryzacaja ..uposażeń . Więc traci ono swą wartość . Dlaczego zatrudnianie pracowników resortu obrony nie odbywa się za pośrednictwem urzędów pracy ?? Skoro są wolne stanowiska w MON . Ile " cywili " w MON to rodziny ? Jak to się ma do wolnego rynku pracy ? ;)

 • PODOFICER

  Co się dziwić tym na dole ,co ich inspiruje sama góra , MON to taka sama instytucja państwowa co sejm , także świat tak działa i tyle.

 • re

  ale co to ma do rzeczy z rewaloryzacją ?

 • 500 +

  Spokojnie ..ochłap rzuca w styczniu 2019 . A ile szumu przy tym zrobią , aby otrzymać poparcie na wybory parlamentarne . :D

 • krys

  rzucą albo i nie rzucą czasy Wuja Antosia się skończyły.

 • focus

  przy emeryturze 2000 zł brutto, świadczenie zwiększy się o 48,12 zł „na rękę” a przy emeryturze 4000 zł brutto – o 96,25 zł brutto.
  Nie wiem, jak to liczycie, ale w mojej ocenie przy emeryturze 4000 zł. brutto, waloryzacja emerytury (2,98%) wyniesie ok. 97 zł. netto. (119,2 zł. brutto). :p

 • PracRON

  Szczecin, Poland

  @SP.Z.O . W MON ? Ano nie zatrudniają bo... nie ma chętnych. Do mojego szefa UP skierował aż trzy pracownice. Nie dość, że żadna nie miała wymaganych umiejętności, to jeszcze jak usłyszały za ile maja pracować i co robić, to zaraz wyszły. A UP, za trzecim razem, odmówił dalszego przysyłania kandydatów.

 • waldek

  Szczecin, Poland

  W armii pracują wojskowi emeryci bo to dla armii sama korzyść. Po pierwsze nikt z UP o zdrowych zmysłach za 2000zł brutto nie przyjdzie pracować. Po drugie taki emeryt jest juz zorientowany w swoich obowiązkach i ma wszelkie dopuszczenia. Dużym minusem jest to, że pozostałym cywilnym pracownikom nie podwyższą pensji bo przecież emerytowanym tez by musieli a to z koleji wyjdzie na to, że taki emeryt - pracownilk bedzie miał wiecej niz dowódca jednostki