reklama
środa, 08 listopad 2017 21:21

Kolejny etap realizacji programu ESSOR

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na początku listopada  br. w Bonn Organizacja OCCAR (Organisation Conjointe  de Coopération en matière d'ARmement) podpisała kontrakt ze spółką j.v. a4ESSOR (Sojusz ESSOR) na rozpoczęcie nowej fazy programu ESSOR (European Secure Software defined Radio) o nazwie ESSOR OC1. Koszt realizacji tego projektu, w którym uczestniczy polska spółka Radmor SA wynosi ok. 50 mln euro a czas trwania - 45 miesięcy. 

Faza ESSOR OC1 ma na celu zwiększenie możliwości operacyjnych waveformu ESSOR High Data Waveform (HDR WF). Faza OC1 będzie również koncentrować się na określeniu podstawowych reguł zarządzania cyklem życia waveformu HDR w trakcie jego użytkowania.

"ESSOR OC1 to kluczowy krok w kierunku budowania europejskiej zdolności współdziałania w zakresie lądowych działań obronnych. Są tu zaangażowane główne europejskie firmy działające w sektorze łączności obronnej, które łączą swoją wiedzę i najnowszą technologię w  celu wytworzenia wspólnego produktu i zrealizowania wspólnego celu "- powiedział Lino Laganà, prezes a4ESSOR.

Mandat do kontynuacji programu, oraz ustanowienie OCCAR jako instytucji zamawiającej, pochodzi od pięciu państw uczestniczących: Finlandii, Francji, Włoch, Polski i Hiszpanii. Prace nad fazą OC1 będą prowadzone we współpracy między członkami konsorcjum przemysłowego a4ESSOR: Bittium, Indra, Leonardo, Radmor i Thales.

Od 2009 r., w programie ESSOR, rozwijana jest  technologia europejskiego radia definiowanego programowo, w celu  wykorzystania go w  operacyjnych  scenariuszach koalicyjnych. Poprzednia faza programu ESSOR dowiodła już sukcesu strategii wielonarodowego wspólnego rozwoju przemysłowego i wdrażania szerokopasmowego waveformu na wielu platformach radiowych dostarczanych przez członków konsorcjum przemysłowego a4ESSOR. Waveform ESSOR HDR został zaprezentowany w czasie wielu pokazów, w różnych warunkach; a ostatecznie jego możliwości i funkcjonalności  zostały z powodzeniem zaprezentowane w warunkach pola walki, potwierdzając, że waveform ESSOR HDR pozwala siłom lądowym z różnych krajów europejskich komunikować się płynnie ze sobą w trakcie wspólnych operacji, umożliwiając łączność za pomocą wspólnego waveformu, niezależnie od wykorzystywanych przez nie platform radiowych.

O programie ESSOR

 

Celem programu ESSOR jest rozwój europejskiej technologii radia definiowanego programowo aby osiągnąć poprawę możliwości współpracy w operacjach koalicyjnych. Program został uruchomiony w 2009 r. pod patronatem Europejskiej Agencji Obrony (EDA), sponsorowany przez rządy Finlandii, Francji, Włoch, Polski, Hiszpanii i Szwecji. Realizacja programu została przekazana przez organizację Conjointe de Coopération en matière d'ARmement (OCCAR)  dedykowanej spółce joint venture „Alliance for ESSOR (a4ESSOR SAS)”, która jest odpowiedzialna za zarządzanie konsorcjum przemysłowym. Członkami konsorcjum są Bittium z Finlandii, Indra z Hiszpanii, Leonardo z Włoch, Radmor z Polski i Thales z Francji. Pierwsza faza programu została pomyślnie zakończona w 2015 r. Oprócz europejskiego waveformu o dużej przepływności danych, w pierwszej fazie programu, stworzono i zatwierdzono definicje dla europejskiej architektury radiostacji definiowanej programowo, które to zostały zaportowane na sześciu różnych platformach europejskich. Możliwości interoperacyjne i funkcjonalności waveformu zostały zademonstrowane na różnych platformach krajowych  w roku 2016.  Demonstracje te będą kontynuowane w fazie OC1. Ry

Zdjęcie: Archiwum Radmor SA

Czytany 308 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji