reklama
czwartek, 09 listopad 2017 15:37

Spółka Skarbu Państwa nowym inwestorem w Grupie WB Electronics

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Polski Fundusz Rozwoju SA stanie się udziałowcem spółki WB Electronics SA, obejmując 24 proc. akcji nowej emisji o wartości 128 mln zł.  W ten sposób  PFR stanie się nowym akcjonariuszem w Grupie WB.  Umowę w tej sprawie podpisano 9 listopada 2017 r. Inwestycja ma na celu rozwój nowoczesnego sektora przemysłu zbrojeniowego w Polsce, który na całym świecie jest dostawcą technologii dla całej gospodarki. 

Polski Fundusz Rozwoju obejmie łącznie 2,4 mln akcji nowej emisji w podwyższonym kapitale zakładowym WB Electronics, która jest spółką dominującą dla grupy kapitałowej WB. Większościowymi akcjonariuszami pozostaną twórcy i założyciele WB Electronics - Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz. Środki z nowej emisji będą służyły inwestycjom w nowoczesne produkty i technologie oraz rozwój na rynkach międzynarodowych.

Doceniamy dotychczasową ściekę rozwoju Grupy WB. Chcemy także ją wspierać w ekspansji zagranicznej i liczymy na dobrą współpracę spółki z Polską Grupą Zbrojeniową w realizacji kluczowych programów modernizacyjnych polskiej armii oraz w celu integracji krajowej oferty produktowej oraz zdobywaniu kontraktów na rynkach zagranicznych – powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. 

W ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju realizowany jest także program Żwirko i Wigura, którego zadaniem jest rozwój sektora bezzałogowych statków powietrznych (tzw. dronów). Spółka Flytronic z Grupy WB jest polskim liderem w produkcji systemów bezzałogowych.

Grupa WB jest największą prywatną firmą działającą w sektorze zbrojeniowym w Polsce, pełni rolę integratora złożonych systemów dowodzenia i łączności przeznaczonych na rynki wojskowe i cywilne specjalnego przeznaczenia.

Bardzo cieszymy się z pozyskania stabilnego oraz wiarygodnego inwestora jakim jest PFR. Dzięki pozyskanym środkom rozszerzymy portfolio produktowe rozwijając nasze innowacyjne technologie, co da nam możliwość oferowania klientom unikalnych na skalę światową rozwiązań oraz pozwoli na umocnienie pozycji na międzynarodowym rynku zbrojeniowym. Grupa WB już dziś jest obecna na kilkudziesięciu rynkach, między innymi w USA, na Bliskim Wschodzie, Ameryce Południowej, Afryce Północnej, oraz Azji Południowo Wschodniej, od 2016 r. posiada również spółkę zależną w Malezji – powiedział Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB.

Najważniejszymi produktami Grupy WB są systemy FONET (cyfrowy system łączności i dowodzenia umożliwiający zarządzanie polem walki) oraz TOPAZ (systemy kierowania ogniem i zarządzania polem walki dla artylerii). Spółka oferuje modułowe rozwiązania w ramach powyższych systemów koncentrując się na obszarze łączności (łączność foniczna, cyfrowa, przewodowa i bezprzewodowa), przetwarzania informacji (komputery pojazdowe i przenośne, routery) oraz oprogramowania dedykowanego do ww. urządzeń. Grupa WB jest również autorem rozpoznawczego bezzałogowego systemu powietrznego klasy mini FlyEye, który jako pierwszy w tej kategorii został wdrożony do służby w Wojsku Polskim. Obecnie Grupa WB zatrudnia pond 800 osób, z czego ponad połowa to inżynierowie działów badawczo – rozwojowych.

W 2016 r. Grupa WB wypracowała 354,8 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 53,1 mln zł zysku EBITDA. W listopadzie 2017 r. Spółka pozyskała 80 mln zł z prywatnej oferty obligacji dla inwestorów instytucjonalnych, w ramach emisji refinansującej poprzednią emisję papierów dłużnych. 

Zdaniem Marcina Piaseckiego, wiceprezesa zarządu ds. inwestycyjnych PFR, spółka ma ogromny potencjał a współpraca z Grupą PFR to zupełnie nowy etap w jej rozwoju. Jest przekonany, że ta inwestycja przyniesie korzyści zarówno dla WB Electronics, jak i całej branży zbrojeniowej w Polsce.  

Adam Bartosiewicz, wiceprezes Grupy WB przypomniał, że pięć spółek wchodzących w skład z Grupy WB biorą udział w projektach badawczo rozwojowych. Przykładem takiego projektu jest opracowanie przewoźnej radiostacji Guarana, w ramach którego Radmor pełni funkcję lidera konsorcjum, natomiast WB Electronics jest członkiem konsorcjum realizującego program indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierza "Tytan".  Ry

Zdjęcie: WB

 

Czytany 477 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 09 listopad 2017 15:44

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy