reklama
czwartek, 04 styczeń 2018 10:10

Nowości HSW SA: NBPWP BORSUK  - następca BWP-1

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

   

Na XXV MSPO 2017 w Kielcach konsorcjum na czele z Hutą Stalowa Wola  SA zaprezentowało model nowego bojowego pływającego wozu piechoty BORSUK, z wieżą  bezzałogową ZSSW-30,  który ma być następcą BWP-1. 

Projekt pod nazwą  ,,Nowy bojowy pływający wóz piechoty” ( NBPWP)  o kryptonimie  BORSUK jest realizowany przez konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola (lider), Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA, Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne SA, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej, Politechnika Warszawska,  Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych  sp. z .o.o. i  Rosomak SA. Przedsięwzięcie uzyskało w 2014 r. dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w  wysokości 62 mln zł w ramach konkursu nr 5/2014. 

Zgodnie z podpisaną umową pomiędzy NCBiR i konsorcjum, prototyp powinien być opracowany i przebadany według obowiązujących procedur dla sprzętu wojskowego i uzbrojenia w ciągu około 60 miesięcy. Zakończenie projektu jest więc przewidywane do końca 2020, co biorąc pod uwagę bardzo złożone wymagania postawione przez gestora i czas realizacji tego typu projektów (np. niemiecki program PUMA – trwał 12 lat) jest bardzo krótki. 

Na obecnym etapie budowany jest funkcjonalny model pojazdu jeszcze w niepełnej kompletacji, ale z istotnymi układami i systemami w zakresie trakcji, napędów, układów sterowania i kierowania. Model NBPWP zawiera niezbędne instalacje umożliwiające przeprowadzenie sprawdzeń w zakresie mobilności na lądzie i w wodzie w związku z wymaganiem jego pływalności.  Ten właśnie model pojazdu został zaprezentowany podczas MSPO 2017 w Kielcach. 

NBPWP w obecnie budowanej wersji ma klasyczny układ konstrukcyjny. Zawiera  przedział kierowania położony z lewej przedniej strony pojazdu i przedział silnikowy zajmujący środkową i prawą część kadłuba pojazdu. Za przedziałem silnikowym  znajdują się stanowiska pracy obsługi  Zdalnie Sterowanego Zestawu Wieżowego (ZSZW) 30 mm i miejsca przeznaczone dla desantu. Sam kadłub jest w wersji spawanej, złożony z blach pancernych, które w zestawieniu z odpowiednimi dokładanymi płytami stanowią tzw. dopancerzenie  zapewniające odpowiedni  poziom ochrony balistycznej. Dno pojazdu o specyficznej przestrzennej konstrukcji, z zastosowaniem specjalnych materiałów rozpraszających energię ładunku wybuchowego detonowanego pod pojazdem,  zapewnia odpowiedni poziom ochrony przeciwminowej,  zgodny z normami natowskimi przywołanymi w STANAG 4569 i procedurze AEP 55. 

Należy nadmienić, że w tym projekcie po raz pierwszy w kraju podjęto prace badawczo-rozwojowe w zakresie ochrony dna płaskiego gąsienicowego pojazdu  z wymaganiem pływalności. Silnik z dodatkowym odbiorem mocy i automatyczną skrzynią biegów oraz układem chłodzenia stanowi jeden blok tzw. power-pack. Jego zaletą  jest szybka wymiana w przypadku awarii uniemożliwiającej  dalszą jazdę pojazdu. Został on wyposażony w nowoczesne zawieszenie hydropneumatyczne, zapewniające odpowiedni komfort jazdy dla załogi i desantu istotnego w trakcie eksploatacji pojazdu gąsienicowego. Ponadto użytkownik ma możliwość eksploatacji pojazdu wyposażonego w gąsienice stalowe z nakładkami gumowymi lub gąsienice elastomerowe (gumowe) podwyższające jeszcze bardziej komfort jazdy, jak również obniżające zużycie paliwa. Dla zapewnienia pływalności oprócz odpowiedniej wyporności pojazd został wyposażony w dwa pędniki napędzane hydraulicznie oraz falochron stawiany również przy pomocy siłowników hydraulicznych.

Pojazd wyposażono w nowoczesne przyrządy obserwacyjne (z układami optycznymi i cyfrowymi) oraz w system obserwacji dookólnej, które  zapewnią załodze wysoką świadomość sytuacyjną. Przyczyni się to do pełnego wykorzystania możliwości przewidywanego do zastosowania w bojowym wozie piechoty  uzbrojenia w postaci ZSSW 30 mm.  Obecnie zestaw jest poddawany intensywnym badaniom.  O sile ognia ZSSW będą decydować: armata 30 mm, karabin maszynowy 7,62 mm oraz wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike –LR, która będzie stanowić duże zagrożenie dla pojazdów silnie opancerzonych np. typu czołg. 

Budowa prototypu BORSUKA  zostanie rozpoczęta w 2018 r. i po jego ukończeniu zostanie on poddany wszechstronnym badaniom w odpowiednich placówkach badawczych.

Zdjęcie: HSW SA

Czytany 5502 razy Ostatnio zmieniany sobota, 06 styczeń 2018 07:24

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji