reklama
środa, 13 czerwiec 2018 05:13

13.VI Pierwsze święto Służby Ochrony Państwa z podwyżkami w tle

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wczoraj po raz pierwszy funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, która powstała 1 lutego  br. w miejsce zlikwidowanego Biura Ochrony Rządu obchodzili swoje święto. Formacja ochronna uzyskała nowe uprawnienia, większą liczbę etatów oraz od maja br. wyższe uposażenia ( średnio o ok. 1000 zł na etat). Funkcjonariusze SOP również pierwszy raz wystąpili w nowym wzorze umundurowania. 

Z tej okazji w Belwederze odbył się uroczysty apel, podczas którego pojawili  najważniejsi ochraniani przez SOP politycy z prezydentem RP  Andrzejem Dudą, jego małżonką, marszałkiem Sejmu Markiem  Kuchcińskim, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim oraz szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem

Prezydent RP Andrzej Duda, dziękując funkcjonariuszom SOP za trudną i odpowiedzialną służbę, odniósł się do swoich osobistych przeżyć. - Chciałbym Wam podziękować, bo należę do tych, którzy są przez Was na co dzień ochraniani – powiedział. - Nie jest łatwo mieć cały czas w swoim otoczeniu ludzi, którzy mają wgląd w życie prywatne. Dziękuje Wam  i za opiekę nade mną i nad moją rodziną – dodał prezydent. Jak zaznaczył, dla funkcjonariuszy służba w SOP jest również trudna z tego względu, że wielokrotnie odbywa się kosztem życia rodzinnego.

Podczas uroczystości przywoływana była też pamięć o najtragiczniejszych chwilach w historii SOP, a wcześniej BOR. Jak powiedział prezydent, nie można bowiem zapomnieć o funkcjonariuszach, którzy zginęli na służbie – przywołał tu m.in. przykład porucznika BOR Pawła Janeczka, który zginął w 2010 r. w Smoleńsku.

- Pierwsze w historii Święto Służby Ochrony Państwa to także okazja do podziękowania wszystkim tym funkcjonariuszom, którzy włożyli ogrom pracy w tworzenie nowej formacji – powiedział z kolei szef MSWiA Joachim Brudziński. - W sposób szczególny dziękuję tym z Was, którzy mogąc odejść ze służby, zdecydowali się w niej pozostać na kolejne lata. Zdecydowaliście się w imię odpowiedzialności, jaka spoczywa na Was w tym trudnym i specyficznym czasie – dodał szef MSWiA.

Podczas uroczystości minister Joachim Brudziński wręczył komendantowi Służby Ochrony Państwa Tomaszowi Miłkowskiemu sztandar nowej formacji. Podkreślił, że jest to symbol najwyższego uznania, godności i dumy.

Komendant Służby Ochrony Państwa, zwracając się do funkcjonariuszy, przypomniał historię polskich formacji ochraniających najważniejsze osoby w państwie i podziękował wszystkim funkcjonariuszom SOP oraz ich rodzinom. Szef SOP odniósł się także to nowego wzoru umundurowania, które niedawno otrzymali funkcjonariusze SOP. Zauważalną zmianą, jest sam jego kolor. Umundurowanie jest teraz ciemnoniebieskie, a zamiast czapki służbowej pojawił się beret. Nowe przepisy dotyczące umundurowania funkcjonariuszy SOP weszły w życie od 6 czerwca br. 

Uroczystości związane ze świętem Służby Ochrony Państwa były również okazją do nagrodzenia funkcjonariuszy SOP. Na dziedzińcu Belwederu ośmiu z nich odebrało z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy srebrne i brązowe Medale „Za długoletnią Służbę”. Ponadto 41 funkcjonariuszy otrzymało także mianowania na wyższe stopnie służbowe, zaś 28 nowo przyjętych złożyło ślubowanie. 

Wiceminister Jarosław Zieliński składając funkcjonariuszom życzenia, przypomniał o trudnej przeszłości służby m.in. o jej niedofinansowaniu i niedoinwestowaniu w poprzednich latach. Te problemy, jak wspomniał wiceminister, udało się pokonać. – Służy temu program modernizacji służb MSWiA, dzięki któremu możliwe jest ciągłe doposażenie w nowy sprzęt oraz podnoszenie wynagrodzeń. Zgodnie z ustawą modernizacyjną z grudnia 2016 r. w latach 2017-2020 podwyżki w Biurze Ochrony Rządu ( poprzedniczki SOP) miały wynieść ponad 600 zł  poprzez zwiększenie od 2017 r. mnożnika wielokrotności kwoty bazowej o 0,18, zaś od 2019 r. – o 0,22 krotność kwoty tej kwoty.  

Tymczasem 1 czerwca br. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów  podwyższające z dniem 1 maja przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa z 3,31 ( ustalone od 1 lutego  2018 r.) do 3,99 krotności kwoty bazowej. W sytuacji, gdy kwota bazowa wynosi 1523,29 zł oznacza to przeciętną podwyżkę w wysokości 1036 zł brutto  na etat. Tak znaczna podwyżka miała na celu ograniczenie zwolnień w tej formacji. Po zmianach w tej formacji na zwolnienie ze służby w SOP lub przeniesienie do innej  oczekiwało ponad stu funkcjonariuszy. Ponadto w tej formacji  jest najwięcej nieobsadzonych  etatów, o czym niedawno poinformowano w Sejmie (17,6 proc.).  Z drugiej strony, nowa formacja z nowymi zadaniami ma do obsadzenia ok.  tysiąc etatów więcej niż  Biuro Ochrony Rządu.  

To nadzwyczajne uprzywilejowanie  nowej formacji wywołuje niezadowolenie innych służb podległych szefowi MSWiA. Od 1 maja przeciętna podwyżka najniższych uposażeń strażaków  wyniosła tylko 122 zł ( mnożnik podwyższono z  3,13 do  3,22 krotności kwoty bazowej)   a policjantów i strażników granicznych  - o 137 zł  brutto ( z 3,19 do 3,28  krotności tej  kwoty). 

Zbliża się Święto Policji (26 lipca) oraz Dzień Wojska Polskiego (15 sierpnia). Ciekawe jakie podwyżki mogą czekać policjantów i żołnierzy zawodowych od 1 stycznia 2019 r.   

Na razie uruchomiliśmy na portalu nową sondę z pytaniem o przewidywany od 1 stycznia 2019 r. wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej żołnierzy zawodowych. Obecnie wynosi 3,20 krotność kwoty bazowej i należy do najniższych w służbach mundurowych.  R.Ch. 

Zdjęcie: Grzegorz Jakubowski (KPRP)

Czytany 5014 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

 • Robert

  Co to za ameba te komentarze dodaje pod każdym artykułem? Ktoś kojarzy... No idiota jakich mało

 • Żołnierz

  A czy rządzący pamiętają, że jest taka formacja jak wojsko? Oby sobie nie przypomnieli jak będzie za późno i zostaną same wakaty nie licząc limitów obsadzonych NSR. Z podwyżką dla nowej formacji to chyba żart. Zamiast 1000 na etat dajcie 10000. Nie będzie mądrze ale chociaż wesoło. Co do sprawiedliwości to się wytłumaczy prowokacją polityczną. Szkoda słów.

 • Joe Doe

  Dziala tu jakis moderator? Zablokujcie tego goscia - ewidentnie widac, ze ma nierowno pod sufitem...

 • Zeus78

  Maj-651 to chory człowiek była już mowa o tym na forum pm około 2lat temu i ów człowiek zamilkł lecz znów ktoś go uruchomił

 • Luk

  Zeus to jakaś schizofrenia paranoidalna

 • Administrator

  Do Joe Doe: jak twierdzi rodzina, to chory i leczony psychicznie człowiek w stopniu kapitana, ale bardzo sprytny, zmieniający IP. I trudno go zablokować

 • maj651

  Administrator wlasnie caly maj wykonywałem badania jestem zdrowy.Bylem w prokuraturze tez będziesz wezwany znasz ustawy o ochronie zdrowia.Chorazy tez znaleziony w Wisle w Warszawie.Moje IP zna ABW synu już bym cie zwolnil.Masz odwage podaj swoje dane nie znasz konstytucji nikogo tutaj nie obraziłem.Juz moich komentarzy nie będziesz czytal 19 czerwca pierwsza sprawa sadowa uważaj Pan.Wszystkie sprawy dotycza scosle tajne jakie masz dopuszczenie do zastrzeżone.Administrator nie znasz konstytucji.

 • Marek-Maj651

  bledy nie ja DSO czasu W nie P w Warszawie wszystko wyjaśnione przez ambasady już miałem nie pisać.Rosji gratuluje dziś wyniku i tak następne mecze.Prezydent Putin pyta o rozwod chodzi o kierunek jaki konczylem dla Rasija bardzo ważne został roztajniony przez oficerow polskich.Jestem rozliczony.Teraz 75% z ostatniego stanowiska i emerytura do armii nie wracam jest już uksztaltowana przez politykow III RP zycze sukcesow.

 • lolo

  Major (chyba) wyszedł zza mebla i zapomniał jak jak się chodzi :-D Fajne zdjęcie, tylko trzeba chyba wrócić do podstaw i nauki chodzenia.. to jest moja prawa.. to jest moja lewa :-D