reklama
środa, 07 luty 2018 19:30

Policja ma nas na „oku” – pierwsze kamery trafiły na mundury

Napisane przez MD
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na ulicach Warszawy pojawiły się pierwsze patrole wyposażone w kamery  – docelowo każda interwencja ma być nagrana. Na tym nie koniec nowoczesnego wyposażenia policjantów – sprawdzamy, co funkcjonariusze mają w zanadrzu.

Przypięte do munduru urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk, niezwykle trwałe i mocne oświetlenie przenośne czy nowocześnie zaprojektowane kabury. Ambitny plan MSWiA zakłada wydanie ponad 9,2 mld zł na modernizację podległych mu służb. Sprawdzamy, co już dziś znajdziemy na wyposażeniu policjantów.

Nagranie z interwencji

W ramach pilotażowego programu jako pierwsi kamery sprawdzą policjanci z garnizonu stołecznego, funkcjonariusze z województwa dolnośląskiego i podlaskiego. Ministerstwo zdecydowało się zakupić trzy typy kamerek – modele z wyświetlaczem, bez wyświetlacza i z podglądem online. Urządzenia mają pracować w trybie ciągłym do 10 godzin, przekazywać dźwięk i obraz w systemie szyfrowanym. Jak zapewniają władze Komendy Głównej Policji, moment rejestracji zdarzenia ma pozwalać na identyfikację obecnego przy nim funkcjonariusza, ustalenie daty i godziny interwencji. Rozwiązanie, wzorowane na tych stosowanych w USA i we Włoszech, ma ułatwić wyjaśnianie sytuacji, gdy pojawiają się sprzeczne interpretacje zachowań obywateli  i funkcjonariuszy. Ale kamerki to dopiero początek – i nie chodzi wcale o oczywistą broń służbową, pałkę czy kajdanki.

Świecące wsparcie

Istotnym elementem wyposażenia funkcjonariuszy jest oświetlenie przenośne. To różni się w zależności od jednostki – warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się latarkom najliczniejszej prewencji. – Na wyposażeniu policjantów znajdują się między innymi ręczne latarki Patrol Charger+. Są lekkie, wodoodporne, wytrzymałe na uderzenia i upadki, wyposażone w odporną na zadrapania, nietłukącą się poliwęglanową soczewkę – mówi Sebastian Bielecki, ekspert ds. oświetlenia służb mundurowych w polskiej firmie Mactronic, z której oświetlenia policja korzysta od ponad dekady. Co ważne – to oświetlenie zapewniające aż 700 lumenów mocy. W połączeniu z Pre-Focusem, zapewniającym silną wiązkę skupionego światła o zasięgu 250 metrów, a jednocześnie doświetleniem bliskiego pola przed użytkownikiem, stanowi nieocenione uzupełnienie prowadzonych czynności służbowych w trakcie rejestrowania interwencji, szczególnie w niedostatecznie oświetlonych miejscach, czy zaułkach. Nie ma też obawy, że latarki przestaną nagle działać. – To modele o akumulatorach o zwiększonej pojemności, w mocnym trybie 50% działają nawet przez 5 godzin bez przerwy – mówi Sebastian Bielecki. Na tym nie koniec – inne komórki policji mogą liczyć np. na oświetlające miejsca wypadków najaśnice o mocy nawet 36000 lm czy pozwalające przeszukiwać teren „szperacze”. Odrębną kategorię stanowią funkcjonariusze jednostek specjalnych. – Tu mamy do czynienia z wysoce zaawansowanym sprzętem jak „czołówki”, sygnalizacyjne oświetlenie osobiste typu MARKER,  oświetlenie taktyczne montowane na broni, wyposażone w włącznik żelowy czy możliwość montażu w standardzie Picatinny lub za pomocą dedykowanych uchwytów – tłumaczy Sebastian Bielecki. 

Nowe kamizelki

Plan modernizacji wyposażenia policji obejmie też wyposażenie ochronne funkcjonariuszy – MSWiA chce kupić m.in. 30 tys. kamizelek kuloodpornych. 

W przypadku tego typu wyposażenia można mówić o kamizelkach wewnętrznych, zewnętrznych i tzw. plate carrier. Tylko pod koniec ubiegłego roku Komenda Główna Policji zamówiła 2250 sztuk tych ostatnich. Wyposażone w system modułowy MOLLE kamizelki pozwalają zamocować dodatkowe ładownice i kieszenie w każdym z dwóch (przednim i tylnym) paneli. – Ten system umożliwia na przykład dołączenie specjalnej kabury na latarkę – uniwersalnej lub dedykowanej specjalnie wybranemu modelowi oświetlenia – mówi Sebastian Bielecki. Lekkie, a zarazem niezwykle odporne kamizelki, są w pełni regulowane, co ułatwia dopasowanie ich do użytkownika. Kamizelki są przeznaczone do noszenia na odzieży funkcjonariuszy i móc być użytkowane przez cały rok – zapewniając komfort (tak w pozycji siedzącej, jak i stojącej) oraz zachowując właściwości użytkowe niezależnie od różnic temperatury. 

Pożegnanie z „antykami”

Ministerialne zakupy obejmą również elementy uzbrojenia i techniki specjalnej, na co zostanie przeznaczonych 76,9 mln zł. Środki pozwolą m.in. na zakup około 10 tys. nowoczesnych pistoletów samopowtarzalnych 9 mm o zwiększonej sile ognia. Nowe modele mają pozwolić m.in. na wymianę wysłużonych P-64 i P-83 - jednostek starszego typu, które są od jakiegoś czasu wycofywane. W wyposażeniu funkcjonariuszy dominują głównie modele Walther P99 i Glock (17 i 19), które stanowią ok. 90% broni krótkiej w polskiej policji. Walther P99 to model wykorzystywany przez największą grupę funkcjonariuszy, produkowany w Fabryce Broni w Radomiu i na polskiej licencji. Z kolei Glock 17 to model chętnie wykorzystywany przez Oddziały Specjalne Policji (SPAP, BOA) i Centralne Biuro Śledcze Policji. Jego konstrukcja sprawia, że policjanci mogą zapewnić sobie oświetlenie miejsca interwencji także z poziomu broni krótkiej. – W przypadku Glocka 17 mówimy o umieszczonej od spodu specjalnej szynie, do której montuje się dostarczaną przez Mactronic jedną z wielu latarek pochodzących z serii TLR. Latarki tego typu są odporne na zakres temperatury od -40°C do +32°C, co sprawia, że stanowią wsparcie w każdych warunkach klimatycznych – mówi Sebastian Bielecki. MD

 

Czytany 145 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

  • Corey

    http://www.thehappinessexperiment.co.nz/author/rukuga74/ Most people look forward to summer time. It means longer days, warm sunshine, fair weather, vacations and swimsuit season. Many of us may dread the idea of squeezing into a small portion of spandex and parading around pals at barbeques and beach celebrations. Do not fear, even the slimmest and fittest very own friends follow steps to prepare yourself for this season.