reklama
piątek, 06 lipiec 2018 08:26

6.VII Katastrofa myśliwca. Pilot nie żyje. Wstrzymano loty MiG-29

Napisane przez CO MON
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

– Do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy MiG-29 loty przy użyciu tego statku powietrznego zostały wstrzymane  – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej na konferencji prasowej w piątek 6 lipca 2018 roku w siedzibie MON w Warszawie. Pilot katapultował się, ale nie przeżył wypadku.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w komunikacie, że 6 lipca 2018 roku o godzinie 1.57 w okolicach m. Pasłęk (woj. Warmińsko- Mazurskie), podczas lotów nocnych, rozbił się samolot MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.  

- Jesteśmy myślami z rodziną, z bliskimi. Państwo polskie objęło opieką najbliższych tragicznie zmarłego pilota - zaznaczył szef MON.

Szef MON  poinformował, że  Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego rozpoczęła już prace. Eksperci komisji udali się na miejsce zdarzenia - miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone prze Żandarmerię Wojskową - wskazał szef MON.

Wrak samolotu odnaleziono około pół kilometra od zabudowań. Po 2.30 lekarz pogotowia potwierdził zgon pilota. Rodzina zmarłego została powiadomiona o wypadku i objęta opieką psychologiczną.

Jak podawały lokalne media, chwilę po uderzeniu maszyny w ziemię zaobserwowano duże płomienie i chmury dymu. Na miejsce przybyły służby ratownicze.

Tragicznie zmarły pilot posiadał ponad 800 godzin wylatanych w powietrzu w tym ponad 600 godzin na MiG-29, na których pełnił dyżury bojowe. Wielokrotnie brał udział w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych.

- To bardzo bezpieczny samolot, jest to pierwsze tego typu zdarzenie na tym typie statku powietrznego  - podkreślił obecny na konferencji - płk Maciej Trelka szef zarządu działań lotniczych Inspektoratu Sił Powietrznych. Pilot dodał, że do katastrofy doszło podczas lotów szkolnych, w trakcie wykonywania zadania lotniczego, polegającego na przechwyceniu dwóch pojedynczych samolotów.

W briefingu prasowym wziął udział również gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

W polskich Siłach Powietrznych służy 31 myśliwców Mig-29. Pierwsze weszły do służby w 1989 roku. Ry

Zdjęcie: pl. wikipedia.org >>>

 

 

Czytany 2017 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 lipiec 2018 08:29

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • krzyś

  A może zamiast mówić bzdury i filozofować zróbmy zbiórkę dla rodziny na portalu pomocowym------
  kto zaczyna ?

 • XYZ

  LEMON - Bój się Boga - wskazÓwka! Polecam zaprzyjaźnić się ze słownikiem ortograficznym!

 • XYZ

  Do Sowa, proszę spojrzeć w szerszym spektrum odnośnie kwestii przeglądów.

 • sowa

  do XYZ . A dokładniej ?. Jeśli mogę prosić.

 • XYZ

  Do Sowa - Oczywiście już odpowiadam. Proszę nie oceniać całości Sił Zbrojnych patrząc przez pryzmat swojej Jednostki. Jeżeli już odważyliśmy się i opowiadamy o szerokim spektrum jakim są całe Siły Zbrojne, uprzednio powinniśmy poszerzyć swoje horyzonty wiedzy. Ma to na celu uniknięcie sytuacji w której nie do końca jest prawdą to o czym się pisze.

 • sowa.

  Do XYZ . A jeszcze dokładniej, bo Pana odpowiedź nie jest dla mnie satysfakcjonująca - zbyt ogólna. Do której części wypowiedzi się Pan odnosi. Tej o bezpieczeństwie i ludziach za to odpowiedzialnych? Czy na temat samej "mundurowych" SKP . O niczym innym nie pisałem.

 • sowa

  DoXYZ. Przepraszam przeoczyłem Pana post powyżej dotyczący samych przeglądów. Więc ten powyżej nie jest do końca aktualny.
  Otóż pisałem o przeglądach na stacjach MON SKP i badaniach tam wykonywanych w kontekście wypowiedzi p. Lemona.
  A już na pewno nie o tych związanych z pełnym "spektrum" szeroko rozumianych badań w zakresie funkcjonowania całych SZ poza MON SKP. To oddzielny temat rzeka.
  Proszę czytać ze zrozumieniem i nie uogólniać rzeczy pisanych w konkretnym celu . Co do tego rozszerzenia horyzontów. Rozszerzam je i to od ponad 25 lat bo muszę być na bieżąco.
  W temacie SKP nie da się tego nie robić bo ciągły rozwój to podstawa. Ale dziękuję za radę .
  Pozdrawiam .

 • Lukasz

  Debiile a czy ktoś objął opieką psychologiczna technika i jego rodzinę? 150 betonu, a szwej w bibliotece robi 3 służby i ma to samo. Na betonie jest pięknie do póki się cos nie śpię##doki. Piszę to ma własnym przykładzie. Nie ważne czy Po czy. PiS i tak nas mają głęboko w Dopiewo.

 • Życzliwy

  Bardzo dobra uwaga.
  Wszystkie służby zabezpieczające począwszy od SIL po Meteo, Nawigację i Kontrolerów.
  Pozdrawiam i SZACUNEK DLA WAS WSZYSTKICH.

 • olo

  a ja bym się przyjrzał pracy zakładom WZL 2