reklama
wtorek, 13 marzec 2018 09:33

Nowości Belmy: Sterowany przeciwpancerno-przeciwtransportowy ładunek wybuchowy TULIPAN

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 SPPŁW TULIPAN to innowacyjna mina przeciwpancerno-przeciwtransportowa, będąca wynikiem pracy badawczo-rozwojowej w całości prowadzonej przez Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „BELMA” S.A. Przeznaczona jest do eliminowania z walk bojowych wozów piechoty, transporterów opancerzonych oraz pojazdów ciężarowo-terenowych. 

SPPŁW to mina przeciwburtowa wyposażona w zapalnik niekontaktowy, akustyczno-termalny zdolny wykrywać obecność pojazdów wojskowych w strefie rażenia miny. Mina może działać w trybie automatycznym lub w trybie nadzorowanym przez operatora. Do sterowania i programowania pracy stosowana jest sterownica. W trybie nadzorowanym możliwe jest zdalne wyprowadzenie miny ze stanu gotowości bojowej i ponowne jej wprowadzenie w stan gotowości oraz wybór kolejności rażenia zbliżającego się celu. Operator za pomocą sterownicy może spowodować detonację ładunku wybierając dowolny nadjeżdżający cel z pominięciem czujników akustycznego i termalnego. 

Wyrób wyposażony jest w głowicę bojową typu EFP zdolną skutecznie razić cele z odległości kilkudziesięciu metrów. Mina może być wykorzystywana do osłony granic państwa, działań obronnych, działań opóźniających, osłony wycofywania wojsk własnych, osłony obiektów (np. stanowisk dowodzenia) w rejonach rozmieszczenia wojsk oraz działań dywersyjnych. Typowe zastosowanie obejmuje minowanie dróg dojazdu do przewidywanego rejonu przegrupowania sił przeciwnika, miejsc przewidywanych przepraw przez przeszkody wodne, przełęczy górskich itp. 

SPPŁW  może razić cele oddalone o 50 m, przebijając pancerz o grubości 60 mm. Mina waży 7 kg, z czego 2 kg to ładunek wybuchowy. - Dzięki zwartej budowie i niskiej wadze wyrób jest bardzo mobilny – informuje Piotr Śliwiński, zastępca Szefa Działu Rozwoju Wyrobów Specjalnych BZE BELMA SA. Umożliwia tworzenie zapór inżynieryjnych w krótkim czasie oraz zapewnia możliwość szybkiej zmiany rejonu ustawienia zapory w celu dostosowania do zmieniających się potrzeb na polu walki. Wyrób przystosowany jest do standardowego użycia w terenie otwartym i rażenia bocznych części pojazdów oraz w terenie lesistym, gdzie można ukryć go na drzewie, skąd będzie w stanie atakować najsłabsze miejsce czołgu czyli pancerz górny.

W 2017 r. dokonano demonstracji prototypu SPPŁW na poligonie w Nowej Dębie i na Targach MSPO w Kielcach. Podczas XXV MSPO BZE „BELMA” S.A. otrzymała nagrodę Defender za wyrób SPPŁW. Po zakończeniu badań kwalifikacyjnych z wynikiem pozytywnym potwierdzających spełnienie wymagań WZTT, a w szczególności wymogów dotyczących parametrów użytkowych i bezpieczeństwa eksploatacji rozpoczęto  prace wdrożeniowe, których zakończenie planowane jest na II kwartał 2018 r.

Dane techniczne  SPPŁW TULIPAN: 

 • Masa: 7 kg
 • Wymiary:  dł./wys./szer. 30/18/15 cm
 • Przebijalność RHA: 60 mm - na odległości do 50 metrów
 • Zasilanie: Bateryjne
 • Nieusuwalność: TAK
 • Samolikwidacja: Programowalna
 • Programowalna selektywność: Możliwość ataku kolejnych celów w kolumnie
 • Tryb pracy: Automatyczny / Nadzorowany (MITL)
 • Sensory: Akustyczny; Termalny
 • Wyposażenie: Zapalnik z podstawą, kadłub z MW, przewód sterowania, sterownica, klucz autoryzacyjny, taśma mocująca do drzew

Zdjęcie: BZE Belma SA

Czytany 764 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 marzec 2018 11:05

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy