reklama
piątek, 11 maj 2018 05:33

11.V Co nas czeka na Bliskim Wschodzie?

Napisane przez Krakauer
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 Co nas czeka na Bliskim Wschodzie w kontekście amerykańskich sankcji na Iran? Najpierw zadajmy pytanie, czy Iran jest zagrożeniem? Jest to kraj o olbrzymim potencjale ludnościowym, ideologii i strukturach skupiających społeczeństwo wobec działań władz, co więcej posiadający praktycznie nieograniczone zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego. Na to nakłada się ukształtowanie terenu i rozmiar kraju, czyniące go bardzo trudnym w prowadzeniu jakichkolwiek zaczepnych działań zbrojnych. Kraj ten posiada również technologię rakietową pozwalającą mu na zagrożenie na skalę regionalną i po jakimś czasie globalną. Jeżeli wejdzie w posiadanie broni jądrowej, to połączenie jej z ideologią i wrogością może doprowadzić do tego, że Iran stanie się zagrożeniem.

Jednakże dzisiaj Iran zagrożeniem nie jest, jest wręcz przeciwnie to ten kraj, jest osaczany przez sąsiadów i inne regionalne oraz globalne potęgi. Jego władze poza kierunkiem izraelskim, który jest silnie uwarunkowany ideologicznie prowadzą bardzo rozsądną politykę w regionie. Sam fakt, że dążą do stworzenia broni jądrowej nie powinien nikogo dziwić, to tylko dowód na to, że Iranem rządzą rozsądni, mądrzy i przewidujący ludzie. Gdzie dzisiaj byłaby Korea Północna, gdyby nie jej arsenał jądrowy? Dokładnie tam, gdzie dzisiaj jest Irak, Syria, Liban i szereg innych krajów, które przeciwstawiały się Zachodowi, czy Ukraina która popełniła błąd strategiczny jakiego nie popełniło nigdy wcześniej żadne inne państwo na świecie – sama oddała swój arsenał jądrowy innemu krajowi! Podobnie postąpiło kiedyś tylko RPA, ale tam były inne uwarunkowania geopolityczne i zupełnie inny potencjał.

Po decyzji pana Donalda Trumpa o wprowadzeniu sankcji przeciwko Iranowi, sytuacja uległa drastycznej zmianie. Ropa naftowa od razu podrożała i będzie drożeć. Co to oznacza w wymiarze globalnym chyba każdy rozumie i nikogo to nie dziwi. Po prostu będzie drożej, a jak będzie drożej to również odsetki od zadłużenia muszą wzrosnąć. 

Obecną decyzję trzeba analizować na trzech płaszczyznach. Wewnątrz amerykańskiej, gdzie pan Trump dopina swego, mówiąc że to najgorszy układ w historii USA, bo daje drugiej stronie czas w zamian za nic. Ma w tym sporo racji, pan Barack Obama popełnił błąd, był zbyt miękkim przywódcą. Regionalnej w kontekście Bliskiego Wschodu. Tam dzisiaj toczą się dwie poważne wojny: w Syrii i w Jemenie. W obu Stany Zjednoczone są zaangażowane w jakiejś postaci. Bomby, które saudyjskie samoloty zrzucają na wioski Jemeńczyków, są często produkcji USA. Jednak zachodnie telewizje ich nie pokazują, wolą pokazywać przejaskrawione i wyimaginowane skutki rzekomych rosyjskich bombardowań w Syrii. jest jeszcze płaszczyzna skutków dla globalnej ekonomii, ropa to krew współczesnej gospodarki. W tym zakresie może być wyjątkowo ciekawie. Ponieważ wielu na tych sankcjach zyska, w tym Chiny. Straci Unia Europejska, która kupuje dużo ropy w Iranie i jeżeli miałaby przestać kupować, to powstanie problem. Oczywiście niedoboru surowca na rynku europejskim.

Iran bardzo wyeksponował swoją pozycję w Syrii i Libanie, a to musi się nie podobać pewnemu małemu bliskowschodniemu krajowi, który jest militarnym mocarstwem i technologiczną super potęgą. W związku z tym konieczna jest zewnętrzna presja na Teheran, która może bezpośrednio zagrozić Iranowi, żeby zrównoważyć jego wpływ na tenże jakże bliski nam kraj. Nie da się bowiem bez powodu wystrzelić rakiet na śpiące miasta, trzeba odpowiednio wcześniej przygotować podłoże medialne. 

Do tergo dochodzą Saudyjczycy i pozostałe kraje południa Zatoki. Mają olbrzymie zasoby ekonomiczne i dość istotny potencjał militarny, który dobrze wykorzystany może być użyteczny. Wielkim znakiem zapytania będzie zachowanie się Pakistanu. Nie jest tajemnicą, że pakistańska bomba jądrowa powstała dzięki wsparciu finansowemu krajów Zatoki. Jeżeli Iran, który w starciu konwencjonalnym ma przewagę, zdecydowałby się zagrozić Królestwu, to stawka może bardzo radykalnie ulec podniesieniu. Naprawdę byłoby bardzo ciekawie, oj bardzo, bardzo!

Nie da się dzisiaj rozpychać się w Zatoce Perskiej bez uwzględnienia interesów Rosji, Indii i Chin. Pierwszy kraj zyskuje na wzroście cen ropy naftowej i w jego interesie jest podgrzanie sytuacji, ale nie jej eksplozja, bo ona zmieni w ogóle układ gry. Drugi kraj importuje olbrzymie ilości ropy m.in. z Iranu, a Chińczycy są wszędzie i chcą robić interesy ze wszystkimi. Nie można zapomnieć o ich interesach. Importują gigantyczne ilości ropy, a w tej chwili będą importować jeszcze więcej z Iranu. Ponieważ około miliona baryłek irańskiej ropy nie będzie miało nabywców ze względu na sankcje. Sankcje jednak nie obejmą Chin. Nikt nie zatrzyma chińskiego tankowca. W konsekwencji sankcje pana Trumpa pomogą Chinom, będą mieli bardzo dużo ropy, prawdopodobnie za mniej Dolarów, niż musieliby zapłacić na rynku.

Sytuacja wygląda w ten sposób, że decyzje prawdopodobnie już zostały podjęte. W tej chwili będziemy obserwowali ścieżkę dojścia, poprzez kolejne prowokacje i innego rodzaju działania prowadzące do uczynienia Iranu nowym, wielkim poligonem dla broni inteligentnych i wojny domowej. 

Interesuje to, jak USA olewają europejskich i azjatyckich sojuszników. Nikomu w Europie lub w Japonii nie podoba się to, że ropa zdrożeje, a takie będą skutki amerykańskiej polityki.

Proszę pamiętać, że w tych działaniach szczególną rolę ma wspomniany wcześniej pewien mały bliskowschodni kraj. Nawet sobie nie zdajemy sprawy z jego potencjału i możliwości… Zwłaszcza jeżeli będzie miał wsparcie ze strony Saudów i innych mniejszych regionalnych graczy, niezadowolonych ze zmiany status quo.

Wnioski: strategicznie trzeba robić zapasy ropy i gazu, bo będzie drożej. Wdrażać nowe technologie zmniejszające nasze uzależnienie od importu surowców energetycznych. Bezwzględnie należy przygotować poduszkę finansową na skutki inflacji i wzrostu odsetek od kredytów. Do tego trzeba zgromadzić trochę dewiz, żeby mieć płynność w razie załamania się rynku. Proszę pamiętać, że finansujemy się ciągle rolowaniem długu. Nie zaszkodzi również kupienie tego uzbrojenia, które jeszcze jest dostępne na rynku, ponieważ jak kraje Zatoki pójdą na zakupy, to wszystko wymiotą z rynku i ceny wzrosną totalnie. Proszę pamiętać, że mówimy o krajach, które mają potencjał ruchów w dziesiątkach miliardów Dolarów, na podstawie jednej decyzji. Oczywiście warto kupować akcje koncernów zbrojeniowych… Zaczęło się…

Krakauer (obserwatorpolityczny.pl) >>>

 

Czytany 1275 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • greg

  amerykanie i żydzi rozkręcają kolejny konflikt

 • Nemwzis

  Pytanie: Zgadzasz się z przewidywaniami o wojnie?
  Odpowiedz: Dużo prawdy w tym artykule. Tyle, że brakuje kilku ważnyh faktów pomocnych do lepszego zrozumienia tego co się dzieje wokół Iranu i możliwych tego następstw.

  Pytanie: Co po pierwsze?
  Odpowiedz: Po pierwsze, zniesienie sankcji na Iran w dużej mierzy “wymusiły” państwa Europy Zachodniej: Niemcy, Francja i Brytania. Dlatego są przeciwne przywróceniu sankcji.

  Pytanie: Co stoi za ich zaangażowaniem?
  Odpowiedz: Ochota na spożytkowanie ponad 100. miliardów dolarów należących do Iranu, które były zamrożone w zachodnich bankach.

  Pytanie: I osiągneli swój cel?
  Odpowiedz: Tak. Iran złożył ogromne zamówienia w Europie na samoloty cywilne oraz samochody. Ponadto Zachodnia Europa ostatnio dokonała ogronych inwestycji w Iranie. Nowe sankcje to utrata tych pieniędzy i możliwa ich ucieczka np. do Chin.

  Pytanie: Czy Rosja skorzystała na zniesieniu sankcji na Iran?
  Odpowiedz: Pomimo dużego zaangażowania Rosji w “osłonę” Iranu podczas jego konfrontacji z Zachodem Iran praktycznie nie uczynił żadnych inwestycji w Rosji. Zakupił troche broni i tyle.

  Pytanie: Mimo to Rosja i Iran ostatnimi czasy były sojusznikami.
  Odpowiedz: I są, co jest wynikiem współpracy wojskowej w Syrii. Tyle, że to sojusz taktyczny a nie strategiczny. Taki jak miedzy Rosją i Chinami czy Turcją i Rosją.

  Pytanie: Czy Rosja stanie po stronie Iranu w przypadku jego konfliktu z Zachodem?
  Odpowiedz: Nie przeciwstawiając sią atakowi Izraela na irańskie bazy w Syrii dała jasno do zrozumienia Stanom, że nie stanie militarnie po stronie Iranu.

  Pytanie: Czy to obecne zachowanie Rosji to coś nowego?
  Odpowiedz: Nie. Po raz kolejny Rosja pokazała, że nie dała się sprowokować do kolejnej wojny.
  Kolejny raz cofnęła się aby uniknąć militarnej knfornatcji. Tak zrobiła podczas Majdanu na Ukrainie, “wydarzeń” w Odessie, strącenia swojego samolotu przez tureckie samoloty, ostrzału baz lotniczych rakietami Tomahawk w Syrii czy zbombardowania swoich najemników, rewolucji w Armenii i teraz podczas ataku na pozycje irańskie w Syrii.

 • Nie idiota polityczny ..

  " Jednak zachodnie telewizje ich nie pokazują, wolą pokazywać przejaskrawione i wyimaginowane skutki rzekomych rosyjskich bombardowań w Syrii " całkiem podobne wpisy robią trolle rosyjskie ? Oczywiście , że są to bombardowania rosyjskie , bo tylko ich sprzęt nadaje się w Syrii do latania od strony " rządu " Damaszku . Nie wspomnę , że czasami rosyjskie samoloty i śmigłowce są zestrzeliwane , ciekawe dlaczego ? Co nie zmienia faktu , że wojna to biznes dla wielu państw . Tak było i tak będzie . :(

 • Nie idiota polityczny ..

  A co do Izraela , czego nie chce podać " obserwator polityczny " to super , że to państwo istnieje i do tego jest potężnie uzbrojone . Neutralizuje Ono wiele zagrożeń ze strony Persów lub innych nacji . Bez tego bata . Europa była by zapewne już dawno na celowniku co niektórych . A co będzie ? Być może mała krótko trwała wycieczka Żydów do Damaszku i jego okolic . Ponoć, służby porządkowe sobie nie radzą z napływem obcokrajowców z ..bronią . :p

 • plk Marek Kieruzal

  Informuje Wladze Zdrowia Mundurowgo Krakow,ul Wroclawska Przychodnia przy Klinice pania szanowna Bozene ....., jestem w domu rodzinnym u matki Jaski realizuje zadania i rozkazy generala Surowskiego.Wiem,ze pieniadz za pacjentem nie poszedl i u pani Bozeny na koncie sluzbowym do dnia wczorajszego godz.24.00 srodkow finansowych brak.Informuje pania,ze srodki finansowe powinny byc przekazane z WIG-20 oraz WIG-40 z dywidendami jak tez z etatu w Sztab.Gen. jest w systemie pielegniarka z Proszowic kontakt z pania lekarz.Poprzez media wladza wykonawcza informowala,ze pieniadz za pacjentem i lekarz rodzinny najwazniejszy w moim przypadku tak nie jest dlaczego.skladam doniesienie do prokuratury wojskowej w Krakowie najpozniej do konca maja poniewaz nie wiem kiedy moge dojechac do garnizonu Krakow
  Opracowal i sporzadzil: plk Marek Kieruzal dyspozycja P Camand-Dowodca.

 • plk Marek Kieruzal

  Sily Zbrojne RP dwukrotnie zdobyly obszar Ukrainy Litwa czesc Polski z II RP pod wzgledem militarnym. Wladza wykonawcza III RP tego czasu Rzad pod kierownictwem Premiera Donalda Tuska nastepnie po pewnym okresie czasu ponownie dokonano zdobycia tego obszaru.Wladza kazda w III RP zgodnie z konstytucja aktem prawnym RP nie byla w stanie dokonac zobowiazan do obszaru ziemi oraz zobowiazan wobec spoleczenstwa.Koszty emerytur oraz innych platnisci na tym terenie. Panstwo Izrael bylo w stanie wykonac i wykonuje wszystkie zobowiazania finansowe tego obszaru.Jest autonomia Izraleska prosze o wyjasnienia dlaczego III RP zawiodla?Panstwa swiata potwierdza ta informacje poprzez system szyfrowy spraw zagranicznych.
  Dnia 12 maj 2018 rok godzina 06.0606.08 czasu polskiego panstwa UE oraz militarnego Nato
  Opracowal military Nato
  Wykonal plk Marek Kieruzal obszaru Nato

 • plk Marek Kieruzal

  Dla rodziny Kulczykowskich z miejscowosci Szkucin gmina Rud Maliniecka parafia Lipa,Lipa wznowione postepowanie bez Jaski Kieruzal z domu Kulczykowska system telefony i suchawki czasu W dzwonic Jozefa Kluczykowska z domu Leszcz rozpoczac dzwonienie,Andtrzej Kajdas czeka... i zaprasza Manku Skornice dziekuje za ta nieruchomosc tam USA prezydent Busz
  jestem obszar Koral 500,300 na terenie 25 BKpow.
  Wykonal i sprzadzil ministrant potem misjonarz za obrazek ale mi wstyd
  Dzonic kolysal dzwoek dzwonkiem,pan Midora pan Bronislaw juz w smigle od stodoly...cdn...

 • plk Marek Kieruzal

  gmina Ruda Maliniecka nie zmieniac napisanych wyrazow...

 • plk Marek Kieruzal

  W zwiazku z trwajacym sadem w Ukladzie Warszawskim oraz Nato nie moge juz wiecj nic napisac.Jezeli beda decyzje poinformujemy na portalu.Ja bylem sadzony za UW przez sad w Bulgarii jestem uniewiniony,sad w systemie ponad 5 lat.

 • DSO SZ RP

  Przerwa strategiczna do godz.8.11-8-13 dnia pierwszego po niedzieli 14 maja.
  Nie ma zgody na wyjazd z miejscowosci ...... gmina Maslowice dalej Przedborz plk Marek Kieruzal area Nato.