reklama
sobota, 14 kwiecień 2018 05:41

13.IV Żołnierze skarżą się RPO na przestarzały sprzęt - nowocześniejszy ma jednostka WOT

Napisane przez RPO
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Żołnierze z  18. pułku rozpoznawczego z Białegostoku  skarżą się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na złą jakość sprzętu, zwłaszcza transportowego, który jest eksploatowany ponad od 30 lat  Wskazują, że w przeciwieństwie do ich jednostki tamtejszy Batalion Obrony Terytorialnej jest wyposażany w najnowszy sprzęt. Żołnierze pozytywnie oceniają zmianę przepisów regulujących zasady odbywania służby kontraktowej. 

Takie skargi i uwagi Adam Bodnar opisał w wystąpieniu do Ministra Obrony Narodowej po kontroli przestrzegania praw i wolności obywatelskich żołnierzy z 18. pułku rozpoznawczego z Białegostoku. Dotyczyła ona warunków szkolenia i pełnienia służby, spraw socjalnych, bezpieczeństwa i higieny służby oraz funkcjonowania systemu kadrowego.

Problemy z awansami podoficerów

Za najistotniejszy żołnierze uznali problem wiarygodnego informowania żołnierzy, zwłaszcza z korpusu podoficerskiego, o możliwości odpowiedniego, indywidualnego planowania ich rozwoju służbowego.  Wskazywali, że struktura korpusu podoficerskiego w pułku, wynikająca z usytuowania i zaszeregowania stanowisk, utrudnia podejmowanie racjonalnych i efektywnych decyzji. Dla stopni podoficerów młodszych nie istnieją bowiem w strukturze pułku odpowiednie stanowiska. Wpływa to na brak możliwości awansu żołnierzy z grupy podoficerów młodszych pełniących stanowiska dowódcze.

Pułk ma przestarzały sprzęt, jednostka WOT - najnowszy

Praktycznie wszyscy żołnierze pułku zwracali uwagę na niską jakość posiadanego sprzętu wojskowego, zwłaszcza transportowego. Z reguły przekracza on 30 lat eksploatacji i nie jest w stanie zapewnić prawidłowego wykonania zadań. Jakość tego sprzętu zagraża ponadto bezpieczeństwu samych żołnierzy. Remontowane pojazdy jednostki często wracają jako niesprawne i nienadające się do dalszej eksploatacji.

Postulowano też  stworzenie sprawnego systemu kontroli jakości produktów kierowanych na użytek wojska, zwłaszcza co do  umundurowania i wyposażenia. Wskazywano, iż w tym samym kompleksie koszar mieści się Batalion Obrony Terytorialnej, który w odróżnieniu od kontrolowanej jednostki jest wyposażany w najnowszy sprzęt (w tym transportowy, uzbrojenie, umundurowanie itp.). Dzieje się tak, chociaż ten sprzęt jest użytkowany tylko w czasie 16-dniowego szkolenia żołnierzy tego rodzaju wojsk.

„Priorytetowe traktowanie potrzeb w zaopatrzeniu tej jednostki oraz brak realizacji podstawowych potrzeb kontrolowanej jednostki operacyjnej, prowadzi do kierowania przez żołnierzy wniosków o przeniesienie do formowanego Batalionu OT” - napisał Adam Bodnar.

Inne uwagi żołnierzy

Ponadto żołnierze negatywnie oceniali wprowadzenie w wojsku systemu zmniejszania uposażenia do 80 proc. w przypadku zwolnienia lekarskiego. Według  nich prowadzi to do rezygnacji z pomocy lekarskiej, odmów przyjęcia zwolnienia lekarskiego  i stawiania się chorych żołnierzy do służby, w tym także na  poligonie.   

Z pozytywnymi reakcjami spotkała się natomiast zmiana przepisów regulujących zasady odbywania służby kontraktowej i zniesienie 12-letniego limitu maksymalnego okresu służby dla żołnierzy korpusu szeregowych. Zdaniem żołnierzy spowodowało to poprawę dyscypliny i jakości wykonywania obowiązków.

Niepokój żołnierzy budził fakt, że podczas szkolenia poligonowego nie jest obecny lekarz wojskowy oraz że jednostka nie dysponuje izbą chorych.  Ustalana opieka medyczna żołnierzy w cywilnych jednostkach służby zdrowia nie spełnia zaś podstawowych potrzeb. Żołnierze spotykają się nawet z odmowami udzielenia pomocy medycznej w okolicznych szpitalach.

Z uwagi na szkolenie w kompleksach leśnych sygnalizowano również potrzebę opracowania skuteczniejszego systemu zapobiegania ukąszeniom kleszczy oraz ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.

Rzecznik zwrócił się do ministra Mariusza Błaszczaka o zbadanie wskazanych problemów i o działania w celu ich rozwiązania.

Źródło: RPO  >>>

Zdjęcie: Rafał Mniedło

 

 

Czytany 2895 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • OCB

  nie rozumiem zamiast być dumnym że za niedługo będziemy mieli możliwość chodzenia w nowiutkich mundurach wyjściowych za 3 koła ( chyba wykonane ze skóry węża) to wy narzekacie że sprzęt stary że polowych od 2 lat nie wydają, że jedzenie lipne. większych problemów nie macie? ja już od dawna żeby nie płakać powtarzam sobie że zawsze mogło być gorzej.

 • Stanisław

  Sprzętu nie ma, mundurów nie wydają ale galówka być musi. W niedługim czasie to będzie chyba nasz mundur ćwiczebny. Jeszcze płótna nie wyprodukowali a już statystki prowadzą kto ile czego nabył. Żeby wymagać trzeba zapewnić, a tu jak za dawnych czasów nie ma ale masz mieć" n............ć"

 • Logan

  A najdziwniejsze jest to iż tym co nakradli ,nabrali łapówek, oszukiwali VAT-y ,postawiono zarzuty,część siedzi na TA ale nie słychać żeby kogoś skazali,wyroków nie ma czyżby jednym słowem propaganda sukcesu przerabiane już to było za Gierka i czym się skończyło to wszyscy wiedzą.

 • waldek

  Nie ma kasy na sprzet , bo jednorazowe świadczenia na majówkę maja być. zaczeli od pupili ŻW. skowronki ćwierkaja że ok 1000zł

 • Xmen

  Do Waldek! Co Ty chłopie ferment siejesz z jakimiś majowym wypłatami??

 • wojak kraków

  xmen, gdzie ty chłopie służysz skoro nie słyszałeś o propozycjach nagród, pewnie w Żaganiu albo innych Bartoszycach. od dawna są propozycje.

 • Xmen

  W boleslawcu w porządnym Pułku artylerii i u nas nikt nie słyszał o takich wypłatami! Nonsens. Pozdrawiam i w maju się odezwę i napisze coś pod tym artykułem!!

 • mhs

  Niestety morale spada, zwłaszcza gdy ktoś spełnia warunki do awansu, ale przełożeni raczej o sobie myślą. I dotyczy to nie tylko korpusu podoficerskiego. Wierzę, że Pan Minister przyjrzy się problemowi.

 • ert

  Słabo coś widzę z dyscypliną jak jest czas na fantasmagorie o nowym sprzęcie zamiast ropować dokładnie niezawodne 30 letnie stary 266 i 200. A jak się nie podoba to zawsze się można przenieść do harcerzy Antoniego i tam każdy jako póltora komandosa będzie miał nowy sprzęt.

 • mario

  ale hełmy nam wyremontują.