reklama
czwartek, 09 sierpień 2018 06:08

9.VIII. Zaskakujące nominacje  generalskie 

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tylko pięciu pułkowników otrzyma w Święto Wojska Polskiego,  na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka, nominacje generalskie, dołączając do grona 68  oficerów z lampasami w siłach zbrojnych RP. Tymczasem w służbie czynnej pozostaje drugie tyle żołnierzy zawodowych na etatach  generalskich. Pozostaje  pytanie o kryteria wyboru tych a nie innych  oficerów, którzy 15 Sierpnia  dostąpią zaszczytu odebrania  buzdyganów j z rąk zwierzchnika  sił zbrojnych  Andrzeja  Dudy. 

Liniowych – mało 

Listę  nominowanych oficerów na pierwszy i kolejny stopień generalski opublikowało wczoraj  Biuro  Bezpieczeństwa  Narodowego. W miniony piątek szef BBN Paweł Soloch zapowiadał, że 15 Sierpnia będzie wręczonych kilkanaście nominacji generalskich.  Jest jedenaście  „głównie – jak dodał - oficerów liniowych”.  

Rzut oka na nazwiska awansowanych wskazuje, że praktycznie oficerów liniowych jest dwóch i pochodzą z 12 Dywizji  Zmechanizowanej. Jeden  z nich  to dowódca 12 DZ  gen. bryg. Maciej Jabłoński, który pod koniec czerwca zastąpił  gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka awansowanego na szefa SGWP. Pierwszy żołnierz Rzeczpospolitej z pewnością miał wpływ na nominacje i z tego prawa wobec byłych podwładnych z pewnością skorzystał, bo ich dobrze znał. 

Gdyby jeszcze doszła informacja, że to najlepsza polska dywizja, z wysokimi ocenami  po kontrolach,  zdyscyplinowanymi żołnierzami, która sprawdziła się w ćwiczeniach międzynarodowych, to  byłoby zrozumiałe. W końcu to świeżo mianowany dowódca  związku taktycznego, których w ostatnich  tygodniach jest  kilku w siłach zbrojnych i nie zostali awansowani.  Gwoli uzupełnienia, gen. Jabłoński  od lipca 2014 r. dowodził 10 Brygadą Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Na tym stanowisku, w sierpniu 2015 r. odebrał awans do stopnia generała brygady, a następnie został przeniesiony do Sztabu Generalnego WP  na szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia-P3/P7. 

Jego podwładny, czyli płk Piotr Trytek, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie od stycznia 2017 r. odbierze nominację na generała brygady. Przed objęciem tego stanowiska Trytek był m.in. szefem oddziału planowania użycia sił zbrojnych w SGWP (od października 2014 r.) oraz zastępcą dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej (od 2013 r.). 

Fikcyjna tożsamość stopnia i stanowiska 

Gdyby w wojsku obowiązywała zasada  tożsamości stopnia  i stanowiska to  "jednogwiazdowym"  generałem powinien  zostać m.in. płk dypl. Artur Pikoń, mianowany niedawno dowódcą 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie - poprzednio był dowódcą 2 Brygady Zmechanizowanej  Legionów, wchodzącej w skład 12 DZ czy też  płk pil. dypl. Ireneusz Nowak, nowy dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. 

Soloch podkreślił także, że nominacje generalskie będą także związane "z przekształcaniem Sztabu Generalnego  WP w związku z reformą systemu kierowania i dowodzenia”. Należało  zatem oczekiwać, że być może nie będzie czwartej gwiazdki  dla szefa SG, który  trzecią otrzymał  w czerwcu równocześnie z nominacją na najwyższe  wojskowe stanowisko. Ale też grono awansowanych z tej zacnej instytucji będzie liczniejsze niż tylko jeden oficer. Jest nim płk Robert Drozd, który kieruje Zarządem Kierowania i Dowodzenia-P6. Wcześniej służył w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W latach 2006-14 był związany z Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych. Podyplomowe studia polityki obronnej ukończył w 2015 r. w USA.

Żołnierze od zaopatrzenia, eksploatacji  i polityki obronnej

Pozostali awansowani  oficerowie na pierwszy  stopień generalski służą w centralnych instytucjach MON, kluczowych dla eksploatacji  infrastruktury i wyposażenia sił zbrojnych i polityki obronnej. Są to  płk Dariusz Pluta, szef Inspektoratu Uzbrojenia, który objął to stanowisko  w grudniu 2016 r. po gen. bryg. rez. Adamie Dudzie.  Przez cztery lata (2011-15) dowodził m.in. 1 Pomorską Brygadą Logistyczną. Studia polityki obronnej ukończył w USA.

Z kolei płk Karol Dymanowski objął stanowisko dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON  w styczniu 2017 r. W imieniu szefa MON wykonuje nadzór właścicielski nad państwowymi spółkami zbrojeniowymi oraz pięcioma instytutami badawczymi. Należy podkreślić, że płk Dymanowski przewodniczył zespołowi, który na podstawie wniosków ze Strategicznego Przeglądu Obronnego opracował projekt Narodowej Polityki Zbrojeniowej. Służył m.in. w 1 Ośrodku Radioelektronicznym i w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej DSP. 

Zaskoczeniem  może być nominacja płk. Dariusza Ryczkowskiego, dyrektora od początku 2013 r. Departamentu Infrastruktury. Wtedy  był to etat pułkownikowski, ale w 2016 r. zamieniono go ponownie na generalski, być może dlatego że infrastrukturę wojskową czekało  duże wyzwanie przy tworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak niedawno  informowaliśmy, łącznie w trwały zarząd MON (w tym WOT) oddano tereny warte 63 mln zł. Do resortu wróciły nieruchomości m.in. w Jarosławiu, Hrubieszowie, Lidzbarku Warmińskim, Lublińcu, na Helu, w Olsztynie i Warszawie, a także blisko 500 ha lotniska w Nowym Mieście nad Pilicą. Zasługa w tym Departamentu Infrastruktury, ale także Agencji Mienia Wojskowego. 

Nominacje generałów „dwugwiazdowych”, czyli szukanie następcy

Awans na generała dywizji otrzyma m.in.  dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła, który dowódcą "terytorialsów" jest od września 2016 r. i za obecnego prezydenta był już raz awansowany. Drugą „gwiazdkę”  otrzymają także dwaj generałowie służący w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych: gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel, zastępca dowódcy oraz gen. bryg. Tomasz Piotrowski , szef sztabu. Pierwszy z nich był awansowany w 2008 r. Dowodził m.in. 1 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie (w latach 2011-15), 3 Skrzydłem Lotnictwa Transportowego w Powidzu i 33 Bazą Lotnictwa Transportowego. Ponadto wdrażał w Siłach Powietrznych samoloty transportowe C-130E Hercules. Służył też w polskim przedstawicielstwie przy SHAPE.

Z kolei  gen. bryg. Tomasz Piotrowski  stanowisko szefa sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ objął w 2017 r. Wcześniej służył w dowództwie 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie na stanowiskach: zastępcy dowódcy-szefa sztabu (2016-17), zastępcy szefa sztabu ds. operacyjnych (2015-16) oraz szefa dywizyjnej artylerii (2010-14). Zajmując to ostatnie stanowisko wyjechał na misję w Afganistanie, gdzie był zastępcą dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego (2012-13). Dowodził też 2 pułkiem artylerii w Choszcznie (2008-10). Awans do stopnia generała brygady odebrał w 2016 r. To stosunkowo szybki awans. 

Wydaje się, że jeden z nich będzie następcą gen. broni  Sławomira Wojciechowskiego, dowódcy operacyjnego, który we wrześniu obejmie stanowisko dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. 

Ruchy kadrowe przed reformą dowodzenia 

Od stycznia 2019 r.  dowódca operacyjny, zgodnie z proponowanymi zmianami w zasadach kierowania i dowodzenia siłami zbrojnych będzie podporządkowany szefowi SG WP.  Podobna zmiana czeka Inspektorat Wsparcia SZ, który ma być podporządkowany szefowi SGWP. Dziś podlega DGRSZ. Szef  tego inspektoratu gen. bryg. Dariusz Łukowski na otrzymać drugą „gwiazdkę”. Zajmuje to stanowisko od marca 2016 r. Kierował Zarządem Planowania Logistyki-P4 w SG WP (2014-16), był też m.in. szefem logistyki i zastępcą szefa IWspSZ (2011-14) oraz dowódcą 1 Pomorskiej Brygady. 

 

Jedynym  nominowanym marynarzem  jest kadm. Krzysztof Jerzy Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich-Dowódca Komponentu Morskiego, który  otrzyma  stopień  wiceadmirała.  Odkąd w tym roku na emeryturę przeszedł wiceadmirał Stanisław Zarychta w Marynarce Wojennej nie ma oficerów w stopniu wyższym niż kontradmirał

W sumie – po 15 Sierpnia  - generałów  i admirałów w służbie czynnej  będzie 73, co oznacza, że w tym roku na emeryturę odeszło trzynastu oficerów z lampasami.  Rok temu awansów nie było.  Z powodu sporu między MON, kiedy ministrem był Antoni Macierewicz i ośrodkiem prezydenckim, awanse generalskie nie zostały wręczone ani 11 listopada ani 15 sierpnia ubiegłego roku. Gdyby nie odblokowane w tym roku awanse na najwyższe stopnie wojskowe, nominacji siedmiu nowych  generałów i admirałów z okazji 1 Marca oraz 15 Sierpnia ( pięciu), a także dzięki dobrej współpracy między MON a BBN, to w siłach zbrojnych służyłoby tylko 61 generałów. 

 A swoją drogą, warto  na forum przypomnieć, kogo ominęła nominacja, choć w pełni na to zasługują. 

Wolin 

                 ***

Awanse generalskie w siłach zbrojnych RP  z okazji Święta Wojska Polskiego

Mianowani zostali:

na stopień generała dywizji:

 • • gen. bryg. Maciej Jabłoński – Dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej,
 • • gen. bryg. Dariusz Łukowski – Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych,
 • • gen. bryg. Tadeusz Mikutel – Zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
 • • gen. bryg. Wiesław Kukuła – Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej,
 • • gen. bryg. Tomasz Piotrowski – Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na stopień wiceadmirała:

• kadm. Krzysztof Jerzy Jaworski – Dowódca Centrum Operacji Morskich-Dowódca Komponentu Morskiego.

Na stopień generała brygady:

 • • płk Robert Drozd – Szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia, Sztab Generalny WP,
 • • płk Karol Dymanowski – Dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON,
 • • płk Dariusz Pluta – Szef Inspektoratu Uzbrojenia MON,
 • • płk Dariusz Ryczkowski – Dyrektor Departamentu Infrastruktury MON,
 • • płk Piotr Trytek – Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej.  
Czytany 6305 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 09 sierpień 2018 12:17

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • tadeusz

  Autor tekstu ma poważne problemy z matematyką na poziomie pierwszych klas szkoły podstawowej.Te wyliczenia na koniec artykułu to kompletna bzdura! Gdyby nie mianowania byłoby 61 a po mianowaniu 5 płk. po 15 sierpnia będzie 73 generałów i admirałów?????

 • Dawid

  Z calym szacunkiem dla Pana generala Kukuły ale zdecydowanie za szybko ta druga gwiazdka. Jak widać, OT jeszcze nie można ocenic. Wiele w tym zakresie jest do zrobienia a samo dowodzenia przez pana Generała będzie można ocenić za kilka lat. Tak wysokie awanse powinny zostać przyznawane za czyny i skuteczność... W przypadku OT - jeszcze za szybko.

 • do DAWID

  Wróciła zasada: mierny ale wierny

 • Idol

  a który z generałów pamieta słowa przysięgi: .... Stać na straży Konstytucji ...?

 • przemo

  Kukuła co rok to awans. Fajnie w tych lepszych wojskach się dzieje.

 • Autor

  Do Tadeusza. Proszę nie zapominać o tegorocznych nominacjach siedmiu ( !!!) nowych generałów i admirałów z okazji 1 Marca. Więcej niż w Święto Wojska Polskiego.

  Komentarz ostatnio edytowany około 2 miesiące(ęcy) temu przez Ryszard
 • Remek

  No i mamy pierwszego generała z promocji 2000. Choć kolejny niewiele starszy bo 99.

 • Tadek

  płk Drozd? Gdzie służył? Czym dowodził?

 • woj

  podkusiliście, aby zobaczyć kto mógł a nie dostał..przyjmując, że Dowódca Brygady/Skrzydła to etat generalski to naliczyłem:
  w WLąd: 11 jednostek (plus w jednej nieobsadzone stanowisko)
  w SP: 5 jednostek
  w MW: 1 jednostka
  w uczelniach wojskowych: WAT, AMW
  poza tym rzesza Szefów Zarządów w SG WP, DG, DO.

  co najmniej 20 nominacji na gen. bryg.
  pewnie kilka na gen.dyw.
  broni to tylko dowództwy rodzajów wojsk
  i jeden naczelny ****

 • No

  Dziwny jest świat monowski !!! Informacje jak dla małego Kazia !Mówią, że nominacje są związane z nowym systemem dowodzenia i kierowania, że głównie wyróżni się linię...Tym czasem jest jak zawsze : dyrektorzy trzeciorzędnych departamentów,inspektoratów czy szefowie w Dowództwie Operacyjnym ( zajmującym się sztabowaniem )...OT A zasadnicze wojska :lądowe, specjalne i MW poza ...Znowu pole do tyłu