reklama
wtorek, 05 grudzień 2017 09:09

Rusza produkcja PSR-A "Pilica"

Napisane przez ŁP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

PZG  rozpoczyna produkcję Systemu Rakietowo-Artyleryjskiego (PSR-A) PILICA, która będzie wspierała obronę przeciwlotniczą w warstwie bardzo krótkiego zasięgu. Dostawy zestawów przewidziane są na lata 2019-2022. 

– Kolejny etap realizacji umowy na Przeciwlotniczy System Rakietowo-Artyleryjski PILICA to potwierdzenie gotowości polskiego przemysłu obronnego do integracji skomplikowanych systemów uzbrojenia. To również świadectwo postępującej konsolidacji Grupy nie tylko w zakresie właścicielskim, ale także w odniesieniu do realizowanych projektów. W związku z wybraną przez Zamawiającego konfiguracją jeden z elementów – sensor radiolokacyjny – będzie dostarczany przez podmiot zagraniczny, a następnie integrowany z systemem. Realizowana umowa ma wartość blisko 750 mln PLN – powiedział członek zarządu PGZ S.A., Adam Lesiński. 

Umowa na dostawę PSR-A PILICA realizowana jest zgodnie z zapisami Decyzji nr 72 Ministra Obrony Narodowej w drodze tak zwanego zakupu z dostosowaniem (w momencie podpisywania umowy decyzja ta była obowiązująca, obecnie w resorcie ON w tym zakresie obowiązuje decyzja 141/MON). Taka procedura została przewidziana, gdy na rynku nie występuje gotowe rozwiązanie spełniające wszystkie wymagania, przy jednoczesnej możliwości ich spełnienia poprzez dostosowanie (integrację) do wymagań Zamawiającego istniejących rozwiązań. To pierwsza umowa na dostawy sprzętu wojskowego realizowana w drodze zakupu z dostosowaniem. 

– Przygotowanie Projektu Wykonawczego wymaganego obowiązującą wówczas decyzją, było wyzwaniem zarówno dla zamawiającego, jak i wykonawcy. Realizacja zadania była możliwa dzięki bliskiej współpracy pomiędzy PGZ a IU MON. Opracowywany i konsultowany przez blisko rok dokument stał się dla Zamawiającego narzędziem do wyboru finalnej konfiguracji systemu – podkreślił Marek Borejko, dyrektor Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ S.A.

Konsorcjum PGZ – PILICA powołane zostało w kwietniu 2016 r. W jego skład wchodzą podmioty Polskiej Grupy Zbrojeniowej: 

  • PGZ S.A. – Lider Konsorcjum koordynujący prace;
  • Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. – główny integrator systemu; 
  • PIT-RADWAR S.A. – odpowiedzialny za integrację radarów do systemu; 
  • PCO S.A. – odpowiedzialne za wykorzystywane w systemie głowice optoelektroniczne. 

Zgodnie z umową w latach 2019-2022 do polskiej armii trafić ma sześć baterii PSR-A PILICA. W skład jednej baterii wchodzi: 

  • sześć jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi;
  • stanowisko dowodzenia; 
  • stacja radiolokacyjna; 
  • dwa pojazdy transportowe oraz dwa pojazdy amunicyjne.

PSR-A PILICA może służyć m. in. do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych, śmigłowców, samolotów, rakiet manewrujących. Podstawowe uzbrojenie zestawu to: podwójne działko kalibru 23 mm o dużej szybkostrzelności oraz dwa przeciwlotnicze pociski rakietowe typu GROM/PIORUN. Posiadanie zintegrowanego systemu komputerowego zapewnia wysoką skuteczność wykrywania oraz identyfikacji celów. PSR-A PILICA umożliwi współpracę z systemami dowodzenia oraz obrony przeciwlotniczej państw NATO, a jego zakup stanowi kolejny krok służący wzmocnieniu obrony przeciwlotniczej kraju. P

Zdjęcie: PGZ

Czytany 446 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy