reklama
środa, 10 październik 2018 19:24

10.X Zjednoczeni w budowie obrony terytorialnej 

Napisane przez Ry, CO MON
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 9-11 października, w Warszawie odbywa się pierwsze, historyczne spotkanie dowódców formacji OT w ramach Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. Inicjatorem spotkania jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Spotkanie odbywa się pod hasłem „Zjednoczeni - Zwyciężymy”. Uczestniczą w nim przedstawiciele trzynastu państw: Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Izraela, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz Stanów Zjednoczonych – jako partnera strategicznego – reprezentanci Gwardii Narodowej stanu Illinois oraz Wirginii. Obecni na spotkaniu, to dowódcy i reprezentanci ponad 300 tys. żołnierzy formacji terytorialnych z regionu Europy Wschodniej oraz Północnej.

- Głównym celem tego spotkania jest promowanie idei współpracy formacji terytorialnych oraz dzielenie się doświadczeniami i wnioskami z ich funkcjonowania – informuje ppłk. Marek Pietrzak, rzecznik WOT. Należy bowiem zaznaczyć, że mimo różnic  związanych z miejscem oraz rolą w strukturze sił zbrojnych, a także realizowanymi zadaniami operacyjnymi przez wymienione wyżej formacje, ich cechami wspólnymi są przede wszystkim „terytorialność”, czyli realizacja zadań w środowisku lokalnym (regionalnym), a także „ochotniczość” jako forma pełnienia służby wojskowej. Dodatkowo formacje tego typu stanowią uzupełnienie zdolności operacyjnych zapewnianych przez wojska operacyjne, a w niektórych przypadkach formacje te stanowią przeważającą część potencjału militarnego państwa. 

– Doskonale rozumiem, jak ważna dla naszego bezpieczeństwa jest efektywna współpraca  międzynarodowa, w tym regionalna, w wielu dziedzinach związanych z obronnością. Dziś, tu w Warszawie, staramy się zapoczątkować ją w obszarze obrony terytorialnej – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z dowódcami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podczas wystąpienia szef MON odniósł się także do tworzonych w Polsce Wojsk Obrony Terytorialnej. – Niecałe dwa lata temu Polska dołączyła do grona państw, które posiadają Wojska Obrony Terytorialnej. Wojska, które wydają się być efektywną odpowiedzią na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa, takie jak wojna hybrydowa, czy też konflikty szarej strefy. (…) Żołnierze WOT będą bronić przede wszystkim swoich „małych ojczyzn”. Ten fakt wzmacnia ich zaangażowanie i determinację. Proces szkolenia polskich Terytorialsów przebiega szybko i przynosi dobre efekty. Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia – zaznaczył minister.

– Aktualnie, zgodnie z moją decyzją, WOT rozpoczął proces budowy Centrum Szkolenia w Toruniu. Zdecydowałem, że wybrane zasoby tego Centrum w przyszłości będą mogły być udostępnione na potrzeby naszych sojuszników, przyczyniając się do wzrostu ich zdolności obronnych – poinformował minister Mariusz Błaszczak.

Podczas spotkania była omawiana m.in. kwestia rekrutacji oraz utrzymania personelu formacji terytorialnych w służbie wojskowej, zarządzania kryzysowego w ramach wystąpienia klęsk żywiołowych i katastrof, a także wspólne szkolenia i ćwiczenia. 

Według założeń w Polsce utworzonych zostanie siedemnaście Brygad Obrony Terytorialnej, po jednej w każdym województwie, za wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie powstaną dwie takie brygady. Obecnie w WOT służbę pełni ponad 14 tys. żołnierzy, w tym ponad 11 tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych. Do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym ok. 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie. Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie. Ry, CO MON

Fot. L.Chemperek /CO MON

Czytany 1255 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

  • Ytz

    1/5 żołnierzy zawodowych służy w DWOT. Nieporozumienie.

  • Szwejko

    Proces szkolenia przebiega szybko i przynosi dobre efekty ale w organizacji zbiórek,strzelania z broni strzeleckiej i pokazowych zaprzysięrzeń a gdzie ten nowy sprzęt i wyposażenie gdzie parki pełne sprzętu mobilnego,magazyny tak zapowiadanego hucznie oprzyrządowania w miejscach zakwaterowania a może powrót do propagandy sukcesu i megalomanii a tak ogólnie jest cull;

  • Hans K.

    Ponoć WOT to taka wspaniała przygoda. Czy "Misio" i Mundek (ci od Tośka) już się zgłosili?