reklama
piątek, 02 czerwiec 2017 20:13

Zbiórka na dokończenie filmu "Obłoki śmierci - Bolimów 1915"

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Trwa zbiórka na ukończenie pierwszego fabularyzowanego filmu o Bitwie pod Bolimowem.  Bitwie, w trakcie której po raz pierwszy w naszej części Europy zastosowano broń chemiczną.  Po obu stronach jej frontu walczyli Polacy. Twórcy apelują o wsparcie ich projektu na portalu Polak.Potrafi.pl. Akcja trwa do 26 czerwca. Nagrody zaczynają się już od 10 zł!

Bitwa zapomniana przez Świat

Po wielu dniach nerwowego oczekiwania w końcu  zerwał się niezbędny do przeprowadzenia ataku, sprzyjający wiatr. Wczesnym rankiem 31 maja 1915 roku padł rozkaz odkręcenia kurków 12 000  butli z ciekłym chlorem. Wcześniej niemieccy saperzy z 36 Pułku Pionierów starannie rozmieścili i  zamaskowali śmiercionośny arsenał na ciągnącym się przez 12 kilometrów odcinku frontu...

Tak mógłby rozpoczynać się kolejny artykuł o zapomnianej przez Świat bitwie, na polu której  historia Europy Wschodniej przekroczyła granicę między wojną konwencjonalną, a wojną totalną.  Choć wydarzenia te miały miejsce w samym sercu dzisiejszej Polski, a artykułów na ich temat  powstało niemało – wiedza na temat walk na linii Rawki i Bzury w latach 1914 - 1915 nadal z  trudem przedostaje się do szerokiej świadomości Polaków. Pora to zmienić!

OBŁOKI ŚMIERCI – Bolimów 1915

Reżyser filmu – Ireneusz Skruczaj, postanowił opowiedzieć historię Bitwy pod Bolimowem  językiem, który jest najbliższy jemu i przedstawicielom młodego pokolenia. Językiem  nowoczesnego, dynamicznego i trzymającego w napięciu kina. Podczas trwających niemal dwa lata prac nad filmem udało się zrealizować 75% wysokiej jakości materiału zdjęciowego.

Ireneusz Skruczaj, reżyser: - Historia opowiadana w naszym filmie nie należy do przyjemnych, z całą pewnością jest jednak  warta Państwa uwagi. Zbyt łatwo zapominamy o I Wojnie Światowej, myśląc o niej jako  zamierzchłej przeszłości, która nas nie dotyczy. Tymczasem to właśnie na jej frontach doszło do  upadku norm moralnych, po przekroczeniu których nasza cywilizacja nie może się otrząsnąć po  dzień dzisiejszy. Broń chemiczna jest tego najlepszym przykładem. Tego problemu nigdy nie udało  się rozwiązać. Jako filmowcy mamy obowiązek przypominać do czego jest zdolna mroczna, wypierana ze świadomości strona niemal każdego z nas.

Zbiórka na portalu  Polak.Potrafi.pl pozwoli zebrać środki na ostatnie dni zdjęciowe i postprodukcję filmu (montaż, udźwiękowienie, korekcję barwną i efekty specjalne). Akcja trwa do  26 czerwca. Cegiełki zaczynają się już od 1 zł. Ekipa przygotowała bardzo ciekawe nagrody dla  fundatorów.

Bezpośredni link do zbiórki na portalu Polak.Potrafi.pl to: >>>

 

Czytany 162 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji