reklama
sobota, 29 lipiec 2017 08:43

Zaprojektuj polski paszport 2018

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

- Zbliża się 100. rocznica odzyskania niepodległości. Zapraszając Polaków do wspólnego zaprojektowania nowego paszportu chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski – powiedział w piątek minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji kampanii społecznej „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018”. Głosować można na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl do 10 września br.

Nieprzypadkowo inauguracja kampanii odbyła się w Komendzie Głównej Straży Granicznej, która mieści się pod adresem al. Niepodległości 100 w Warszawie. W przyszłym roku przypada właśnie 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji powstanie nowy polski paszport. Poprzez kampanię „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018” MSWiA włączyło się w rządowy program pod nazwą „Niepodległa” na lata 2017-2021.

Szef MSWiA przywołał słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że „niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym”. - Całe pokolenia Polaków przelewały krew w walce o niepodległą Ojczyznę – o Państwo Polskie. Stąd zrodził się pomysł stworzenia czegoś nowego, co będzie powodem do dumy z bohaterstwa i poświęcenia naszych przodków, tych którzy przelewali krew za wolność Polski i tych, którzy ciężko pracowali, gdy odzyskała niepodległość – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Pierwszy raz w historii każdy Polak będzie mógł zdecydować, który motyw graficzny znajdzie się w książeczce paszportowej. Każdy będzie mógł zagłosować na najważniejszą - jego zdaniem - postać, wydarzenie, miejsce lub symbol związany z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Paszport to dokument, z którym nasi rodacy podróżują po całym świecie. Dokument, który stanowi swoistą wizytówkę naszego kraju i polskich obywateli. - Prezydent Donald Trump podczas wizyty w naszym kraju mówił, że „Polska jest ziemią wielkich bohaterów”. Chcemy przenieść pamięć o tych bohaterach i wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości na karty polskiego paszportu – zaznaczył szef MSWiA.

Jak wziąć udział w projektowaniu POLSKIEGO PASZPORTU 2018?

Do współpracy przy projekcie POLSKIEGO PASZPORTU 2018 MSWiA zaprosiło historyków, grafików i przedstawicieli służb, którzy na co dzień mają do czynienia z weryfikacją autentyczności dokumentów. Historycy zaproponowali blisko 100 motywów. Wybór był trudny, gdyż książeczka paszportowa posiada jedynie 19 stron do zaprojektowania.

Zespół ekspertów stworzył listę 26 motywów graficznych. Jest na niej 13 motywów, które zostaną umieszczone na stronach wizowych dokumentu paszportowego i 13 propozycji, na które można głosować. Wśród motywów do wyboru są m.in. gen. Józef Haller, prezydent Gabriel Narutowicz, Order Odrodzenia Polski czy Orzełek Legionowy. - Te 13 motywów poddajemy pod głosowanie Polaków. Sześć z nich, które otrzyma najwięcej głosów znajdzie się w POLSKIM PASZPORCIE 2018. Zachęcam wszystkich do głosowania na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl. Mój głos otrzymał „Orzełek Legionowy” - symbol 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich. To nic dziwnego - Legionowo i Legia zobowiązują – powiedział minister Mariusz Błaszczak, który sam mieszka w Legionowie.

POLSKI PASZPORT 2018 będzie nie tylko upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości, ale będzie też dokumentem zaawansowanym technologicznie i trudnym do podrobienia. Szacujemy, że w przyszłym roku około 1,3 mln Polaków, którym kończy się ważność paszportu, otrzyma już nowy dokument.

Nie będzie obowiązku wymiany starych paszportów na nowe. Wszystkie paszporty w dotychczasowej formie graficznej pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu.

W kampanii „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018” MSWiA współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Co roku wydajemy około 1,3 mln paszportów

W 2016 roku zostało wydanych ponad 1 mln 334 tys. paszportów. Z kolei tylko w pierwszym półroczu tego roku spersonalizowano ponad 794 tys. paszportów.

Od 1 czerwca br. działa również bezpłatna usługa powiadamiania o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru. Każda osoba składająca wniosek o dokument paszportowy, która poda swój numer telefonu lub adres e-mail, zostanie poinformowana o tym, że paszport jest gotowy do odbioru.

Tylko w czasie pierwszego miesiąca działania usługi powiadomienia sms/e-mail o gotowości paszportu do odbioru skorzystało z niej ponad 60 tys. osób. Przypominamy, że wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju – niekoniecznie w województwie, w którym jesteśmy zameldowani.

 

 

Czytany 1919 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

 • Wawer75

  Ja jestem oczywiście za wizerunkiem na naszym paszporcie bramy w stolicy Litwy, co wy na to ?

 • Wawer75

  Oczywiście mój powyższy wpis jest żartem. Ale do rzeczy, Panie Mariuszu co by było gdyby Niemiec umieścił na swoim paszporcie wizerunek starego dworca w Breslau ? Co pan na to ?

 • Roman

  United States

  Drobna uwaga wzgl komentarza o dworcu w breslau. Nie zam zadnego wydarzenia w historii niemiec gdzie budynek dworca bylby symbolem walki narodu niemieckiego o swoj byt. Nasze Orleta we Lwowie sa faktem historycznym oraz jednym z symboli naszej historii. Co innego z ogolnym symbolem miasta Lwowa, gdzie chlib mail rozne narodowe zapachy. Podobnie z Wilnem. Pozdrownienia

 • Zenon

  popieram umieszczenie Jasnej Bramy oraz Cmentarza Orllont

 • Zygmunt

  Witam. Moim skromnym zdaniem, polski paszport powinien na czolowej stronie dokumentu, zawierac godlo Polski w koronie i w tle postac pana Marszalka Pilsudzkiego, jako tworcy II-iej Rzeczpospolitej. Zaslugi pana Marszalka byly jedynie kwestionowane przez komunistow i zdrajcow RP, to byloby zadoscuczynieniem za wszystko to, co uczynil pan Marszalek Pilsudzki dla Polski.