reklama
czwartek, 15 marzec 2018 07:04

15. III. Wyższe dodatki dla wybranych żołnierzy zawodowych 

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od kwietnia, z wyrównaniem od nowego roku zwiększą się dodatki w służbach specjalnych.  Podwyżki obejmą także informatyków,  prawników, a także szefów służb materiałowych i technicznych w wydziałach technicznych i materiałowych jednostek logistycznych oraz żołnierzy GROM.  

Wczoraj została opublikowana nowelizacja rozporządzenia MON z 22 lutego  br. w sprawie  dodatków  do uposażenia  żołnierzy  zawodowych [Dz. U z 14.03.2018, poz. 542]. Wchodzi w życie od następnego miesiąca z wyrównaniem  od początku roku. 

Rosną pensje w innych służbach, to w SKW i SWW też 

Najbardziej kwotowo skorzystają wojskowi  skierowani do pracy w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego lub w Służbie Wywiadu Wojskowego. Ich dodatek specjalny  ma wynieść  od 0,04 do 3,5 kwoty bazowej, czyli od 60 zł do 5250 zł. To oznacza podwyższenie maksymalnej miesięcznej kwoty dodatku z 3750 zł do 5250 zł brutto. Przyczyną tak znacznej podwyżki  - jak czytamy w uzasadnieniu -  jest wprowadzony w 2009 r. model tzw. „adekwatności uposażeń żołnierzy SKW i SWW w odniesieniu do funkcjonariuszy innych służb specjalnych”, dzięki czemu możliwe jest pozyskiwanie odpowiednich kandydatów posiadających unikalne kwalifikacje i predyspozycje do służby w SKW lub SWW. Ponieważ rosną uposażenia w innych służbach specjalnych, więc SKW i SWW nie może być gorsze. 

Zmiany w dodatkach  specjalnych

Jednocześnie na podwyżkę dodatku służbowego mogą liczyć żołnierze zawodowi zatrudnieni: 

 • w Inspektoracie Informatyki lub w Centrum Projektów Informatycznych. Informatycy na stanowiskach podoficerskim i podporucznikowskim otrzymają dodatek służbowy w maksymalnej wysokości 900 zł,  na etacie porucznika i podpułkownika – 1200 zł, a kapitana i majora -  1500 zł brutto. Celem tej zmiany było stworzenie systemu motywacji finansowej żołnierzy zawodowych – informatyków wykonujących zadania związane z opracowaniem projektów informatycznych, 
 • jako szefowie służb materiałowych i technicznych w wydziałach technicznych 

i materiałowych jednostek logistycznych. Chodzi o stanowiska występujące w Komendzie Portu Wojennego w Gdyni, w wydziale techniki lotniczej w 3 Regionalnej Bazie Logistycznej w Krakowie, a także szefowie zaopatrzenia  w bazach lotniczych. Ma to przyczynić się do ujednolicenia zasad wynagradzania szefów służb w jednostkach logistycznych. Wysokość dodatku wyniesie od 150 zł do 375 zł, 

GROM  ma mieć najwyższe dodatku

W nowelizacji rozporządzenia z 28 grudnia 2016 r. ws. dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych nastąpiła zmiana obecnego systemu dodatku służbowego wypłacanego żołnierzom Wojsk Specjalnych. Pozostawiono aktualną wysokość dodatku służbowego (do 450 zł miesięcznie) dla żołnierzy pełniących służbę w: w Inspektoracie Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych, Centrum Operacji Specjalnych Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Jednostce Wojskowej AGAT, Jednostce Wojskowej NIL, 7 eskadrze działań specjalnych. Jednocześnie zwiększono górną granicę dodatku służbowego dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę w Jednostce Wojskowej GROM (z 450 zł do 1350 zł). 

Dzięki temu rozwiązaniu najważniejszą i najlepiej opłacaną jednostką pozostanie GROM, natomiast naturalnym źródłem naboru do niej będą żołnierze z pozostałych jednostek wojskowych Wojsk Specjalnych 

Zażegnany spór z radcami

Porządki w dodatkach objęły także radców i referentów prawnych z korpusu osobowego sprawiedliwości i obsługi prawnej. Wysokość dodatku służbowego zależy od usytuowania stanowiska zajmowanego przez radcę prawego lub referenta prawnego w strukturze organizacyjnej Sił Zbrojnych RP. Najniższy dodatek służbowy w wysokości 150 zł otrzymali  referenci prawni z jednostkach wojskowych do szczebla dywizji, a  najwyższy – radcowie prawni  w komórkach MON  (900 zł). Nowe przepisy mają zażegnać spór o wysokość tego dodatku dla żołnierzy w międzynarodowych strukturach wojskowych czy w komisjach lekarskich. Dlatego doprecyzowano zapis dotyczący jednostek wojskowych w celu uniknięcia ewentualnych procesów sądowych dotyczących ustalenia wysokości dodatku służbowego. 

Rozwiązania zawarte w nowych przepisach obejmą ok. 880 żołnierzy.  Koszt zmian oszacowano na ok. 9,5 mln zł rocznie. R.Ch. 

Rozporządzenie MON ws. dodatków  >>>

 

Czytany 23869 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 marzec 2018 18:06

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • Patriota

  Niestety my żołnierze nie mamy szczęścia do polityków i zawsze jesteśmy pomijani i lekceważeni A to .....boli i przekłada się na morale i poziom służby, inne profesjonalne armie wyciągnęły wnioski ale nasza nadal jest w ....lesie. Wszystkie służby są ważne ale czemu jedne mają dodatki i pensje na poziomie NATO A trzon armii i SZ RP to śmiecie z najniższymi uposazeniami, coś jest nie tak!!! .....wszyscy udają że płacą a my Wam pokażemy że służymy! Ps. Nie starcza mi do 1 ... powiedział pewien minister i prawdopodobnie z wynagrodzeniem ok 17 000 zł brutto A ile my mamy za służbę dla kraju? Za lata wyrzeczeń i i rozbiciem rodzin ? Ochłap ze stołu pańskiego.... państwa polskiego. Hańba a ponoć miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze.... wstyd politycy, wstyd!!!!

 • Marlena

  Szczecin, Poland

  Pracownik cywilny po 33latach pracy 2200 brutto.

 • do MARLENA

  A ile mam mieć jak dostaje jeszcze emeryture 2600 brutto?
  Dobrze wiesz ze 70% z was to rodzina wojskowa I praca was nie przeciąża.

 • Dawid

  Pracuje w mon od 20 lat na etacie starszy technik na samolocie su22,od 20 lat nie dostałem wyższego dodatku za obsługę,ludzi do pracy brak bo nikt się nie garnie do pracy po 12,13 godzin dziennie .BRAWO !!!!!!!!!

 • John

  A to ciekawe podwyżki dls szefów służb którzy mają na stanie długopis i tewo a szefowi pododdziałów z mieniem za kilkanaście milionów mają dodatek w wysokości ok. 70 zł brawo

 • MHS

  Wierze, ze Pan Minister powoli przyjrzy sie wszystkim i dotrze rowniez do tych, ktorzy nie maja tzw. sily przebicia.

 • do P. Marlena

  Proszę o nie wprowadzanie dezinformacji. Chyba, ze jest Panie po zawodowym wykształceniu na etacie robotnik - to tak. To ile by Pani chciała zarabiać. Pominę temat, że żołnierz nie wybiera sobie miejsca pracy a Pracownicy cywilni maja ten przywilej. Pozdrawiam.

 • Grzegorz 78dk

  Dwóch facetów stoi w rowie z łajnem aż po szyję. Jeden z całych sił przeklina władzę sowiecką. A drugi strofuje go: „Nie rób fal”! Czyli siedź cicho, bo będzie jeszcze gorzej.
  To taki dowcip o ruskich. I jeszcze jeden „My Rosjanie jesteśmy biedni, bo ciągle ktoś na nas napada. A to Ukraińcy na Ukrainie, a to Syryjczycy w Syrii”… Proszę nie kasować postu.

 • Figo

  A co z innymi informatykami? Nie programują, nie projektują... Oczywiście że tak. No ale cóż Inspektorat Informatyki i CPI są w Warszawie. Poza tym już wiemy dlaczego podczas styczniowej restrukturyzacji skasowano nam grupy zaszeregowania 28C.

 • Alex

  Dodatek morski po 25 latach służby na okrętach 480 zł