reklama
piątek, 05 styczeń 2018 08:54

Nowości  IMN i Lubawy SA: Dodatkowe modularne opancerzenie wozów i platform opancerzonych

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Znaczące wzmocnienie  bezpieczeństwa żołnierzy poprzez zastosowanie dodatkowego modularnego opancerzenia kołowych transporterów i platform gąsienicowych  uzyskano  w  wyniku pracy badawczo-rozwojowej zrealizowanej w latach 2013-2017  przez konsorcjum, którego liderem był Instytut Metali Nieżelaznych, Oddział Metali Lekkich w Skawinie.

Projekt pod koniec 2013 r. uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości  6,4 mln zł. Pozostałą część w kwocie 1,2 mln zł wyłożyło konsorcjum ( MODPANC.) w składzie:  Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach, Oddział Metali Lekkich w Skawinie (lider), Instytut Odlewnictwa, Instytut Transportu Samochodowego, Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechaniczych „OBRUM” Sp. z o.o. oraz  Lubawa S.A.  Dzięki środkom własnym członkowie konsorcjum zapewnili sobie dostęp do nowej technologii, która powstała w wyniku realizacji projektu (nr DOBR-BIO4/024/13237/2013). 

Moduły_pancerza_dodatkowego1
Moduły_pancerza_dodatkowego1
Moduły_pancerza_dodatkowego2
Moduły_pancerza_dodatkowego2
demonstratory_pancerza_do_badan1
demonstratory_pancerza_do_badan1
demonstratory_pancerza_do_badan2
demonstratory_pancerza_do_badan2
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Celem pracy badawczo-rozwojowej  było  opracowanie koncepcji i wykonanie systemu dodatkowego modularnego opancerzenia, składającego się zarówno z osłon balistycznych, jak również elementów ich mocowania w konfiguracji umożliwiającej szybki demontaż, wymianę bądź serwis. Dodatkowe pancerze są przeznaczone do zabudowy na transporterach opancerzonych i platformach gąsienicowych w ramach nowych programów modernizacyjnych sił zbrojnych. 

-W celu realizacji  tego projektu  wytypowano nowe materiały i nowe, zmodyfikowane technologie. Polegają one na wykorzystaniu w konstrukcji wielowarstwowych pasywnych osłon balistycznych, lekkich  materiałów w tym ze stopów magnezu, aluminium, tytanu oraz ceramiki specjalnej – innowacyjne polskie rozwiązania są porównywalne z rozwiązaniami światowymi – zapewnia dr inż. Bartłomiej Płonka prof. z Instytutu Metali Nieżelaznych, Oddział Metali Lekkich w Skawinie, kierownik projektu. 

Pancerze przebadano na nowym, dedykowanym stanowisku przygotowanym  przez Biuro Konstrukcyjne OBRUM sp. z o.o. Przygotowane stanowisko pozwalało na przeprowadzenie prób ostrzału pojedynczego oraz wielokrotnego pod różnymi kątami. Na stanowisku przebadano różne rodzaje modułów demonstratora opancerzenia dodatkowego przeznaczone na poziom 2, 3 i 4 wg. STANAG 4569 (rys. 1). W celach porównawczych testowano fabrycznie nowe moduły oraz moduły poddane wcześniej badaniom na narażenia eksploatacyjne czyli na narażenia mechaniczne i środowiskowe (moduły przeszły pozytywnie pełny cykl badań na udary  i wibracje w różnych temperaturach otoczenia ujemnych i dodatnich). W badaniach wykorzystano pancerz podstawowy wykonany ze stali ARMSTAL 500 o grubości 6mm, 8mm i 10mm (rys. 2). Przeprowadzone badania i uzyskane stosowne certyfikaty wykazały, że zastosowany system opancerzenia dodatkowego zapewnia osłonność balistyczną na poziomie od 2 do 4 według STANAG 4569, co gwarantuje ochronę  przed pociskami przeciwpancernymi kalibrów od 7,62mm do 14,5mm.

 Nowa rozwiązania materiałowe i technologie będą mogły być wykorzystane przez spółkę Lubawa S.A. do wytwarzana systemów dodatkowego opancerzenia. Tego rodzaju polskie pancerze mogą być wykorzystywane zarówno w modernizowanych jak i w przyszłych, nowych wozach bojowych Wojska Polskiego.  

Oczekujemy od resortu obrony narodowej wskazania konkretnych projektów – informuje Paweł Handkiewicz, dyrektor handlowy Lubawa S.A. 

Realizacja projektu zakończyła się 22 czerwca 2017 r. na VII poziomie zaawansowania technologicznego.

Zdjęcia: IMN

 

Czytany 246 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy