reklama
wtorek, 20 marzec 2018 07:32

20. III. Bez zmian w odprawach mieszkaniowych 

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obecnie nie są prowadzone żadne prace związane ze zmianą przepisów dotyczących odprawy mieszkaniowej, o której mowa w art. 23 ustawy z 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP  w zakresie wysokości należności przysługującej żołnierzom – odpowiedział  Oddział Mediów MON  na zapytanie skierowane do portalu przez  jednego z wojskowych zawodowych. 

Plotki o   ewentualnym zmniejszeniu  odprawy mieszkaniowej  do jednej  normy powtarzają się bardzo często na forum portalu-mundurowego.pl.  Trudno za każdym razem wysyłać zapytania do MON, bo ktoś, gdzieś coś słyszał. I jest święcie przekonany, że jest  to najlepszy  moment  na ucieczkę z wojska  i pobranie  odprawy  składającej się z kilku norm zamiast  jednej.  Gdyby kierownictwu  obrony  narodowej zależało  na szybkiej redukcji armii zawodowej, to wystarczyłby jeden fake news  opublikowany przez  jeden ze sprzyjających rządowi portali o planach likwidacji odprawy mieszkaniowej dla kadry zawodowej, by wojsko zalała fala wypowiedzeń.  Byłaby to dopiero destrukcja  armii, znacznie większa niż  poczyniona  przez niektórych poprzednich ministrów obrony. Tymczasem  armię mamy mieć liczniejszą, nawet dwustutysięczną, sprawniejszą,  dobrze wyposażoną i uposażoną, która za lat kilkanaście  ma być zdolna  do samodzielnego odparcia  przeciwnika,  wiadomo z jakiego kierunku.  

Na razie nikt z obecnego kierownictwa MON takich pomysłów nie ma. Mało tego, obecny minister obrony i były szef MSWiA, który swoich zastępców ściągnął  z resortu spraw mundurowych doskonale  jest zorientowany  czego oczekują związkowcy ze służb mundurowych.   Funkcjonariusze domagają  się  podobnych rozwiązań  w zakresie zabezpieczenia socjalnego, a zwłaszcza identycznych odpraw mieszkaniowych  jakie otrzymują żołnierze.  I  te oczekiwania są stopniowe spełniane, obserwując ostatnie zmiany w przepisach dotyczących należności mieszkaniowych służb MSWiA, w tym również nowej Służby Ochrony  Państwa.  Z oszczędnym państwem  nie ma to nic wspólnego, ale  takie są tendencje. 

Kolejną sprawą, która nie powinna niepokoić żołnierzy na hasło „oprawa mieszkaniowa” są twarde dane statystyczne. Jak wynika z ubiegłotygodniowego podsumowania Agencji Mienia Wojskowego, w 2017 r.  przysługujące żołnierzom zawodowym odprawy mieszkaniowe trafiły do 1055 uprawnionych osób.  Pomimo, że  po raz  kolejny w ubiegłym roku plany były niższe, to znalazły się  dodatkowe pieniądze na wypłatę należnych żołnierzom  odpraw. 

Średnia odprawa wyniosła  ok. 204 tys. zł, czyli  była  o prawie 5 proc.  większa  niż przed rokiem.  Powodem jest  kilka czynników, w tym korzystne zapisy  ustawy o zakwaterowaniu, które pozwalają  ustalić wysokość odprawy na dzień wskazany przez żołnierza, a nie jak było przed 1 października 2015 roku – w dniu wydania decyzji o wypłacie pieniędzy. Ponadto  nastąpił wzrost  ustalanego przez GUS wskaźnika ceny jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku oddanego do użytkowania. 

Te dane oznaczają, że systematycznie rośnie liczba wypłacanych odpraw mieszkaniowych, które obecnie otrzymuje niemal co piąty żołnierz zawodowy odchodzący z armii.  Ponadto Agencja  Mienia Wojskowego obiecuje w 2018 r., że mimo redukcji zatrudnienia o ponad  6 proc. (od połączenia WAM i AMW) będzie nadal terminowo realizować przysługujące wojskowym uprawnienia mieszkaniowe. 

Kadra zawodowa  WP obawia  się ponadto  nieprzewidywalnych zmian w ustawie o zakwaterowaniu, a zwłaszcza art. 23, na podstawie którego ustalana jest wysokość odprawy mieszkaniowej. Nowe regulacje  mogą być wprowadzone  tak szybko, że będzie za późno na skorzystanie w wyższych odpraw.  Potwierdzeniem   tego jest ustawa degradacyjna, cofająca żołnierzom nawet pośmiertnie stopnie wojskowe. Takie działania muszą  wywoływać  nieufność i  dużą ostrożność wobec ewentualnych zmian w przepisach. Tym bardziej, że nie zawsze  stosowana  jest zasada nie działania prawa wstecz. 

Niektóre z tych działań łatwo  jest przewidzieć  w przeciwieństwie do  kolejnych  podwyżek uposażeń  służb mundurowych, zapowiadanych oficjalnie od przyszłego roku w średniej wysokości  ok. 300 zł na osobę. Jak twierdzą „dobrze poinformowani” na forum portalu,  stawki w przypadku żołnierzy są już znane  i podwyższone pensje będą wypłacone już w połowie tego roku.  W Internecie  można znaleźć   stawki  uposażeń zasadniczych,  z których wynika,  że  wynagrodzenie wzrośnie od 200 zł w przypadku szeregowego  do  nawet  1000 zł brutto dla stanowisk  generalskich, przy czyn  najbardziej mają skorzystać oficerowie starsi.  Nie zaprzeczamy, że  w resorcie  obrony narodowej  trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia MON w sprawie nowych stawek uposażenia zasadniczego żołnierze i wypracowaniem ostatecznej decyzji.  Jest to kolejna wersja do dyskusji w ścisłym kierownictwie resortu.  Ale to nie znaczy, że takie stawki są ostateczne.  Nawet nie zwracaliśmy się  do MON o potwierdzenie lub zaprzeczenie tych pogłosek. 

Pomimo  ocieplenia relacji  między szefem MON, który wnioskuje o te podwyżki, a prezydentem  RP, zatwierdzającym  wskaźnik wielokrotności kwoty  bazowej dla żołnierzy zawodowej, jest mało  prawdopodobne, by w nadzwyczajny sposób uprzywilejowywać  wojskowych kosztem innych i wprowadzać podwyżki  od lipca, a nie od 1 stycznia 2019 r.   Takie działanie nie leży w interesie obecnej ekipy rządzącej, która docenia żołnierzy i funkcjonariuszy, pod warunkiem że służbę rozpoczęli po 1990 r.  

Wolin  

Czytany 32087 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 20 marzec 2018 08:48

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze