reklama
czwartek, 15 luty 2018 21:12

16. II. Czy mundurówka  wystarczy na ubiór galowy i wyjściowy żołnierza 

Napisane przez R. Ch.
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Żołnierze zawodowi otrzymali w latach 2015-2018 pełną wartość munduru galowego (po 25 procent wartości rocznie). Przyjęta zasada "przemundurowania" nie powoduje więc potrzeby wydatkowania dodatkowych środków finansowych przez żołnierzy niż otrzymanych w ramach równoważnika pieniężnego (tzw. mundurówki) – wynika z odpowiedzi ppłk Marka  Chmiela, rzecznika  Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych  udzielonej na zapytanie portalu-mundurowego.pl 

W tej sprawie  o wyjaśnienie zwrócił  się do portalu jeden z żołnierzy zawodowych, ale sprawa może dotyczyć  większej liczby  kadry WP.  Chodzi o zakup nowego wzoru munduru  galowego i wyjściowego.   Jak twierdzi użytkownik portalu, żołnierze, którzy pobrali stary wzór mogą pobrać nowy, ale zostanie im to zabrane  z mundurówki. Tymczasem „  pobranie całego wyposażenia w nowym wzorze to ponoć koszt 4-5 tys. złotych. Innymi słowy przez 2 lata mundurówka będzie zabrana, która jak do tej pory służyła na doposażenie a nie zakup, bo ktoś wymyślił nowy wzór.   

W związku z  tym pojawiło się pytanie czy taka sytuacja jest zgodna z prawem.  Zapytanie wysłaliśmy do  Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych,  gdzie znajduje się szefostwo Służby Mundurowej.  

Z wyjaśnienia ppłk. Marka Chmiela, rzecznika IWSZ wynika, że nowy wzór munduru galowego został wprowadzony na wyposażenie żołnierzy zawodowych rozporządzeniem MON  z 31 października 2014 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką (Dz. U. poz. 1615).   Celem zaproponowanych zmian jest rozróżnienie munduru galowego od pozostałych rodzajów mundurów wyjściowych i stworzenie ubioru wyłącznie do wystąpień o charakterze uroczystym. Mundury galowe miały być nie tylko ciemniejsze w odcieniu niż wyjściowe, ale także zmieniono buty,  które w przypadku galowego uniformu są  lakierowane. 

Zmieniono też umundurowanie wyjściowe. Żołnierze dostali nowe kurtki wyjściowe, które otrzymały ocieplenie z polaru i dopinany kaptur. Tzw. kurtki wiatrówki zostały wykonane z materiałów o lepszych parametrach termo- i hydroizolacyjnych. Pojawił się również płaszcz całoroczny, który zastąpił płaszcz letni i płaszcz sukienny. 

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych przypomina, że  wprowadzono okres przejściowy, do którego można użytkować dotychczasowy wzór munduru galowego oraz wkalkulowano wartość nowego munduru w równoważnik pieniężny wypłacany za przedmioty umundurowania i wyekwipowania niewydane w naturze.  A to oznacza , że  żołnierze zawodowi otrzymali w latach 2015-2018 pełną wartość munduru galowego (po 25 procent wartości rocznie).  W ocenie IWSZ przyjęta zasada "przemundurowania" nie powoduje więc potrzeby wydatkowania dodatkowych środków finansowych przez żołnierzy, niż otrzymanych w ramach równoważnika pieniężnego (tzw. mundurówki)

Aktualne stawki określono w  rozporządzeniu  MON z 15 stycznia 2015 r. w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym oraz żołnierzom pełniącym służbę kandydacką w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie niewydane w naturze (Dz. U. poz. 146). Wynoszą one  od 5767 zł dla admirała,  po 2618 zł dla żołnierza, mężczyzny w stopniu starszego oficera pracującego w sztabie do 392 zł dla szeregowego zawodowego, który nie przesłużył 24 miesięcy. Zgodnie z tymi przepisami ekwiwalent powinien być wypłacony do końca marca  br.   Nowe stawki , które wynikają z nowelizacji tego rozporządzenia, znajdującego się w uzgodnieniach międzyresortowych       (pisaliśmy o tym w grudniu ubiegłego roku)  zaczną obowiązywać dopiero od 2019 r.  

Zmiany w umundurowaniu  nie  są korzystne dla tej kadry zawodowej, która ekwiwalent przeznacza na bieżące potrzeby rodziny, a  takich przypadków  jest  bardzo dużo. Dlatego wielu żołnierzy z obawą oczekuje  końca 2018 r. kiedy to skończy się okres przejściowy i trzeba założyć nowe umundurowanie galowe lub wyjściowe. 

PS.  IWSZ ustosunkował się także do artykułu z początku lutego pt. „Burza wokół spódnicy marynarskiej”. Dotyczył on interpelacji  nr 18200  posła  Paweł Szramka do szefa MON w związku z brakiem spódnicy w zestawie ubiorczym marynarzy zawodowych -  kobiet.   Spódnica nie pojawiła się w projekcie  nowego rozporządzenia MON z uwagi na negatywne stanowisko Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym RSZ. 

Tekst i zdjęcie: R.Ch. 

Czytany 39096 razy Ostatnio zmieniany piątek, 16 luty 2018 16:28

Overall Rating (1)

2.5 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • Obserwator

  Jestem młodym żołnierzem i dopiero mundury galowe i wyjściowe pobrałem 14 grudnia 2017 roku,jeśli obowiązywać ma nowy wzór to dla czego ja otrzymałem wszystkie sorty stargo wzroku?Tu tylko chodzi o pieniądze nic wiecej!

 • Janol

  U mnie w JW na przełomie listopada i grudnia zmieniał się dowódca,Pan Polkownik przyszedł z Marynarki Wojennej i również otrzymał mundury galowe i wyjściowe starego wzoru

 • Ariel

  U nas wspaniały WOG przestał wydawać nowe mundury i każe sobie kupować prywatnie w wyznaczonych sklepach po astronomicznych cenach (sklepy rozsiane po całej Polsce). Brak słów, aż pasoszelki spadaja...

 • Jeus

  To co jest napisane w tym artykule to oszustwo. Poczytajcie te rozporządzenia i zobaczycie, że nie ma w nich mowy o wypłacie w "mundurówkach" po 25 procent na mundur galowy. Gdzie są pieniądze za oszczędności mundurowe? Właśnie w mundurówkach po 2015. Zapomnieli dodać, że żołnierz musi kupić mundur, płaszcz, buty, sweter i nową kurtkę wyjściową, a obszycie nowych mundurów!. Poza tym "mundurówka" 2018 jest za rok 2017. W latach 2015-2018 każdy żołnierz dbał o sorty mundurowe wyjściowe w latach poprzednich, na to była mundurówka (na uzupełnianie sortów mundurowych), a nie na odkładanie na 2019 na zakup nowych sortów. To się nadaje do prokuratury oraz do zbadania sprawy przez media. Na nowy mundur 2018 będę odkładał z mundurówki 2019. Pozdrawiam

 • klauz

  Płaszcz z "mundurówki" to koszt około 900 zł, buty galowe 236 zł. biały szalik zimowy 28,10zł. mundur galowy nie pamietam ale będzie około 600-800 zł. Ma być wymiana tych mundurów z powodu "lichego" materiału - mechaci się. Kto wpadł na tak genialny pomysł zmiany umundurowania???? Kto wprowadził w Siłach Powietrznych i Policji niefunkcjonalne furażerki "naleśniki"?????

 • Ok

  Z artykułu wynika, że admirała będzie stać.

 • Obserwator On

  Proponuję na przyszłoroczny przegląd mundurowy wykazać brak munduru galowego nowego wzoru.Wobec zaistniałej sytuacji faktycznie zostanie niewypłacony równoważnik mundurowy żołnierzowi ale za to magazy mundurowy będzie musiał wydać kompletny mundur nowego wzoru.A tak naprawdę to mogą pobrać nam za brak mundurow dopiero w 2020 roku gdyż w 2019 dostaniemy za rownowazkin za 2018 r w w tym że roku jeszcze będą obowiazywalo stare umundurowanie pozdrawiam

 • Grynia

  Może ktoś mi powiedzieć ile tej mieszkaniówki będzie w tym roku w końcu? W zeszłym roku było coś 2330 koło tego.

 • Jbka

  Witam. Nie otrzymalem munduru galowego ze wzgledu na brak odpowiedniego rozmiaru. Ekwiwalent pieniezny rowniez nie zostal mi wyplacony za nie wydany mundur galowy. Czy musze kupic na wlasny koszt nowy wzor munduru galowego skoro nie zostal mi wydany w ramach pierwszego uposazenia?

 • Piotr

  Mi mundury wyjśociwe przysługują od 2015 do tej pory otrzymałem troche sortów ze starego i troche z nowego wzoru co mieli to dali dla mnie to jedno wielkie oszustwo co mnie najbardziej śmieszy to to że wogi nie robią przetargów w magazynach nic nie maja