reklama
środa, 10 październik 2018 07:04

Defender  za radioteodolitowy system sondażowy atmosfery RSSA BAR

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach  był niezwykle udany dla  Przedsiębiorstwa Badawczo- Produkcyjnego  Aviomet, która zaprezentowała po raz pierwszy radioliniowy system sondażowy atmosfery RSSA BAR, z najnowszym oprogramowaniem i nowymi radiosondami. Zestaw otrzymał prestiżową nagrodę  Defender . 

Warszawska spółka od 1989 r.  specjalizuje się w produkcji urządzeń, które ułatwiają artylerzystom  osiąganie celu.  Na precyzję trafienia mają wpływ  takie czynniki, które działają  na lecący pocisk artyleryjski  jak: wiatr, ciśnienie, temperaturę czy wilgotność powietrza. Podobne systemy są także potrzebne na lotniskach  cywilnych i wojskowych podczas startu i lądowań samolotów czy helikopterów. 

Podczas MSPO w Kielcach  spółka zaprezentowała najnowszą, zmodernizowaną wersję swojego produktu  RSS BAR.  Jego zadaniem  jest przekazywanie bardzo precyzyjnych danych na temat ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności powietrza oraz prędkości i kierunku wiatru od powierzchni ziemi aż do wysokości ponad 30 km. Konstruktorem zależało, aby wyniki pomiarów były przekazywane użytkownikom w postaci depesz meteorologicznych,  zgodnych ze standardami WMO i NATO i Sił Zbrojnych, w jak najkrótszym czasie od rozłożenia zestawu  i uruchomiona systemu. 

Polski produkt na tle innych tego typu rozwiązań wyróżnia się zintegrowaniem całego systemu sondażowego z pojazdem. Dotychczasowe zestawy przewożone ciężarówka pozwalają na przesłanie pierwszych danych dopiero po pół godzinie. W przypadku  RSS BAR zajmuje  to trzyosobowej załodze około 10 minut. - Jest to możliwe dzięki  mobilności i krótkiemu czasowi przygotowywania do pracy oraz zastosowaniu najnowszych, dostępnych na rynku urządzeń - wyjaśnia Sławomir Łyżkowski, kierownik produkcji w firmie Aviomet. 

Przede wszystkim  zmienione zostało podwozie. Zamiast Honkera  zastosowano pojazd terenowy IVECO z kabiną operatora systemu oraz podsystemami: do pomiarów radiosondażowych RT20A na przyczepie, stacji systemów przyziemnych elementów meteorologicznych AGAT 20A, transmisji i zobrazowania danych oraz zasilania.

Głównym elementem zestawu jest najlepszy na świecie radioteodolit  fińskiego przedsiębiorstwa Vaisala. W pakiecie znajduje się oprogramowanie systemu sondażowego Vaisala DigiCORA® służące do analizy, archiwizowania, zobrazowania i przekazywania danych radiosondażowych wraz z licznymi opcjonalnymi aplikacjami. Zapewniają one pełny nadzór użytkownika nad zadaniami wykonywanymi w trakcie trwania sondażu poprzez monitorowanie wszystkich podstawowych elementów składowych i funkcji systemu.

 Pojazd jest jednocześnie miejscem pracy i wypoczynku  trzyosobowej załogi, która jest w jego wnętrzu zabezpieczona przed działaniem broni nuklearnej i chemicznej. Wyposażono go w urządzenia filtrowentylacyjne do pracy w zanieczyszczonym lub skażonym terenie, niezależne źródła zasilania, sprzęt przeznaczony do działania w trudnych warunkach środowiskowych, oświetlenie uwzględniające wymagania w zakresie maskowania oraz sprzęt do przygotowania ciepłych posiłków i miejsca do wypoczynku.  Dzięki temu system umożliwia długotrwałą pracę w warunkach polowych.

Jak informuje spółka, kilka tygodni temu pierwszy egzemplarz RSSA BAR otrzymało Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia. Także model prezentowany w Kielcach po zakończeniu targów ma zostać przekazany jednemu z pułków artylerii wojsk lądowych. Ry

 Zdjęcie:  Aviomet

 

Czytany 145 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy