reklama
wtorek, 18 lipiec 2017 19:31

Uroczyste otwarcie Zakładu Radioterapii WIM

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

 – Wojskowy Instytut Medyczny (WIM) to szpital, który na mapie placówek medycznych w Polsce jest postrzegany jako ta najwyższa czołówka – mówił podczas uroczystego otwarcia Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii WIM podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski.

We wtorek, 18 lipca br. z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą otwarto nową, największą w historii szpitala inwestycję – Zakład Radioterapii oraz zmodernizowaną Klinikę Onkologii WIM. Obiekt kosztował 105 mln zł, z czego 100 mln zł pochodziło z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Tempo rozwoju medycyny i usług medycznych WIM musi być utrzymane. Ta inwestycja trwała półtora roku, za co chciałem pogratulować sprawnego działania. Wola i chęć osiągnięcia nowego etapu i zwiększenia możliwości w tym szpitalu istnieje. Ten szpital ma być szpitalem referencyjnym w skali międzynarodowej. To jest placówka, która ma być rozpoznawalna na świecie – mówił wiceminister Fałkowski. – Ten szpital jako jeden z kilkudziesięciu w skali kraju jest w stanie taki poziom osiągnąć. Nowa klinika, wielka klinika, wielka również jakością personelu i wiedzy medycznej ludzi tutaj zatrudnionych, jest krokiem w tym kierunku – podkreślił podsekretarz stanu w MON.

– Choroby onkologiczne są czymś postępującym, bo są związane z rozwojem ludzkości, są chorobami cywilizacyjnymi – mówił z kolei prezydent RP Andrzej Duda. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zwrócił uwagę, że dzięki otwarciu Zakładu Radioterapii wzrasta możliwość kompleksowego leczenia pacjentów onkologicznych. Przypomniał, że corocznie 160 tys. osób w Polsce zapada na choroby onkologiczne, a 100 tys. w ich wyniku umiera. – Oczywiście skuteczność leczenia chorób nowotworowych wzrasta, ale wzrasta także liczba osób, które na te choroby zapadają – powiedział prezydent RP.

                                                        ***

Budynek popularnie nazywany „Radioterapią” to największa inwestycja w historii szpitala. Obiekt kosztował 105 mln zł, z czego 100 mln zł pochodziło z budżetu MON, reszta to wkład własny Wojskowego Instytutu Medycznego.

Prace trwały od października 2015 r. do kwietnia 2017 r. W ich efekcie powstał pięciokondygnacyjny obiekt o kubaturze prawie 40 tys. m3, powierzchni całkowitej ponad 9 tys. m2 i użytkowej 8,3 tys. m2. Znalazły się w nim: Zakład Radioterapii oraz Klinika Onkologii z Laboratorium Onkologii Molekularnej oraz Zakładem Prewencji Nowotworów.

W nowym budynku pracuje wszechstronnie przygotowany zespół fachowców o uznanej renomie, zaangażowanych w leczenie na najwyższym poziomie oraz prowadzący badania nad istotą raka. Współdziała w tym w zakresie z wiodącymi ośrodkami naukowymi na świecie.

Zakład Radioterapii składa się z trzech Pracowni: Teleradioterapii, Brachyterapii, Fizyki Medycznej oraz Oddziału Klinicznego Radioterapii. Przy Zakładzie funkcjonuje Poradnia Radioterapii.

Zakład działa w ramach wieloprofilowego szpitala publicznego, w którym pacjent ma dostęp do lekarzy wszystkich specjalności. Współpracuje z innymi oddziałami szpitala w celu zapewnienia pacjentom kompleksowej opieki medycznej. Współpraca ta polega m.in. na konsultacjach międzyoddziałowych, konsyliach czy opracowywaniu wspólnych algorytmów diagnostyczno-leczniczych.

Specjaliści oferują kompleksową opiekę nad pacjentem od kwalifikacji do radioterapii, poprzez proces leczenia napromienianiem do badań kontrolnych w okresie obserwacji po zakończonym leczeniu onkologicznym. Dotychczas WIM posiadał znakomicie działający oddział onkologii klinicznej o renomie naukowej uznanej w Polsce i na świecie. Możliwe było leczenie operacyjne nowotworów we wszystkich umiejscowieniach. Jednak pacjenci operowani w WIM z powodu nowotworów lub otrzymujący chemioterapię, byli kierowani do ośrodków radioterapii poza szpitalem.

Uruchomienie Zakładu Radioterapii pozwoli na przeprowadzenie całego procesu leczenia onkologicznego w jednym miejscu, co zapewne zwiększy komfort pacjenta oraz podniesie jakość oferowanego leczenia.

Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny

 Zdjęcie: ppor. Robert Suchy/CO MON

Czytany 234 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 lipiec 2017 06:40

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy