reklama
czwartek, 26 kwiecień 2018 11:09

PGZ negocjuje kolejną fazę programu WISŁA

Napisane przez R
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 16-21 kwietnia w Huntsville w Stanach Zjednoczonych odbyła się kolejna tura spotkań poświęconych pozyskaniu przez Polskę systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej średniego zasięgu WISŁA. Ponadto w trakcie wizyty prezesa zarządu PGZ S.A. dr. Jakuba Skiby doszło do spotkania w Departamencie Stanu USA dotyczącego koordynacji programu. PGZ stoi na czele konsorcjum odpowiedzialnego za budowę systemu WISŁA po stronie przemysłu obronnego.

W trakcie rozmów powołano międzynarodowe grupy robocze z udziałem przedstawicieli rządów oraz przemysłu obronnego. Negocjacje obejmowały uszczegółowienie sposobu realizacji dostaw pierwszej fazy programu WISŁA, w tym udziału w niej polskiego przemysłu oraz poczynienie ustaleń dotyczących fazy drugiej. Równolegle PGZ S.A. prowadzi rozmowy z amerykańskimi partnerami na temat umów o wykonanie zobowiązań offsetowych. Trwają też przygotowywania do zawarcia umów kooperacyjnych. We wtorek, 24 kwietnia prezes zarządu PGZ S.A. dr Jakub Skiba spotkał się z przedstawicielem amerykańskiego Departamentu Stanu, Lee Litzenbergerem.

– Rozmowy dotyczyły obecnego stanu realizacji programu WISŁA oraz potencjału naszej współpracy. Obecnie wraz z naszymi amerykańskimi partnerami ustalamy szczegóły realizacji prac mających na celu integrację w łańcuch dostaw tego systemu. Dokładamy wszelkich starań, by zmaksymalizować nasz udział w  programie WISŁA oraz wejść w jak najszerszą kooperację z przemysłem amerykańskim. Włączenie PGZ w produkcję elementów systemu Patriot to nie tylko wielka szansa dla gospodarki, ale również możliwość rozwoju naszych kompetencji w segmencie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – powiedział po spotkaniu dr Jakub Skiba. – Na uwagę zasługuje fakt, że doszło do rozmowy z wysokim przedstawicielem Departamentu Stanu. Instytucja ta zwykle unika kontaktów z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego  krajów kupujących broń od amerykańskich producentów.

W środę, 25 kwietnia na rozmowy w sprawie programu WISŁA w Stanach Zjednoczonych udał się też minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W planie wizyty ministra przewidziano spotkania z Johnem Boltonem,  doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych (26 kwietnia) oraz Sekretarzem Obrony USA Jamesem Mattisem (27 kwietnia). Szef MON podczas swojej wizyty w USA odbędzie także rozmowy z przedstawicielami Kongresu.

                                             ***

W ramach pierwszego etapu programu WISŁA, Polska pozyska dwie baterie (16 wyrzutni) systemu Patriot zintegrowane z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS oraz komplet pocisków PAC-3 MSE. Podpisane umowy offsetowe o wartości blisko 950 mln zł bezpośrednio przełożą się na wzrost poziomu techniczno-technologicznego Grupy. Negocjacje dotyczące drugiej fazy programu WISŁA skupiają się na pozyskaniu jak najszerszego transferu technologii niskokosztowego pocisku (LCI, Low-Cost Interceptor), mającego stanowić główny efektor systemu oraz radaru dookólnego.

 

 

Czytany 68 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy