reklama
wtorek, 27 luty 2018 20:27

Nowości AC i WITU: Symulator pojazdu terenowego 

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Symulator pojazdu terenowego wysokiej mobilności HMMWV, przeznaczony zarówno do nauki bojowej eksploatacji tego wozu, jak i szkolenia strzelców uzbrojenia oraz całej załogi opracowała firma  Autocomp Management sp. z  o.o. wspólnie z Wojskowym  Instytutem Technicznym Uzbrojenia.  

To jest kolejny trenażer duetu konstruktorów ze Szczecina i podwarszawskiej Zielonki  oparty  o jeden z najbardziej rozpoznawalnych w siłach zbrojnych RP  systemów  wsparcia szkolenia bojowego Śnieżnik. W 2017 r.  zaprezentowano  na XXV MSPO w Kielcach symulator pojazdu  HMMWV.  Składa się z następujących podstawowych komponentów:

  • makiety samochodu HMMWV z ruchoma platformą imitująca jego ruch,
  • symulatorów broni pokładowej: 7,62 mm km PKM i 7,62 mm km UKM 2000P oraz opcjonalnie 40 mm km granatnik automatyczny MK-19 i  12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy, 
  • systemu informatycznego symulatora,
  • stanowiska operatora.

Makietę pojazdu stanowi oryginalna kabina zamontowana, przystosowana do pracy w systemie Śnieżnik, na ruchomej platformie o sześciu stopniach swobody (6DOF), zapewniając wysoki poziom realizmu symulacji jego ruchu. 

Kabina jest wyposażona w rzeczywiste fotele kierowcy, dowódcy i przewożonych żołnierzy, z wszystkimi mechanizmami ich ustawienia i regulacji. Funkcjonalność wszystkich mechanizmów i wskaźników deski rozdzielczej jest zgodna z bojowym pojazdem. Elementy sterujące takie jak kierownica, pedały i dźwignia zmiany biegu są wyposażone w czujniki mierzące ich pozycję oraz układy symulujące rzeczywisty opór.

Sterowana ruchoma platforma umożliwia symulowanie zachowania kabiny podczas hamowania pojazdu (następuje przechylenie kabiny do przodu), przyspieszenia (przechylenie kabiny do tyłu) i jazdy po łuku (przechylenie kabiny w lewo lub w prawo, odpowiednio podczas zakręcania w prawo lub lewo).

                                                                              GALERIA 

- Wykorzystanie symulatora pozwala na przećwiczenie akcji w najtrudniejszych warunkach, w ciągu dnia lub w nocy, z wykorzystaniem noktowizji i termowizji.– wyjaśnia Roman Haberek, dyrektor zarządzający Autocomp Management Sp. z o.o.

Symulator pojazdu HMMWV jest przeznaczony do nauki oraz doskonalenia umiejętności żołnierzy, dowódców drużyn i plutonów w zakresie szkolenia ogniowego i taktycznego, a także bojowego wykorzystania tego pojazdu. Pozwala m.in. na naukę i doskonalenie prowadzenia skutecznego ognia z broni pokładowej, zwalczania nisko lecących celów powietrznych, wsparcia ogniowego żołnierzy znajdujących się na zewnątrz pojazdu, nauki i doskonalenia umiejętności żołnierzy w prowadzeniu skutecznego ognia z broni strzeleckiej z wykorzystaniem osłony pojazdu po spieszeniu czy też prowadzenia strzelań sytuacyjnych. 

Natomiast  w zakresie szkolenia taktycznego, symulator pozwala na naukę i doskonalenie umiejętności żołnierzy i dowódców w zakresie m.in. prowadzenia rozpoznania terenu i przeciwnika z wykorzystaniem pojazdu,  ochrony i obrony konwoju w dzień i w nocy, wykonywania marszu na pojazdach w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych, prowadzenia walki z wykorzystaniem pojazdu, prowadzenia rozpoznania i walki w mieście, a także ratowników medycznych w zakresie ewakuacji medycznej z wnętrza pojazdu.

W kabinie jest stanowisko dowódcy pojazdu. Do jego dyspozycji pozostaje tablet z mapą terenu i GPS, a także symulator radiostacji.  

Symulator HMMWV posiada autonomiczny system informatyczny, który bazuje na platformie sprzętowej PC. Działa on pod kontrolą systemu operacyjnego Windows.  Użytkownik wykorzystuje tylko te funkcje, które są mu niezbędne. Dzięki temu minimalizowana jest ilość potrzebnej mu wiedzy i redukowane jest ryzyko wystąpienia błędów obsługi.

Sterowanie systemem informatycznym (podstawowymi jego funkcjami) odbywa się na stanowisku operatora. Operator-instruktor wybiera odpowiedni scenariusz ćwiczenia i prowadzi szkolenie. System umożliwia edycję zdefiniowanych ćwiczeń (scenariuszy) i projektowanie nowych oraz wydruk i ocenę wyników strzelania. 

Z symulatora pojazdu HMMWV korzystają już żołnierze z  Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Lęborku oraz w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich, w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu. Służy  im do szkolenia ogniowego,  czyli z  czym żołnierze spotykają się  na rzeczywistym polu walki.  Taki jest zresztą kierunek rozwoju  Autocomp Management sp. z  o.o.  i WITU w zakresie  symulatorów  opartych na systemie Śnieżnik. Ry

 

Czytany 245 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 luty 2018 09:29

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy