reklama
piątek, 02 czerwiec 2017 08:18

Otwarcie Targów Pro Defense

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 – Te targi łączą w sobie trzy najważniejsze elementy: wojsko, młodzież i wysiłek gospodarczy Polski – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz  podczas oficjalnego otwarciał  II edycji targów proobronnych Pro Defense w Ostródzie.

 Jak mówił Macierewicz, na targach obecna jest elita polskiej armii oraz elita polskiej młodzieży. Minister ocenił, że na targach pojawili się ci, którzy zdecydowali się w poruszeniu serca i (...) odruchu patriotycznym wzmocnić polską armię, wzmocnić polską obronność, pokazać, że polska młodzież nie tylko jest patriotyczna, ale chce budować polska siłę.

Tegoroczne targi Pro Defense rozpoczęły się od uroczystego apelu klas mundurowych, w którym uczestniczyło około 1000 uczniów. Podczas tego spotkania ogłoszono wykaz 57 szkół zakwalifikowanych do programu pilotażowego dla klas mundurowych przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

W trakcie apelu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk wręczyli nagrody dla zwycięzców konkursu fotograficzno-filmowego „Zoom na proobronność“

Od czwartku podczas zwiedzania wystawy sprzętu wojskowego prezentowanego przez żołnierzy z 50 jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP, a także wystawy przemysłu zbrojeniowego i przemysłu paramilitarnego będzie można zobaczyć m.in. sprzęt, który obecnie wykorzystywany jest przez wojsko.

- Targi Pro Defense łączą Wojska Obrony Terytorialnej, wojska operacyjne z najlepszym polskim przemysłem oraz z wysiłkiem organizacji proobronnych, z wysiłkiem polskiej młodzieży. (…) Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego, co zobaczyłem. W Ostródzie jest dokładny przegląd tego, czym dysponuje polskie wojsko i czym będzie dysponowało w najbliższym czasie. Raz jeszcze dziękuję gospodarzom Ostródy za to, że poświęcili swój czas i wysiłek, aby gościć tu najlepszą wystawę sprzętu proobronnego w Europie Środkowej – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po zwiedzeniu stoisk znajdujących się na targach.

Atrakcją tegorocznych targów jest Polska Ścieżka Zbrojeniowa. Jest to ścieżka historyczno-dydaktyczna połączona z torem sprawnościowym, gdzie każdy gość targów proobronnych może sprawdzić swoją kondycję fizyczną oraz poznać historię polskiej wojskowości.

Po południu, w ramach Targów Pro Defense odbyła się konferencja „Działalność organizacji proobronnych w Polsce i za granicą“ zorganizowana przez Biuro do spraw Proobronnych. Otwierając dyskusję na temat obronności i organizacji proobronnych szef MON Antoni Macierewicz podziękował za udział szczególnie uczestnikom z Litwy, Łotwy i Estonii. Jak zaznaczył razem możemy wymieniać się doświadczeniami, razem możemy budować zdolną siłę zdolną przeciwstawić się  rosyjskiej agresji.

                                           ***

W dniach targów 1-4 czerwca 2017 r. w programie:

W hali numer 3, gdzie znajduje się Polska Ścieżka Zbrojeniowa, w godzinach otwarcia hal dla zwiedzających (czwartek, piątek, sobota – 9:00-18:00, niedziela – 10:00-15:00) będzie można zwiedzić nowoczesne, interaktywne wystawy m.in. Biura ds. Proobronnych MON, Wojsk Obrony Terytorialnej, Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Polskiej Agencji Kosmicznej.

W piątek, 2 czerwca o godzinie 16:00 na stoisku Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa odbędzie się spotkanie weteranów misji zagranicznych z uczniami klas mundurowych.

W hali numer 4, występy artystyczne Klubu Marynarki Wojennej „RIWIERA“ z Gdyni, Orkiestry Wojskowej z Elbląga (czwartek), Klubu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka, Klubu 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, Klubu Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy (sobota).

W halach numer 5 i 6 we wszystkie dni targowe będzie można również zwiedzić ekspozycje spółek zrzeszonych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej oraz wojskowych uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Sztuki Wojennej, Akademii Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. 

W  halach będą dostępne dla zwiedzających  symulatory oraz trenażery strzeleckie.Wstęp na targi jest bezpłatny. 

Źródło: MON

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Czytany 276 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy