reklama
wtorek, 13 luty 2018 19:49

Nowości PIT-RADWAR SA: Prototyp radaru dalekiego zasięgu P-18PL

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jednym z istotnych elementów systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew” jest stacja radiolokacyjna wczesnego ostrzegania. Opracowania prototypu mobilnego radaru wstępnego wskazywania celów P-18PL, pracującego w paśmie metrowym, ze skanowaniem fazowym wiązki w dwóch płaszczyznach dla zestawów rakietowych Obrony Powietrznej podjęło się konsorcjum PIT-RADWAR SA (lider) i Wojskowa Akademia Techniczna. 

Prace nad projektem technicznym rozpoczęły się pod koniec  2012 r. podpisaniem przez konsorcjum umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (umowa nr DOBR/0042/R/ID1/2012/13). 

Realizacja projektu nastąpiła na podstawie zapisów umowy z NCBR, w której to zostały zdefiniowane podstawowe parametry i funkcje radaru. Celem projektu było opracowanie prototypu mobilnego radaru wstępnego wskazywania celów pracującego w paśmie metrowym, będącego wersją rozwojową aktualnie eksploatowanego radaru P-18. W odróżnieniu od stacji P-18, radar P-18PL jest radarem trójwspółrzędnym, co pozwala na określenie odległości, azymutu i wysokości wykrytego obiektu. Takie możliwości uzyskano m.in. poprzez zastosowanie anteny aktywnej z elektronicznie sterowaną wiązką nadawczą i odbiorczą w płaszczyźnie azymutu i elewacji, tzw. AESA. Rolę nadajnika pełnią półprzewodnikowe moduły nadawczo-odbiorcze zbudowane w oparciu o komercyjne tranzystory (ang. COTS – commercial off-the-shelf) rozmieszczone w kolumnach antenowych.

Zastosowanie pasma metrowego ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia uzyskanie większych zasięgów wykrywania w stosunku do radarów pracujących w mikrofalowych pasmach częstotliwości (tłumienie w atmosferze fal elektromagnetycznych w paśmie VHF jest znacznie mniejsze niż w przypadku mikrofal) oraz utrudnia wykorzystanie pocisków przeciwradiolokacyjnych (nie ma dotychczas rakiet antyradarowych na to pasmo częstotliwości). Ponadto powoduje, że stacja radiolokacyjna bardzo dobrze nadaje się do wykrywania obiektów powietrznych wykonanych z wykorzystaniem technik stealth (o niskiej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego), bowiem obecnie stosowane materiały absorpcyjne na obiektach stealth są nieskuteczne w paśmie VHF, a wykrywanie odbywa się z wykorzystaniem zjawiska rezonansu elektrycznego na metalowych elementach konstrukcji obiektu powietrznego. Zaletą tego pasma jest także możliwość detekcji i śledzenia tym radarem rakiet balistycznych. 

Radar P-18PL wyposażony jest w nowoczesne środki ochrony przed zakłóceniami radioelektronicznymi. Sygnały zakłócające są monitorowane w sposób ciągły i stosownie do wykrytych zakłóceń ustawiane są parametry pracy radaru. 

Radar składa się z trzech jednostek: wozu antenowego (z rozkładającą się hydraulicznie anteną), wozu wskaźnikowego (ze stanowiskiem operatora, systemami łączności i transmisji danych) oraz przyczepy z elektrownią polową ciągniętą przez wóz wskaźnikowy. Elektrownia polowa została wyposażona w dwa agregaty prądotwórcze zapewniające rezerwowanie zasilania.

Radar został wyposażony w system identyfikacji „swój-obcy” (IFF) bazujący na opracowanym w PIT-RADWAR S.A. w ramach pracy rozwojowej Kwisa interrogatorze dalekiego zasięgu IDZ-50 oraz dedykowanej antenie ścianowej.

Na system antenowy składa się dwuwymiarowy szyk modułów nadawczo–odbiorczych na pasmo VHF, z których każdy jest oddzielnie zasilany i programowany. Pozwala to na cyfrową syntezę i odbiór sygnałów radiolokacyjnych oraz cyfrowe formowanie charakterystyk nadawczych i odbiorczych. 

Stację tą będzie można wykorzystywać zarówno jako źródła informacji radiolokacyjnej dla systemów nadzoru przestrzeni powietrznej, jak i radar obserwacyjny wstępnego wykrywania celów dla przeciwlotniczych zestawów rakietowych. 

W wyniku realizacji projektu powstanie prototyp nowoczesnej, spełniającej światowe wymagania współczesnego pola walki, mobilnej, trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej dalekiego zasięgu, gotowej do wdrożenia do produkcji. Ze względu na pasmo pracy będzie to rozwiązanie, jakiego nie posiadają kraje Europy Zachodniej i NATO. Będzie to też pierwsze krajowe rozwiązanie w pełni aktywnej anteny, w której jeden element promieniujący współpracuje z jednym modułem N/O.

Podstawowe dane techniczne radaru P-18 PL: 

  • • Zasięg instrumentalny: 360, 450 km,
  • • Pasmo pracy: VHF,
  • • Czas rozwijania radaru: 30 min.,
  • • Nadajnik: półprzewodnikowy rozproszony, chłodzony powietrzem.
Czytany 2249 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji