reklama
poniedziałek, 14 maj 2018 04:55

14.V. Wojsko potrzebuje więcej muzyków  i oficerów WOT

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło  nabór  kandydatów  do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu w grupie osobowej orkiestr i zespołów estradowych .  Na  absolwentów szkół i uczelni  muzycznych,  wojsko oczekuje do 31 maja br.   Miejsc  jest 31, prawie dwa razy więcej niż rok temu (17). 

Zgodnie z decyzją   nr 53 szefa MON z  10  maja   br. ( Dz. Urz. MON  z 11.05.2018 poz. 53,  kandydaci na kurs podoficerski  przygotowujący do pełnienia służby składają  wnioski do dyrektora Departamentu Kadr za pośrednictwem najbliższej wojskowej komendy uzupełnień.  

Od kandydatów  wymagane są następujące dokumenty:  

 • • Świadectwo ukończenia co najmniej szkoły muzycznej II stopnia w zakresie gry na instrumencie muzycznym (instrument dęty lub perkusja),
 • • Świadectwo ukończenia szkoły średniej lub świadectwo dojrzałości. 

Zanim kandydat zostanie przyjęty na szkolenie, musi przejść badania lekarskie i psychologiczne o zdolności kandydata do zawodowej służby wojskowej oraz zebrać niezbędne dokumenty (odpis skrócony aktu urodzenia,  zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności, a także uiścić opłatę rekrutacyjną na wskazane konto bankowe). 

Egzamin do SPWL  odbywa  się  w dwóch etapach:

I. ETAP ( pierwszy dzień)

 • •   egzamin ze sprawności fizycznej, 
 • •   sprawdzian z wiedzy ogólnej oraz test z języka angielskiego.

II. ETAP (dzień drugi),

 • •    rozmowa kwalifikacyjna, w ramach której odbywa się przesłuchanie z umiejętności gry na instrumencie muzycznym;

Rozmowa kwalifikacyjna składa się zasadniczo z dwóch części:

a)     w części technicznej przesłuchania z umiejętności gry na instrumencie muzycznym, osoba przystępująca do egzaminu wykonuje wylosowane dwie gamy, jedną durową i jedną molową wraz z pasażami oraz fragment wybranego przez komisję utworu solowego lub partii utworu orkiestrowego a Vista;

b)    w części koncertowej przesłuchania z umiejętności gry na instrumencie muzycznym,  osoba przystępująca wykonuje bez akompaniamentu przygotowane przez siebie dwie, kontrastujące ze sobą pod względem problematyki wykonawczej utworu cyklicznego (koncertu, sonaty)   oraz fragment utworu dowolnego;

Najbardziej preferowani są  absolwenci studiów licencjackich lub  magisterskich w zakresie instrumentalnym z wynikiem co najmniej dobrym z przedmiotu głównego. Osoby te obligatoryjnie otrzymują najwyższa liczbę punktów z analizy ocen.

Siedmiomiesięczny kurs 

Kandydaci, którzy pozytywnie zaliczą egzaminy, rozpoczną we wrześniu br.  w SPWL szkolenie podstawowe. Siedmiomiesięczny  kurs będzie odbywał się tylko w Poznaniu. W sumie spędzą  ponad 300 godzin w salach wykładowych, na placu musztry, strzelnicach i placach ćwiczeń. Czekają ich  także zajęcia m.in. z władania buławą, gry w marszu i musztry paradnej. 

Po zakończeniu  kursu muzycy jako kaprale rozpoczną służbę w wojskowych orkiestrach i zespołach estradowych w całym kraju. W polskiej armii jest ok. 20 wojskowych orkiestr. Służbę w nich pełni ponad 800 muzyków. 

                                                             ***

Przy okazji majowego naboru warto także wspomnieć, że do 15 maja br. mają czas szeregowi zawodowi  z tytułem magistra i co najmniej 5 –letnim stażem z korpusu osobowego Wojsk Lądowych i grupy osobowej pancerno-zmechanizowanej. Na złożenie wniosku do dyrektora Departamentu  Kadr mają czas do 15 maja 2018 r.  Limit nie zmienia się od kilku lat.  

Dlaczego ten limit jest tak niski, powodujący poczucie dyskryminacji wśród najniższych stopniem żołnierzy? Zdaniem resortu obrony narodowej, jest to brak mobilności, dyspozycyjności zawodowej szeregowych zawodowych, którzy nie zawsze utożsamiają rozwój zawodowy z koniecznością zmiany garnizonu, jednostki wojskowej czy korpusu osobowego. Taką przynajmniej odpowiedź z MON uzyskał  poseł Paweł Szramka (Kukiz'15)  na kolejną już interpelację (nr 12658)  dotyczącą nieuzasadnionego ograniczania prawa dostępu do wyższych stanowisk służbowych dla szeregowych zawodowych. 

W odpowiedzi MON podnosi także, że naturalną ścieżką rozwoju szeregowego zawodowego jest przejście do korpusu podoficerskiego, a następnie do oficerskiego. Idąc tym tokiem rozumowania, dla osób cywilnych naturalną ścieżką byłoby rozpoczęcie kariery wojskowej od korpusu szeregowych zawodowych – a tak niestety nie jest. 

150 miejsc na kandydatów na oficerów WOT

Do połowy maja br. magistrowie z uczelni cywilnych mogą składać wnioski na 12 miesięczny kurs oficerski  na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej.  Dla  WOT zarezerwowano 150 miejsc, w tym aż 127  absolwentów uczelni cywilnych przewidziano dla grupy osobowej pancerno-zmechanizowanej, 15  zasili korpus łączności i informatyki a 8 po ukończeniu rocznego kursu oficerskiego w Akademii Wojsk Lądowych trafi  do saperów.  

Wniosek składa się do dyrektora Departamentu Kadr MON za pośrednictwem  WKU. R.Ch. 

Zdjęcie: Archiwum 16 PDZ

 

 

Czytany 7162 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 maj 2018 12:00

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • Autor

  Za pomyłkę co do obecnej nazwy uczelni - przepraszam

 • oficer sił powietrznych

  jakie to ma znaczenie i tak zmech i tak zmech

 • lolo_poza_kontrolo

  Warto wspomnieć o tym, że żołnierz musi uiścić opłatę rekrutacyjną, co jest całkiem zabawne (uczelnia wojskowa kasuje żołnierza). Nie wspominając o tym, że trzeba ją opłacić od razu i wcale nie przejść etapu DK :-D a jak wytłuszczono "nie podlega zwrotowi" i tym sposobem pieniążki trafiają na uczelnię z dokumentami lub bez nich :D

 • Koko

  Na dzień dzisiejszy, to wojsko potrzebuje wszystkich, a zarobki na tym poziomie raczej niczego tu nie zmienia! !

 • luks

  Czy aby ten artykuł nie ukazał się już ostatnio?

 • Do autora: Skad Pan wziął te dane? Spod brudnego palca? Rzeczywistość wyglada tak. Od 01.02
  2018 przeszedlem do cywila po 25 latach zswojskowej. Zglosilem sie do slyzby w OT w WKU . WSZW. 7BOT. Przeslalem i m 4moesiace temu kwity ankiety itd. Ilosc odpowiedzi. Z WKU=0 z WSZW=0 z 7.BOT=0 . I to jest rzeczywistosc gosciu co poszesz co ci slona na język przyniesie. Aha rozumiem ze moja specjalnosc i specjalizace - rozpoznanie w OBK ma kazdy? Nie pisz głupot!

 • Kamil

  127 miejsc? Skąd taka informacja? Przecież na stronie jest napisane że 109 miejsc w grupie pancerno-zmechanizowanej jest dla cywili.

 • DSO

  3 maj 2018 nastepnie po nim 6 maj niedziela w tym dniu byl Dowodca Garnizonu Warszawa przy Prezydencie dlaczego nie bylo gen. Leszka Surowskiego
  DSO Camand 1 area repubublic of poland area Nato

 • DSO

  Zakaz wyjazdu dla plk Marek Kieruzal z gminy Maslowice moze sie poruszac w celach realizowania P 4 do miasta Przedborz sam samochodem lub z wybranym kierowca samochodowym z wlasnym samochodem z gminy paliwo na koszt P4 Canand 1 area Poland

 • Kamil

  Już wiem o co chodzi. Autor jest niekompetentny bardzo... Saperskie miejsca do OT są dla podoficerów. Jeśli chodzi o pancerno-zmechanizowany to dla cywili jest 109 miejsc, dla ppdofixerlw zawodowych 3, dla szeregowych zawodowych 15. Na informatykę jest 15 ze środowiska cywilnego.

  Więc dla cywili do OT jest tylko 124 miejsca... A nie jak pisze autor 150. Dziękuję i pozdrawiam