reklama
poniedziałek, 10 wrzesień 2018 05:57

10. IX Czwarta dywizja nabiera kształtów 

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W niedzielę,  9 bm.  minister obrony  narodowej Mariusz Błaszczak podczas  uroczystego apelu  z okazji Święta Wojsk Lądowych w Siedlcach  oficjalnie poinformował, że podjął decyzję  o utworzeniu nowej dywizji Wojska Polskiego.  Dowództwo 18 dywizji  będzie  ulokowane w Siedlcach,  zaś  nominację na dowódcę  nowego związku taktycznego z dniem 17 września  otrzymał generał brygady Jarosław Gromadziński. 

Zdaniem szefa MON,  to doświadczony dowódca, który co prawda krótko był zastępcą dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, ale wcześniej przez ponad dwa lata dowodził 15 Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku. Ma 46 lat, czyli jest w takim wieku, w którym  jest „gotowy do podejmowania nowych wyzwań".  

Gen. bryg. Jarosław Gromadziński obejmie obowiązki z dniem 17  września br. - To nie przypadek – podkreślił minister, wyjaśniając nadanie numeru jednostce. Nawiązuje on do roku odzyskania przez Polskę niepodległości. 98 lat temu w Bitwie  Warszawskiej wyróżniła się bowiem 18 Dywizja Piechoty,  nazywana później Żelazną Dywizją. 

18 Dywizja Zmechanizowana ma spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowa ( na razie nie podano do kiedy – przyp. red.) ,  do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Minister zapewnił, że powołanie czwartej dywizji jest działaniem wzmacniającym wschodnią flankę i wynika z potrzeby operacyjnej. Jej podstawowym zadaniem będzie bowiem obrona terytorium RP. 

Nowa dywizja składać się będzie z trzech brygad: 1 Brygady Pancernej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz nowej brygady, która zostanie dopiero utworzona.  Gen. bryg. Jarosław Gromadziński  zapewnił , że zadanie zostanie wykonane, choć nie będzie łatwo, bo potrzebne  będą koszary,  sprzęt i ludzie. Z pomocą  ma przyjść  resort obrony narodowej  i pomóc w sprawie naboru żołnierzy  zawodowych m.in. poprzez zmianę przepisów usprawniających rekrutację.  W tym celu  MON ma niebawem uruchomić  nową kampanię informacyjno-promocyjną o nazwie „ Zostań żołnierzem RP" . Narybkiem mają być m.in.  absolwenci klas mundurowych, a także wojska obrony terytorialnej. Czy to  oznacza, że  będzie  m.in. skrócony trzyletni okres dla „terytorialsów”, po którym będą mogli wstąpić do służby zawodowej, tego  nie wiadomo, bo nie znamy  jeszcze szczegółów zapowiadanych  nowych przepisów. Minister Błaszczak chce jednak wykorzystać  energię i zapał młodych  ludzi,  aby stworzyć nową brygadę wojsk operacyjnych.

Więcej szczegółów  o planach utworzenia  nowej  dywizji  poinformowano podczas debaty zorganizowanej przez Defence24.pl, która odbyła się podczas pierwszego dnia  trwania Międzynarodowego  Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz wypowiedzi nowo mianowanego  dowódcę dywizji dla mediów. Polska dywizja liczy przeciętnie dziewięć batalionów pancernych lub zmechanizowanych, tzn. trzy brygady po trzy bataliony. Wyjątkiem jest obecnie tylko 16 Dywizja Zmechanizowana w Białobrzegach, której podlegają cztery brygady, w tym 1 Brygada Pancerna w Warszawie-Wesołej

Zdaniem gen. Gromadzińskiego budowę trzeciej brygady w nowej dywizji można rozpocząć na przykład na bazie batalionów zmechanizowanych w Chełmie i Zamościu, obecnie podporządkowanych 1 BPanc.  W skład nowej brygady musiałyby wejść nowy sztab i inne pododdziały – bataliony dowodzenia i saperów oraz dywizjony przeciwlotniczy i artylerii, który jest w Chełmie.  Nowa dywizja na wschodzie kraju powinna być lekka i mobilna. Jej tworzenie należy rozpocząć od modułowego dowództwa, szkolonego szczególnie pod kątem przyjęcia wsparcia sojuszników i reagowania poniżej progu wojny. Swoją koncepcję gen. bryg. Jarosław Gromadziński przedstawił w rozmowie z Defence24.pl. 

Z lokalizacji nowej dywizji  bardzo  są zadowolone władze Siedlec  i mieszkańcy, którzy wczoraj tłumnie przybyli na uroczystość.  Mogli zobaczyć sprzęt wojskowy z 1 Brygady Pancernej, 15 Brygady Zmechanizowanej i 11 Pułku Artylerii, m.in. czołg Leopard 2A5, kołowy transporter opancerzony Rosomak oraz samobieżną haubicę Krab.

General brygady Jarosław Gromadziński oraz prezydent miasta Siedlce podpisali list intencyjny zapowiadający dobrą współpracę pomiędzy 18 Dywizją Zmechanizowaną a miastem Siedlce. R.Ch. 

Zdjęcie: por. Robert Suchy ( CO MON)

Czytany 3359 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • wojak

  BOB o czym Ty piszesz? Właśnie teraz wojsko zaczyna być odbudowywane a nie "krojone". Fakt od tak z marszu nie da się zameldować że mamy 4 dywizję to proces żmudny i rozłożony w czasie, ale naprawdę wary zachodu. Kolejne jednostki są przeorganizowywane i dozbrajane (pytanie dlaczego nie robiono tego 10-15 lat temu pozostawiam do oceny wszystkim).

 • Żołnierz

  Oby tworzenie nowej dywizji nie było kosztem cięć etatów w innych JW. Jak rozumiem za tym nie idzie zwiększanie stanu osobowego SZ.
  Dywizja w pełni rozwinięta nawet tzw lekka to spore koszty, chyba że czasu W lub wakatów to co innego. Poczekamy zobaczymy. Na pewno już się zaczęła obsada tzw tłustych stanowisk.

 • podoficer .

  Wybór Pana Generała jak najbardziej trafny .

 • Obserwator

  Po pierwsze ocena kompetencji generala nie przystoji podoficerowi. Po drugie slowa klucze nie nowa dywizja a jedynie brygada, nie formuowanie sztabu tylko modulu sztabu. Czyli jak zawsze diabel tkwi w szczegolach. Pozdrawiam bardziej oczytanych:) pozdrawiam rowniez pijarowcow

 • XYZ

  Do obserwator: Proszę oczytanego Pana, przystoi a nie przystoji! Proszę zaprzyjaźnić się ze słownikiem :D

 • GENERAŁ FEJSBUK

  No to dywizja na pewno będzie miała mega rozwinięty zespół prasowy, bo strona dywizji na fejsie będzie tak bombić zdjęciami ze "szkolenia", że aż światłowody popoli.

 • daras

  do Odserwator: formuować to Ty możesz tezy, sztaby się formuje. ,,Bardziej oczytany" od kogo?

 • Sołtys

  Pewnie następna dywizja na workach a pracować będą jedynie sztaby to już sprawdziło czasów PO PSL

 • Sven skurwensen

  No nie.... Kolejna dywizja nierobów. Po co nam ta dywizja. Budżet krojony a potrzeby w państwie ogromne. Zlikwidować i pieniądze na sensowne zakupy dla jw które obecnie korzystają ze sprzętu z PRLu.

 • Kot

  Czyli można się spodziewać przezuczania żołnierzy do Siedlec? ?