reklama
sobota, 18 luty 2017 10:31

Odwołanie z urlopu nagrodowego

Napisane przez AG
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Adam: W jaki sposób i na jakiej podstawie prawnej dowódca JW może odwołać żołnierza zawodowego z urlopu nagrodowego lub udzielonego i trwającego wykorzystywania ponadnormatywnego czasu pracy? Szef S1 nie był w stanie odpowiedzieć na to pytanie i sam się długo zastanawiał. Ustawa o służbie żołnierzy zawodowych jak i rozporządzenie o udzielaniu urlopów żołnierzy zawodowych wspominają tylko o odwołaniu z urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Akty prawne mówią jasno jaki jest rodzaj urlopu z którego może odwołać dowódca JW, więc nie można go chyba interpretować i naginać do swoich potrzeb. 

Proszę o wyjaśnienie takiej sytuacji: żołnierz zawodowy wykorzystuje ciągiem przez 5 dni roboczych ponadnormatywny czas pracy jaki przepracował np. za służby w weekend. Dowódca wyraża zgodę podaję punkt w rozkazie tydzień przed. Żołnierz wyjeżdża na drugi koniec Polski z rodziną i ponosi już koszty związane z przejazdem i opłatą hotelu. Po dwóch dniach otrzymuje telefon od przełożonego że ma natychmiast stawić się następnego dnia do JW z jakiś ważnych przyczyn służbowych. Czy Dowódca JW lub bezpośredni przełożony ma prawo na takie odwołanie ? I czy w związku z tym żołnierz zawodowy będzie miał prawo domagać się zwrotu poniesionych kosztów związanych z odwołaniem ?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 63 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żołnierza zawodowego można odwołać z urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego urlopu wypoczynkowego, a także wstrzymać udzielenie mu urlopu w całości lub w części z ważnych względów służbowych.

Jak trafnie Pan wskazał, dany przepis wskazuje z jakiego rodzaju urlopu żołnierz może zostać odwołany, stanowiąc jednocześnie podstawę prawną do jego dokonania. Należy podkreślić, że odwołania żołnierza zawodowego z urlopu wypoczynkowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego może dokonać wyłącznie dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zajmuje stanowisko służbowe. Odwołanie żołnierza zawodowego powinno zostać ponadto stwierdzone w rozkazie dziennym. 

W związku z powyższym brak jest podstawy prawnej do odwołania Pana z urlopu nagrodowego czy wykorzystania dni wolnych za nadgodziny, gdyż odwołanie takie może nastąpić tylko w czasie urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W pańskiej sytuacji może być niemożliwym wniesienie o zwrot poniesionych kosztów w związku z odwołaniem z urlopu nagrodowego, gdyż przepisy regulują tylko zwrot w przypadku odwołania z urlopu wypoczynkowego. AG

 

Czytany 1658 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

  • Tomek

    Mam spore wątpliwości: moim skromnym zdaniem urlop nagrodowy jest formą urlopu wypoczynkowego, różniącą się jedynie sposobem i fakultatywnością przyznania go. Inne wnioskowanie prowadzi do absurdu, kiedy to Dowódca może odwołać żołnierza z urlopu przyznanego ustawą, a nie może z urlopu który sam przyznał. Nie o to chyba chodziło ustawodawcy? Oczywiście powinien analogicznie zwrócić koszty.

  • karol

    Niestety prawo bywa "dziurawe", ustawodawca tego nie przewidział. O co chodziło ustawodawcy nikt nie wie, ale przepisy są jasne i zrozumiałe a różne urlopy mają konkretne nazwy i rządzą się swoimi prawami, i raczej nie ma miejsca na własne i luźne interpretacje. Gdyby urlop nagrodowy był formą urlopu wypoczynkowego to nazywałby się dodatkowym uznaniowym urlopem wypoczynkowym albo inaczej. W pewnej JW Dowódca przyznał urlop nagrodowy żołnierzowi rozkazem, a parę dni później anulował go kolejnym rozkazem ponieważ zweryfikował iż żołnierz ma jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy więc będzie miał za dużo wolnych dni w sumie do wykorzystania. Żołnierz jednak był świadom swoich praw i znał przepisy i niestety albo stety (bo zgodnie z prawem) po konfrontacji z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości Dowódca JW został sprowadzony na ziemię że nie miał takich uprawnień i anulowanie takich punktów nie jest usankcjonowane ani dopuszczone przez żadne przepisy.

  • Mark

    jeżeli to był błachy powód to raczej zwykły mobbing