reklama
poniedziałek, 06 sierpień 2018 05:26

6.VIII Rosną mnożniki w Służbie Więziennej - żołnierze na końcu 

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podwyższenie mnożnika dla funkcjonariuszy Służby Więziennej z 3,19 do 3,28  krotności  kwoty bazowej,  z wyrównaniem od maja – przewiduje projekt  rozporządzenia  Rady Ministrów, skierowany  do konsultacji  międzyresortowej.   A to oznacza, że  żołnierze zawodowi  będą mieli najniższy wskaźnik w służbach mundurowych. 

Podwyższenie mnożnika  o 0,09  krotność  kwoty bazowej  (obecnie jest to  1523,29 zł) oznacza wzrost  przeciętnego uposażenia funkcjonariusza Służby Więziennej  o 137  zł brutto, z wyrównaniem  od maja  br.  Dlaczego  przyjęto ten, a nie inny miesiąc?  Bo od maja podwyżkę  uzyskały  wszystkie służby w resorcie  spraw wewnętrznych i administracji. Jedna z nich, czyli Służba Ochrony Państwa, następczyni Biura Ochrony Rządu nawet znaczną, bo przekraczająca  kwotę  tysiąc złotych  brutto średnio na etat. W pozostałych  formacjach skorzystali  głównie funkcjonariusze  z najniższym uposażeniem  oraz służący w stołecznym garnizonie ( policjanci).  

W przypadku funkcjonariuszy  Służby Więziennej dodatkowe pieniądze ( ok. 32 mln zł)  zostaną przeznaczone przede wszystkim na  podwyższenie uposażenia strażników na najniższych stanowiskach. Dzięki temu funkcjonariusz zatrudniony na etacie strażnika otrzyma dodatkowo 48 zł.  Natomiast w pozostałych grupach stawki uposażenia zasadniczego zostaną na niezmienionym poziomie.  

Do kogo zatem trafią pozostałe środki? Szczegóły są zawarte w projekcie drugiej nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości  z 27 stycznia 2011 r. w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz.U. z 2018 r., poz. 780). W uzasadnieniu tych przepisów poinformowano, że w Służbach Więziennych  nastąpi wzrost dodatku służbowego  o 600 zł dla tych funkcjonariuszy, którzy odbyli szkolenie zawodowe zakończone zdaniem egzaminu na pierwszy stopień oficerski.  Natomiast  osoby, które zdobyły stopień chorążego, otrzymają dodatek podniesiony do 500 zł, a na stopień podoficerski – do 400 zł.

Autorzy projektu podkreślają, że takie zasady podwyżek zostały wypracowane i uzgodnione w porozumieniu zawartym pomiędzy dyrektorem generalnym Służby Więziennej a  Zarządem Głównym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. W uzasadnieniu projektu podano, że podwyżki  mają zmotywować  młodych ludzi do wstępowania do tej formacji, a także  podwyższyć  najniższe  uposażenia. 

W tej sytuacji  najniższy wskaźnik w służbach mundurowych będą mieli żołnierze zawodowi, bo Służba Celno-Skarbowa  na co prawda 3,1 krotność  kwoty bazowej, ale kwota bazowa ustalona w tegorocznym budżecie państwa  jest wyższa i wynosi 1662,84 zł. Kilka tygodni temu szef MON  Mariusz Błaszczak  obiecał kadrze zawodowej  podwyżkę  uposażeń od nowego roku. Tak się składa, że dwie  ustawy modernizacyjne z końca 2016 r.  zarówno  dla służb MSWiA jak i Służby Więziennej przewidują również od przyszłego roku podwyższenie wynagrodzeń w tych formacjach o 0,22 krotność  kwoty bazowej ( średnio o 335 zł brutto, ale w stosunku do 2017 r.   Tymczasowe majowe  podwyżki nie były przewidywane, ani nawet  zaplanowane w tegorocznych budżetach  resortu spraw wewnętrznych i administracji  oraz więziennictwa ( wynikały z przesunięcia środków). 

Czy zatem zapowiedziane w resorcie obrony narodowej podwyżki nie powinny jednak  obowiązywać od maja, jak to zrobiono w innych  resortach mundurowych?  Redakcja portalu  zwróciła się  do Centrum Operacyjnego MON z pytaniem o stan prac legislacyjnych  nad projektem rozporządzenia prezydenta  RP  ws. podwyższenia wskaźnika  krotności  kwoty bazowej  uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.  Odpowiedzi konkretnej nie uzyskaliśmy, bo – jak nas poinformowano- leży to w kompetencji zwierzchnika sił zbrojnych.   O ile wskaźniki, a szczególnie prace nad nimi,  w pozostałych  służbach  mundurowych nie  są tajemnicą, to  wojsku  jest on jak yeti – wszyscy o nim mówią, ale  nikt nie widział dokumentu. A przecież projekt rozporządzenia Prezydenta RP  jest ustalany w kontrasygnacie z premierem, czyli musi  być także akceptacja ministra obrony  i finansów.

Nie można  wykluczyć, że wysokość wskaźnika znajdzie się  w przemówieniu  Prezydenta RP  z okazji Święta Wojska Polskiego. Jak na razie  konsultacje odbywają  się w ścisłym  gronie kierownictwa MON i Biura Bezpieczeństwa Narodowego, bez czynnika społecznego.  Jest  wielce prawdopodobne, że nowy wskaźnik  będzie się znajdował w przedziale  od 3,45 do 3,55 krotności  kwoty bazowej , czyli od 380 zł  do 533 zł brutto na etat. 

Kolejny etap prac nad podwyżkami w resorcie ON przewiduje przygotowanie nowej tabeli stawek uposażenia  zasadniczego żołnierzy zawodowych. W tym przypadku projekt  rozporządzenia MON uzgodniony w resorcie obrony narodowej  będzie opublikowany na stronie Rządowego Centrum  Legislacyjnego i przesłany do konsultacji międzyresortowej, prawdopodobnie pod koniec  tego roku. R.Ch. 

Zdjęcie: Archiwum SW ( por. Agnieszka Szultka)

           ***

Aktualne wskaźniki wielokrotności kwoty bazowej (1523,29 zł) w służbach mundurowych: 

 • Żołnierze zawodowi:  3,2 ( przeciętne uposażenie - 4874 zł)
 • Państwowa  Straż  Pożarna: 3,22   ( 4904 zł)
 • Służba Więzienna: 3,28  ( 4996 zł) – wskaźnik proponowany 
 • Policja:  3,28 (4996 zł)
 • Straż Graniczna: 3,28  (4996 zł)
 • Służba Celno-Skarbowa: 3,1 (przeciętne  uposażenie  przy kwocie bazowej 1662,84 zł wynosi -  5155 zł
 • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego: 3,86 ( 5880 zł)
 • Straż Marszałkowska: 3,91  ( 5956 zł)
 • Służba Ochrony Państwa : 3,99 ( 6078 zł)
 • Służba Kontrwywiadu Wojskowego: 4,94 ( 7525 zł)
 • Wywiad Wojskowy: 4,99 ( 7601 zł)
 • Centralnego Biuro Antykorupcyjne; 5,4 ( 8226 zł)
Czytany 24198 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 07 sierpień 2018 06:31

Overall Rating (1)

5 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • Rafi

  Tematem jest nowy wskaźnik a nie kto więcej pracuje a kto mniej więcej do rzeczy

 • Zgadzam sie z tym,że trzeba mlodych funkcjonariuszy zachecic do sluzby,ale co z funkcjonariuszami doswiadczonymi ?ich nie trzeba motywowac i zachecac zeby zostali a nie uciekali po 15latach..kto bedzie przekazywal doswiadczenie i nauczal mlodych jak wkrotce sami mlodzi sluzba zostana.Nie poradza sobie w oddzialach.Jaka to sprawiedliwosc ze starszy odzialowy np z 18-sto letnim stazem sluzby(wiekszosc na oddzialach) ma 415zl dodatku a f-sz z 2letnim stazem swiezo po podoficerce 400zl a oddzial widzial tylko z koguta.Odpowiedzialnosc nieporownywalnie mniejsza.Nie ma sie co dziwic ze w najblizszych 2-3 latach wiekszosc doswiadczonej kadry odejdzie z SW.pozdrawiam

 • Mariusz

  Czas odejść ze służby wojskowej, bo od lat człowiek tylko dziaduje i dziaduje, to żenujące, że w kasie w lidlu pracownik ma więcej na rękę jak np chorąży z 20 letnim stażem.

 • do mariusz

  akurat chorążych powinno się pozbyć z wojska z takim stażem.. zero przydatności do służby

 • Do Mariusz

  Szkoda dywagować z osobami, które obrażają ludzi w tymiarę stopniu.

 • szer.

  do mariusz chor z 20 letnim stazem ma na reke 3800 zł pracownik lidla na kasie na reke ma 2400 zł dlaczego klamiesz ze pracownik na kasie ma wiecej niz ty jak tak ci zle to sie zwolnij i idz na kase to zarobisz kokosy

 • Szczęsliwy

  Witam, a mnie to loottooo już cywil.... po waloryzacji w 2019 prawie5 tysi na rączkę...pozdrawiam

 • Jan

  jakas masakra...a biorac pod uwage średnie zarobki w WP nalezy zaznaczyc ze do podniesienia średniej wlicza sie ok 80 generałów. W zadniej formacji nie ma tylu darmozjadów..wiec jak sie odliczy generalicje to średnia w wojsku spadnie do 4300 zł, co jest jakas kpiną.

 • Xxc

  Po 16 latach służby w trudnych warunkach 70 tyś rocznie ze wszystkimi dodatkami i WAMem a taki jeden z drugą wejdzie Ci na mównicę i powie że im się te pieniądze należały. Kilkadziesiąt osób drugie pensje bonusy po kilkadziesiąt tysięcy dojenie skarbu państwa to się nie dziwię że dla pielęgniarek i niepełnosprawnych już nie ma. My dostaniemy jakieś śmieszne podwyżki i do tego pewnie kolejne obietnice bo zbliżają się wybory

 • Krzysztof

  Rated 5 out of 5 stars

  Nie można zapomnieć o fakcie, iż co prawda mnożnik kwoty bazowej został w SW podniesiony, ale kwota bazowa na wszystkich stanowiskach poza strażnikiem została obniżona tak aby nie zmieniona została wysokość wypłaty. Dlatego wszelkie informacje prasowe o aktualnych i planowanych podwyżkach zwłaszcza mnożnika kwoty bazowej trzeba brać z dużym dystansem.