reklama
środa, 06 grudzień 2017 21:18

 Laureaci konkursu z obszaru obronności

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W środę 6 grudnia br. podsekretarz stanu w MON dr Dominik Smyrgała wręczył nagrody  laureatom V konkursu na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności objętego honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Organizatorem tegorocznego konkursu, który ma na celu promowanie dobrych praktyk i efektywność realizacji badań naukowych oraz prac rozwojowych na rzecz obronności państwa był Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

- Badania naukowe, rozwój i zwiększanie potencjału technicznego naszego przemysłu i naszej nauki jest jednym z istotnych celów Ministerstwa Obrony Narodowej. Będziemy kontynuować te tradycje, a nawet być może jeszcze bardziej zachęcać w kierunku osiągania jak najwyższego poziomu innowacyjności w nauce (…) Zachęcam do odważnego i śmiałego patrzenia w przyszłość i podejmowania ryzyka, bo wiadomo, że ileś eksperymentów przyniesie wynik negatywny, ale co któryś z nich czasem zaowocuje czymś naprawdę wielkim. – podkreślił w wywiadzie do mediów wiceminister dr Dominik Smyrgała.

Laureatem V konkursu za najlepsze wdrożenie produktu oraz 50 tys. nagrody uzyskał zespół badawczy reprezentujący Wojskowy Instytut Łączności za  „Urządzenie IP-Krypto „Szałwia”. Należy przypomnieć, że opracowanie WIŁ uzyskało na tegorocznym XXV MSPO w Kielcach nagrodę  prezydenta RP za produkt najlepiej służący poprawie bezpieczeństwa polskich żołnierzy.  Pisaliśmy o tym na portalu dwa miesiące temu w zakładce „Innowacje i biznes”. System „Szałwia” składa się z urządzenia IP-Krypto, a także stacji generacji i redystrybucji danych kryptograficznych oraz oprogramowania do planowania, zarządzania i monitorowania. 

Prace badawczo-rozwojowe nad nowym polskich szyfratorem rozpoczęły się w instytucie dziesięć lat temu. Pod koniec października 2009 r. WIŁ podpisał umowę z MON  o wartości 5,1 mln zł na realizację pracy wdrożeniowej. Chodziło o  opracowanie autorskiego, kompletnego systemu kryptograficznej ochrony informacji w sieciach IP pod kryptonimem „Szałwia”,  z przeznaczeniem do ochrony narodowych informacji niejawnych o klauzuli do „tajne” włącznie. Efekt tej pracy zaprezentowano pod koniec 2014 roku.

- Jest to obecnie jedyne krajowe urządzenie do szyfrowania ruchu w sieciach IP, które ma certyfikat SKW uprawniający do stosowania go w sieciach do poziomu „tajne” – podkreśla Robert Wicik, kierownik Zakładu Kryptologii WIŁ. Urządzenie zapewnia przepustowość szyfrowania danych  do 40 Mbit/s. 

II nagrodę w kategorii wdrożenia w wysokości 20 tys. zł otrzymał zespół Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia pod przewodnictwem mjr. Piotra Rulińskiego, kierownika Zakładu Balistyki WITI za pracę nt.: „Głowice bojowe do bezzałogowych statków powietrznych”. W rezultacie powstała cała rodzina głowic bojowych. Przykładowo głowica kumulacyjno-odłamkową  GK-2 HEAT jest przeznaczona do zwalczania broni pancernej. Jej masa wynosi 4,7 kg, a zdolność  przebijania to aż 700 mm RHA, Ponadto opracowano głowicę  odłamkowo-burzącą GO-2 HE oraz dwustopniową głowicę termo baryczną  BTB-2 FAE, które mogą być wykorzystane w systemie amunicji krążącej WARMATE, opracowanej przez Grupę  WB.  Prace powinny zakończyć się do końca przyszłego roku. 

Z kolei nagrodę I stopnia w wysokości 60 tys. zł za najlepszą pracę naukową lub rozwojową uzyskali specjaliści z  Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej za pracę nt. „Detektory HOT o krótkiej stałej czasowej”. Nagrodę II stopnia, w wysokości 40 tys. zł otrzymał zespół badawczy  Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej za pracę nt.: „Bloki dwusystemowego, scalonego odbiornika sygnałów nawigacji satelitarnej GALILEO i GPS w technologii nanometrycznej CMOS do dokładnego pozycjonowania obiektów przenośnych”. 

Nagrodę III stopnia, w wysokości 20 tys. złotych, przyznano zespołowi Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych  pod przewodnictwem ppłk. dr. inż. Mariusza Zieji  za pracę nt.:  „System Informatyczny wspierający proaktywne zarządzanie bezpieczeństwem lotów w Służbie Ruchu Lotniczego SZ RP — TURAWAMATS”. System  jest obecnie wdrażany w Siłach Powietrznych RP.  Ry

Zdjęcie: por. Robert Suchy ( CO MON)

Czytany 240 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy