reklama
niedziela, 29 kwiecień 2018 07:24

Pierwsi operatorzy dronów uderzeniowych Warmate

Napisane przez ppłk Marek Pietrzak.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W szeregach sił zbrojnych od wczoraj pełni służbę dziewięciu  żołnierzy certyfikowanych jako operatorzy DUKZ WARMATE. Pięciu z nich to pełniący Terytorialną Służbę Wojskową - poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak.

Podczas ostatnich dwóch tygodni na jednym z poligonów prowadzone było pierwsze szkolenie poligonowe operatorów DUKZ WARMATE. Szkolenie prowadzili inżynierowie i trenerzy dostawcy systemu - firmy WB Electronics. 

W środę i czwartek (25-26 kwietnia br.), podczas ostatnich dwóch dni szkolenia odbyła się certyfikacja podczas, której operatorzy realizowali naprowadzania dronów z głowicami bojowymi. Dziewięciu z dziesięciu kandydatów na operatorów ukończyło szkolenie z wynikiem pozytywnym, uzyskując uprawnienia do obsługi i naprowadzania bojowego DUKZ. Najlepszy wynik uzyskali ex aequo żołnierz WOT pełniący Terytorialną Służbę Wojskową oraz żołnierz zawodowy z innego rodzaju sił zbrojnych. 

                                                           GALERIA 

W najbliższych miesiącach planowane są kolejne takie szkolenia. Operatorzy z najlepszymi wynikami zostaną objęci szkoleniem instruktorskim, a docelowo w brygadach obrony terytorialnej będą pełnić służbę w grupach wsparcia informacyjnego. 

Szkolenie w tym naprowadzania bojowe potwierdziły założone przez gestora tego typu systemów – Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej – skuteczność i walory bojowe. Na obecnym etapie wdrożenia systemu uwaga gestora będzie koncentrować się na trzech aspektach: rozwijaniu integracji DUKZ z systemami rażenia sił zbrojnych; rozwoju technologicznym systemu; a także nasycaniu sił zbrojnych zdolnościami do obsługi tego typu uzbrojenia. 

Zdolności WOT w zakresie użycia systemu Warmate będą rozwijane czteroetapowo - zgodnie z koncepcją budowy formacji. Oznacza to, że pierwszymi jednostkami, do których trafi uzbrojenie będą brygady na ścianie wschodniej.

System WARMATE został pozyskany na mocy umowy podpisanej 20 listopada 2017 roku przez firmę WB Electronics i jednostkę wojskową NIL. Umowa ta obejmuje dostawę tysiąca bezzałogowców - stu zestawów po 10 dronów każdy. Pierwsza dostawa uzbrojenia miała miejsce w grudniu 2017 roku, kolejne partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych, w tym WOT do końca 2018 roku.

Siły Zbrojne RP jako jedne z pierwszych w NATO rozpoczęły wdrażanie tego typu nowoczesnego systemu uzbrojenia. MP

Zdjęcia: ppłk Marek Pietrzak (WOT)  

Poniżej link do  krótkiego klipu video, na którym widać bezpośrednie trafienie w cel. Operatorem był żołnierz pełniący terytorialną służbę wojskową >>>

 

 

 

Czytany 326 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 kwiecień 2018 08:44

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy