reklama
środa, 16 maj 2018 19:51

16. V. Więcej terytorialsów niż żołnierzy NSR

Napisane przez R.Ch
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W miniony weekend Wojska Obrony Terytorialnej poinformowały o wcieleniu w swoje szeregi blisko 600 ochotników. To oznacza, że liczebność piątego rodzaju sił zbrojnych przekroczyła 10 tysięcy żołnierzy. I jest wyższa  niż schyłkowych Narodowych Sił Rezerwowych. 

Sukces  osiągnięto po roku od pierwszego wcielenia czterystu ochotników  do służby w WOT. Wtedy po raz pierwszy zastosowano wobec kandydatów, którzy nie odbyli służby zasadniczej skróconą, innowowacyjną  metodę szkolenia 16 dniowego.  To szokująco  krótki okres, gdy się pamięta ile czasu szkolono żołnierzy służby zasadniczej, a nawet ile trwa opanowanie podstaw wojskowego rzemiosła w służbie przygotowującej do NSR. 

Okres szesnastodniowego szkolenia na potrzeby WOT pozwala w minimalnym stopniu przyswoić sobie wiedzę teoretyczną i praktyczną, sprawdzić przydatność kandydata  do służby w tej formacji oraz ewentualnie powiększyć grono  rezerwistów, jeśli zmienią się ich plany życiowe. 

Jak na razie, stosunkowo niewielu żołnierzy składa rezygnację ze służby w WOT.  - Dotychczasowe statystyki wskazują, że ubycia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową (TSW) nie przekraczają 7 proc. stanów, co jest typową wartością dla formacji ochotniczych na świecie – informuje  ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.  

Z  drugiej strony, gdyby ten wskaźnik był wyższy, to  nie mam powodu do zmartwień, bo rezerwy zostają. To bardzo ważne, bo rezerwy osobowe na potrzeby „W” są coraz starsze, a  na wprowadzenie obowiązkowej służby raczej się nie zanosi. Przynajmniej takie  jest oficjalnie zapewnienie kierownictwa MON.  

17 tysięcy żołnierzy WOT na koniec roku 

Dlatego tak ważne są szkolenia zintegrowane w warunkach poligonowych, które weryfikują umiejętności terytorialsów.  Obecnie  szkolenie ochotników odbywa się w sześciu brygadach utworzonych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji, tj. na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu (dwie brygady) oraz na Warmii i Mazurach. Siedem kolejnych brygad z województw Polski centralnej, obecnie buduje swoje struktury oraz przygotowuje się do szkolenia, które rozpocznie już w drugiej połowie bieżącego roku.

W skali całego kraju wnioski o powołanie do WOT złożyło do tej pory ponad 17 tys. osób.  Dowództwo WOT ocenia, że na koniec bieżącego roku formacja będzie liczyła 20 tysięcy żołnierzy, z czego 17 tysięcy będą stanowili żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

Coraz mniej żołnierzy NSR

Z jednej strony rozrasta ją się Wojska Obrony Terytorialnej, z drugiej zaś maleją  Narodowe Siły Rezerwowe.  Z oficjalnych danych MON przekazanych portalowi wynika, że na koniec 2017 r. żołnierzy NSR był 9 488 wobec  12 924 w 2016 r.  To spadek aż o jedną czwartą w sytuacji gdy na przydziały  kryzysowe w ubiegłym roku   przyjęto 6 129 żołnierzy po służbie przygotowawczej. Ponadto  w 2017 r.  3.336 zasiliło szeregi armii zawodowej ( w 2016 r. – 4136). 

Po utworzeniu WOT formacja ta  wydaje się zbędna. Problematyka ta miała być  przedmiotem prac prowadzonych w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego.  Ale z rekomendacji opublikowanych wiosną 2017 r.  oficjalnie nic na temat nie ma, za to  jest bardzo dużo o współdziałaniu wojsk operacyjnych z WOT.   Tymczasem nasza prośba do MON  sprzed kilku miesięcy o określenie  przyszłości  NSR pozostała bez odpowiedzi. 

Wydaje się, że resort obrony narodowej  zwleka z podjęciem radykalnej decyzji dotyczącej NSR, bo  na razie jest to  szybsza alternatywa dla młodych ludzi, by zostać  żołnierzem zawodowym ( w WOT trzeba czekać co najmniej 3 lata). 

Tym niemniej w przypadku skrócenia tego okresu  - wystarczy zmiana w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP – będzie to atrakcyjna  propozycja kariery dla wielu ochotników, w tym ponad 50 tysięcy uczniów klas mundurowych ze szkół ponadgimnazjalnych, organizacji proobronnych  i szukających zajęcia w okresie przejściowym.  Po warunkiem, że służba zawodowa  będzie jeszcze atrakcyjna, także  finansowo dla młodych ludzi. R.Ch. 

Zdjęcie: Rekrutacja w WOT 

GALERIA >>>

Czytany 1910 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 maj 2018 20:18

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • DSO Dowodztwa 1 obszar Polski miasto Wroclaw

  Zgodnie z Dyrektywa NATO Zdrowotna panstwo Polska prosze dokonac zwrotu tam przedstawionych naleznosci finansowych.Przelew wykonac do Bank Raiffeisen POLBANK jKrakow
  plk Marek Kieruzal security area NATO in UE

 • DSO Wroclaw

  Od 1 czerwca europoslowie nie jada do parlamentu UE.Ida do izby sejmu tam walka i klotnia polityczna III RP
  plk Marek in staff tam za zgodnosc Camnad general Leslaw Surowski

 • A/A

  To bełkot człowieka ,który poza wojskiem , nie mógł się odnaleźć .

 • DSO Wroclaw

  Dlaczego dr Rozlucki zdecydowal na otwarcie GPW dzis?Informuje obszar Nato aby decyzje ww dr dokonal zespol z DAX-30 indeks Niemiec,CAC-40 Francja indeks, Indeks ... panstwa Anglia - co z referendum dotyczacym UE ja was uswiadomilem,Krolawa waszego panstwa juz zdecydowala oraz S&500 indeks USA Norfolk obszar Nato.
  DSO general broni ...
  Camand obszar Polski general Leslaw Surowski kto podal? nazwisko Dowodcy - podal plk Marek Kieruzal area NATO teraz wo-gdzie?wer-kto?,szybko po Niemiecku znaczy ... Polska otwarciem GPW sie dobila,GPW jest najwiekszym bankiem gospodarczym oraz finansowym Polski
  dnia 17 maj 2018 r. -tak datowano kazdy dzien w Banku BPH ten nasz bank osiagnol cene 1000 zl a zaczynal od ceny akcji emisyjnej 50 zl dzien i godzina tego dnia posiada wlasciwa struktra banku BPH - Rynek 47 czy juz ma nazwy prosze podac czeka Koral 500 -general dywizji Zenon Bryk a z nim duza kadra wtedy Zamek 500 - co wy robicie?

 • DSO Wroclaw

  Prezydent czasu W plk Marrek Kieruzal jeden z 3 prezydentow czasu W.zwracam sie z prosba o certyfikacje GPW tak jak w komunikajce awnejz 15.06-15.13 a system panstwa prawa UE do akceptacji prawnej
  prezydent czasu w jeden z 3 plk Marek Kieruzal
  z pozdrowieniem dla calego narodu wierzacych oraz ludzi dobrej woli.Ludzi zlej woli wokol mnie bardzo duzo naprawde musze uwazac.

 • Marian

  Faktycznie bełkot gościa, którego przerosło życie w cywilu . Nie wiem czy mam racje, ale wydaje mi się że to jakiś oficer z lat dziewięćdziesiątych . Jaki w tym morał , nie ociągajcie się w przejściu na, emeryturę , bo to szkodzi zdrowiu psychicznemu .
  TREPYZM nie jest choroba dziedziczną .:):)

 • das

  Czy ktoś administruje to forum ???? czy każdy kretyn i idiota możne tu zostawić kupę ??? bo staje się to niesmaczne.

 • DSO Wroclaw

  W dniu wczorajszym czwartek w godzinach wieczornych zostala zakonczona wojna sztabu gen. z systemem politycznym III RP wygral sztab geeneralny.Teraz czas rozliczen szybko w tajnym aby kazdy byl doceniony.
  opracowal:plk Marek Kieruzal z UOP
  wykonal:plk Marek
  szybko informowac wzystkie narody swiata wedlug waznosci panstw.

 • DSO Wroclaw

  CERTYFIKOWAC PORTAL MUNDUROWY NATYCHMIAST TOP NATO
  DSO DOWODCY WROCLAW.IKONY JEZYKOWE NIEMCY ROSIJA,ANGLIA,ANGIELSKI WERSJA AMERYKANSKA,CHINY POZOSTALE KRAJE JAK WCZESNIEJ W SZYFROGRAMACH.

 • GK

  Do administratora!!!
  Proszę w miarę posiadanych możliwości sprawdzić bądź w jakiś inny dostępny sposób zweryfikować zamieszczane od jakiegoś czasu komentarze do zamieszanych artykułów. Po ich przeczytaniu widać wyraźnie, że nie są to pisane treści przez obywateli polskich. Szanowni Państwo mamy do czynienia z działaniami hybrydowymi. Tylko kwestia ustalenia czy Ci trole są że wschodu czy z innego kierunku. Dla mnie to wschód. Bardzo proszę administratora i inne osoby o reakcję.