reklama
czwartek, 12 lipiec 2018 06:25

12 VII Polska przystąpi do programu 4x30

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowa inicjatywa dotycząca gotowości , tzw. 4x30, kwestie dotyczące powołania dwóch nowych dowództw odpowiedzialnych za przerzut sił, oraz zwiększania zdolności do obrony i wydatków obronnych zdominowały pierwszy dzień szczytu NATO w Brukseli

Coraz wyższy poziom gotowości  

Podczas tegorocznego szczytu NATO przyjęta została tzw.  inicjatywa 4x30. Zakłada ona, że od 2020 roku państwa Sojuszu będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni. Jak podkreślił szef polskiego MON Mariusz Błaszczak, celem tej inicjatywy jest to, by jednostki włączone do programu mogły zostać w razie potrzeby użyte niezwłocznie. Do tego, jak zaznacza szef MON potrzebne są m.in. wspólne ćwiczenia i wypracowanie odpowiednich procedur.

Inicjatywa gotowości to logiczne następstwo decyzji podjętych na szczytach w Walii we wrześniu 2014 r. i w Warszawie w lipcu 2016 r. NATO najpierw powołało tzw. szpicę, czyli siły bardzo wysokiej gotowości zdolne do przybycia w wyznaczony rejon w ciągu kilku dni. Następnie, w Warszawie zatwierdzono plan wysłania na wschodnią flankę NATO niedużych wielonarodowych oddziałów (w tym batalionowych grup bojowych w Polsce i państwach bałtyckich)..

Poleciłem szefowi Sztabu Generalnego i dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych, żeby prace dotyczące naszej partycypacji zostały rozpoczęte – powiedział minister, który uczestniczy w szczycie NATO w Brukseli. Zastrzegł, że jest jeszcze za wcześnie, by podawać, które jednostki mogłyby wejść w skład tych sił

Nowe dowództwa

Szczyt NATO w Brukseli poświęcony jest także reformie Struktury Dowodzenia NATO, która dostosuje ją do aktualnych wyzwań i zagrożeń. Przyszła struktura, dzięki powstaniu kilku nowych dowództw, będzie lepiej przygotowana do prowadzenia operacji obrony kolektywnej.

Przywódcy państw Sojuszniczych zatwierdzili decyzje o powołaniu dowództwa logistycznego w Ulm w południowo-zachodnich .Niemczech, którego zadaniem będzie zapewnienie sprawnego przerzutu wojsk wewnątrz Europy oraz o odtworzeniu dowództwa w amerykańskim Norfolk, odpowiedzialnego za  za utrzymanie szlaków morskich między Ameryką Północną i Europą.  

Szef MON sprecyzował, że o powołaniu dwóch nowych strategicznych dowództw rozmawiał z naczelnym dowódcą sojuszniczych sił w Europie (SACEUR), generałem Curtisem Scaparrottim. Pytany na konferencji prasowej o przyszłe dowództwo szczebla operacyjnego, zwane armijnym, Błaszczak powiedział, że decyzja w tej sprawie zapadnie jesienią. Polska zaproponowała, by takie dowództwo umieścić na jej terytorium i by stała się nim kwatera Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód. 

Polska wyda mniej na obronność niż 2 proc. PKB?

Jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas trwającego Szczytu są sprawy związane z budżetem obronnym. W tym tygodniu Sojusz Północnoatlantycki opublikował informacje z ministerstw obrony państw, należących do organizacji, na temat obecnych i planowanych wydatków obronnych. Wynika z nich, że  w 2018 roku co najmniej 2 procent PKB na obronność przeznaczą USA, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Łotwa. Kolejne trzy państwa: Polska, Litwa i Rumunia będą tuż pod tym progiem. Z opublikowanego we wtorek, dzień przed szczytem NATO zestawienia wynika, że w przypadku większości krajów kontynuowany jest powolny trend wzrostowy. Kilka państw ma wydać w tym roku mniej na obronność (w relacji do PKB) niż w 2014 roku. W grupie czterech takich państw jest Polska. Z poziomu nieco powyżej 2 proc. PKB w 2014 r. nasz kraj ma spaść w 2018 r. do 1,98 proc. PKB (w 2017 r. było to 1,99 proc.).

Z danych NATO wynika, że znacząco ma pójść w dół udział w wydatkach na sprzęt w Polsce. Przed czterema laty Polska wydawała około 34 proc. środków budżetu obronnego na ten cel, natomiast w tym roku ma to być 23,95 proc. To jedyny taki znaczący spadek w NATO. 

Minister Błaszczak zapewnił dziennikarzy, że w tym roku Polska osiągnie 2 procent PKB  na obronność. Przypomniał, że wskaźnik ten ma stopniowo rosnąć, by w 2030 roku osiągnąć 2,5 procent. Podczas brukselskiego szczytu prezydent  Andrzej Duda zapowiedział, że w ciągu półtora miesiąca zostaną ogłoszone decyzje o nowych zakupach dla wojska. 

Wczoraj szef MON podpisał list intencyjny w sprawie „Współpracy przy pozyskiwaniu zasadniczych środków bojowych dla morskich systemów rażenia” (Maritime Battle Decisive Munitions – MBDM). Jak podkreślił, inicjatywa 7 państw, które biorą udział w tym projekcie jest jednym z przejawów współpracy i solidarności sojuszniczej. Ry

Źródło: CO MON, tvn24

Zdjęcie: www.into

Czytany 1565 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji