reklama
wtorek, 06 czerwiec 2017 09:13

Nowe latarki dla polskiego wojska

Napisane przez MD
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polskie wojsko zyska nowy sprzęt – już niedługo żołnierze będą mogli korzystać z latarek, które sprawdziły się w Iraku i Afganistanie. To kolejny krok ku standaryzacji wyposażenia wojsk NATO.

Nowe, uniwersalne latarki wojskowe dostarczy polskiej armii firma Mactronic. To kolejna w ostatnim czasie dostawa sprzętu dla armii NATO, którą zrealizuje wrocławska firma. Wcześniej jeden z członków Paktu Północnoatlantyckiego wybrał markery RGB polskiego producenta oświetlenia przenośnego. Dostawa nowych latarek ma związek z dążeniem do standaryzacji wyposażenia wojsk sojuszu.

Jednolite wyposażenie

Zgodnie z przyjętymi założeniami, armie NATO powinny dysponować sprzętem o takich samych lub zbliżonych właściwościach, co ma gwarantować ich zbliżoną sprawność bojową i ułatwić planowanie operacji. Jest to ściśle związane z porozumieniem ws. zwiększania nakładów na obronność – Polska w 2017 roku ma przeznaczyć na ten cel nie mniej niż 2% PKB, a docelowo w 2030 roku nawet 2,5% PKB. Zakup nowych latarek wiąże się ze zmianami na tzw. „Tablicę Należności”, czyli liście podstawowego wyposażenia polskiego żołnierza.

Sprawdzone w boju

W ramach dążenia do standaryzacji wyposażenia, polska armia w kwestii oświetlenia przenośnego zdecydowała się postawić na wytrzymałe i poręczne latarki, których od lat używają żołnierze armii USA. Kilkadziesiąt tysięcy sztuk oświetlenia stworzonego przez firmę Streamlight, które sprawdziły się m.in. w Iraku i Afganistanie, dostarczy wrocławski Mactronic. – Na ten wybór z pewnością wpłynął fakt, że jesteśmy wieloletnim partnerem Streamlight w Polsce, a przy tym posiadamy odpowiednie zaplecze techniczne. Posiadanie centrum serwisowego we Wrocławiu, to istotny argument w przypadku zamówień dla armii – mówi Maciej Mocek, wiceprezes Zarządu Mactronic. Czym jeszcze charakteryzują nowe latarki polskiego wojska?

Dedykowane armii

Latarki zostały stworzone przez amerykańską firmę Streamlight, która otrzymała zlecenie na wykonanie oświetlenia dedykowanego działaniom militarnym. By jak najlepiej odpowiedzieć na oczekiwania, do pracy nad projektem zaproszono żołnierzy armii USA, który zwracali uwagę na funkcję, jakie musi spełniać oświetlenie przydatne w warunkach bojowych. W ten sposób powstała latarka wyposażona w nietłukące się soczewki z poliwęglanu, pokryte specjalną powłoką odporną na zarysowania, którą testuje się zrzucaniem lampki z wysokości 9 metrów. Wyposażona w 4 diody (białą, czerwoną, niebieską i emitującą podczerwień) jest wodoszczelna (IPX7) i może być montowana na hełm dzięki specjalnym uchwytom. – Ponadto latarka jest przystosowana do łatwej obsługi w rękawicach i posiada wskaźnik polaryzacji, który ułatwia wymianę baterii w ciemnościach – mówi Maciej Mocek z Mactronic. I jak dodaje, nasze wojsko będzie mogło wybierać spośród licznych, wysokiej jakości akcesoriów polskiej produkcji dedykowanych nowej latarce – jak choćby nakładek sygnalizacyjnych.

Sprawdzony dostawca

To nie pierwszy przypadek, gdy wrocławski producent dostarczy wyposażenie armii NATO. Niedawno jedna z armii Paktu Północnoatlantyckiego zdecydowała się zamówić od Mactronic niemal 1000 markerów RGB, nad którymi zastanawia się również polskie wojsko.

Wcześniej z usług producenta skorzystali m.in. Niemcy, Hiszpanie i Portugalczycy. Firma z Wrocławia może pochwalić się numerem NCAGE 1383H, który potwierdza, że dostarczany sprzęt spełnia restrykcyjne wymagania wojsk Sojuszu. MD

 

Czytany 1052 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji