reklama
wtorek, 06 marzec 2018 17:03

Nowości Flytronic: dron antysmogowy

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gliwicka spółka Flytronic (Grupa WB) wraz ze Strażą Miejską prowadziła loty badawcze monitorowania niskiej emisji. Przeprowadzone na Śląsku loty wskazują, że Straż Miejska może dysponować skutecznym narzędziem w walce ze spalaniem odpadów.

Projekt  jest realizowany z inicjatywy spółki Flytronic  sp. z.  o.o. wchodzącej w skład grupy WB, w porozumieniu z władzami samorządowymi  Katowic i Gliwic. Jego celem jest opracowanie metodyki, która pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, czy w kominie,  z którego leci czarny dym spalane jest paliwo niedozwolone.

Sprawa nie jest tak prosta, o czym świadczą przypadki  ujawnione przez Straż Miejską. Część kontroli przeprowadzonych na podstawie skarg sąsiadów i własnych obserwacji  potwierdziła emisję bardzo dużej ilości substancji stałych (pyły PM), ale Straż Miejska wysłana na miejsce stwierdziła spalanie „normalnego” węgla w „niestarym” piecu. Powodem nadmiernej emisji dymu była technika palenia w piecu. Dokładanie chodzi o często stosowaną przez właścicieli domów czy mieszkań metodą załadowania opału do pieca „raz a porządnie” . W rezultacie w procesie spalania  brakuj wystarczającej ilości tlenu, co prowadzi do wytworzenia  duszącego dymu.

- Zdarza się, że z mniej kopcących kominów wydostają się toksyczne związki ze spalania śmieci. Takie kominy wskazać może jedynie dron, bo na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się  w normie  – informuje  Dawid Bielecki z Flytronic sp. z o.o. 

Idea tego pomysłu polega na wykorzystaniu dwóch wielowirnikowców. Jeden z nich to dron „zwiadowca”, który wyszukuje najbardziej dymiące kominy i nagrywa wykonywanie pomiarów.  Drugi wyposażony  został  w sensor pozwalający na zbadanie ilości cząsteczek PM 1, PM 2,5, PM 10 oraz zbadanie stężenia formaldehydu, rozpuszczalników organicznych, amoniaku oraz chlorowodoru wskazujących na spalanie paliwa niedozwolonego.

Dane przekazywane są w czasie rzeczywistym z powietrza na ziemię za pomocą WiFi. Ponadto są one również wysyłane do serwera za pomocą GSM,  dzięki czemu dostęp jest możliwy przez Internet. 

- Dotychczasowe loty testowe przeprowadzone na terenie Katowic i Gliwic we współpracy ze Strażą Miejską wykazały, że dron może wykryć spalanie odpadów –  zapewnia Dawid Bielecki. Świadczą o tym pierwsze mandaty nałożone na  osoby naruszające przepisy antysmogowe.  Tym niemniej procedura, choć wydaje się prosta, wymaga jeszcze dopracowania i rozwiązania kilku problemów  prawnych i technicznych. 

Docelowo działania antysmogowe będą realizowane przez Flytronic w ramach projektu Polskie Centrum Dronowe (pcd24.pl), które świadczy usługi monitorowania dla rynku cywilnego. 

Zdjęcie: Flytronic sp. z o.o. 

Czytany 391 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy