reklama
wtorek, 03 październik 2017 20:14

Elektroniczny dowód osobistym od 2019 r.

Napisane przez MSW
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Dowód osobisty z warstwą elektroniczną to bardzo powszechnie, stosowane nie tylko w Europie, ale i na świecie narzędzie służące do identyfikacji – powiedział wiceminister Tomasz Zdzikot podczas konferencji „Polska Przyszłości” zorganizowanej przez Instytut Libertatis.

Jest rosnące oczekiwanie możliwości realizowania usług administracji publicznej bez wizyty w urzędzie - podkreślił Tomasz Zdzikot omawiając postępy prac nad dowodem osobistym z warstwą elektroniczną. W Europie z tego rozwiązania korzysta 26 krajów. Pionierem w tej dziedzinie była Finlandia. Na świecie funkcjonuje ono m.in. w Kolumbii i na Mauritiusie.

W 2016 roku nowy dokument bardzo sprawnie wdrożony został na Węgrzech. – Formuła przyjęta przez Węgrów była taka, że na początku dowód miał bardzo ograniczone możliwości zastosowania, które są systematycznie rozwijane – wyjaśnił wiceminister.

Tomasz Zdzikot mówił również na jakim etapie znajdują się prace w naszym kraju. - W czerwcu 2016 roku zawarta została umowa między MSWiA, a ministerstwem cyfryzacji i zdrowia mająca na celu przygotowanie powtórnej koncepcji realizacji tego przedsięwzięcia – wyjaśnił Tomasz Zdzikot. Wypracowana przez trzy resorty koncepcja została zatwierdzona w 2017 roku przed Radę Ministrów. Obecnie  trwa etap opracowywania projektów technicznych.

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma mieć wszechstronne zastosowanie. Wykorzystywany będzie między innymi podczas wizyt u lekarza, potwierdzania danych w urzędach oraz jako dokument podróży. Nowy dokument ma być sukcesywnie wydawany obywatelom od 2019 roku. Teraz w Polsce dokumentem z warstwą elektroniczną jest między innymi paszport, który wyposażony jest w mikroprocesor, gdzie zapisane są dane biometryczne.

Historia projektu

Tomasz Zdzikot przypomniał, że prace nad koncepcją elektronicznego dowodu osobistego w Polsce rozpoczęły się w 2007 roku. Mimo tak długiego okresu realizacji rozwiązanie nie zostało wprowadzone w życie. Budżet projektu pierwotnie szacowano na około 400 mln zł, finalnie było to 300 mln zł. Pieniądze, które przede wszystkim pochodziły z unii europejskiej, zostały wydane. – Rok 2011 to info afera. 38 osób zatrzymanych, w tym wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, dyrektor Centrum Projektów Informatycznych – przypomniał Tomasz Zdzikot. Ostatecznie projekt uzyskał status niefunkcjonującego. Polska jest zobowiązana do jego zrealizowania do pierwszego kwartału 2019 roku.

Źródło: WSWiA 

Czytany 251 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy