reklama
poniedziałek, 29 luty 2016 22:16

Nowości SIRC: Unikatowy układ scalony do radarów krótkiego zasięgu 

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Gotowym do wdrożenia i komercjalizacji układem scalonym przetwornika radarowego na pasmo 8-12 GHz gdyńska firma SIRC zakończy wkrótce realizację nowatorskiego projektu. Spółka ze 100-procentowym polskim kapitałem specjalizuje się w zaawansowanych technologiach mikroelektronicznych, głównie w projektowaniu układów scalonych i zminiaturyzowanych sensorów radarowych. Opracowuje układy scalone w technologii krzemowej SiGe BiCMOS, układy antenowe i  całe systemy na bazie poszczególnych komponentów. 

 

Projekty firmy cechują się bardzo wysokim stopniem miniaturyzacji i niskim zużyciem energii. Aktualnie, realizowane są układy i systemy radarowe pracujące w pasmach 10 GHz, 35 GHz i 120 GHz.

 

- Firma stawia na innowacyjność i bardzo mocno inwestuje w prace badawczo-rozwojowe.  Realizujemy obecnie trzy projekty z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz dwa projekty z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – informuje Radosław Piesiewicz z SIRC, Sp.z o.o. W ramach projektów dla ESA, spółka opracowuje prototypy układów scalonych, które w przyszłości będą stanowić istotne elementy systemów radarowych montowanych na satelitach z przeznaczeniem do obserwacji Ziemi. ESA rozszerza współpracę z SIRC z uwagi na unikatowe kompetencje firmy i jakość dostarczanych wyników, spełniającą najwyższe standardy związane z technologiami kosmicznymi.

 

Do konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych” firma SIRC zgłosiła prototyp innowacyjnego w skali światowej, krzemowego układu scalonego nadawczo-odbiorczego MMIC z przeznaczeniem do budowy systemów radarowych krótkiego zasięgu na pasmo 10 GHz. Zyskał uznanie jurorów II edycji konkursu Inspektoratu Implementacji  Innowacyjnych Technologii Obronnych  pt. Innowacje Sił Zbrojnych”, zdobywając  III miejsce w kategorii przemysłowej.  

 

Pomysł na projekt jest efektem analizy potrzeb globalnego rynku w zakresie zminiaturyzowanych układów i systemów radarowych. Zidentyfikowane zostały aplikacje, które wymagają zastosowania efektywnych energetycznie, pobierających mało mocy i kompaktowych, tzn. zminiaturyzowanych układów scalonych. Synergia kompetencji zespołu pozwoliła zmierzyć się z wyzwaniem opracowania pierwszych na świecie, komercyjnie dostępnych krzemowych układów scalonych integrujących cały front-end radarowy, tzn. część nadawczą i odbiorczą w paśmie 8-12 GHz. Dofinansowanie na realizację tych prac pozyskano z NCBiR w ramach konkursu INNOTECH.

 

- Zrealizowaliśmy już pierwszą wersję układów scalonych. Zostały one pomierzone i zamontowane w obudowy QFN, co pozwala na ich łatwy montaż na płytkach PCB – wyjaśnia  Radosław Piesiewicz. Druga i ostateczna wersja układów scalonych została już wysłana do produkcji. Niemniej jednak, już pierwsza wersja spełnia założoną specyfikację. Liczymy, że osiągniemy nawet jeszcze lepsze parametry w wersji docelowej.

 

Opracowane układy scalone znajdą zastosowanie w mobilnych i zminiaturyzowanych systemach radarowych. Będą mogły być montowane np. na dronach, tak aby umożliwić ich autonomiczną nawigację i unikanie przeszkód w powietrzu. Jest to aktualnie ogromne wyzwanie. Wielkie firmy jak Amazon planują dostarczać paczki i towary do klientów za pomocą dronów, a bez zminiaturyzowanego systemu radarowego nie będzie to możliwe. Innym obszarem zastosowania są systemy ochrony perymetrycznej, gdzie radar zapewnia niezawodne wykrywanie osób, pojazdów i innych obiektów w każdych warunkach pogodowych, w ciągu dnia, nocy, w deszczu czy mgle. Układ scalony firmy SIRC pozwoli na efektywną kosztowo i energetycznie realizację takich systemów radarowych przy zminimalizowanych rozmiarach sensora. 

 

Już teraz, w ramach powołanej spółki celowej, Advanced Protection Systems Sp. z o.o., realizowany jest innowacyjny na skalę światową, wielo-sensorowy system do wykrywania dronów, który zawiera sensor radarowy, akustyczny i wizyjny. System ten jest przeznaczony dla operatorów infrastruktury krytycznej oraz właścicieli posesji i firm, do ochrony obiektów przed dronami. Ry

Zdjęcie: SIRC ( przedstawia sensor radarowy zbudowany w oparciu o zgłoszony na konkurs 3ITO układ scalony)   

Czytany 1132 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 marzec 2016 17:42

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy