reklama
sobota, 24 czerwiec 2017 06:26

Jaka komunikacja przysługuje żołnierzowi 

Napisane przez AG
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Paweł: Proszę o wyjaśnienie czy przepisy precyzują jaką komunikacją żołnierz powinien odbywać podróż służbową. Dowódca mojej jednostki ograniczył środki komunikacji zbiorowej wykorzystywane w celu odbycia podróży służbowej do pociągów TLK. Połączenia pociągami TLK nie zawsze umożliwiają sprawne przemieszczenie się, zwłaszcza że połączenia TLK dostępne są w mniej popularnych porach doby.

Od redakcji: Kwestie dotyczące należności za podróże służbowe reguluje rozporządzenie Ministra Obony Narodowej w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe z dnia 16 lipca 2014 r. 

Zgodnie z § 12 ust. 1 cytowanego rozporządzenia, publiczny środek transportu odpowiedni do odbycia krajowej podróży służbowej, a także jego rodzaj i klasę określa zarządzający podróż służbową w poleceniu wyjazdu służbowego, uwzględniając posiadane przez żołnierza uprawnienia do przejazdów bezpłatnych lub ulgowych, dogodność połączeń na danej trasie, termin i pilność wykonania zadań w czasie podróży służbowej oraz koszt przejazdu. 

Żaden przepis nie nakłada na zarządzającego podróż wskazania określonego środka transportu - decyzję ta podejmowana jest w każdym przypadku indywidualnie, jednakże w oparciu o wskazane wyżej przesłanki.

Niestety, zawężenie do jednej kategorii pociągów nie zawsze wpłynie na obniżenie kosztów podróży. Niekiedy, jak słusznie Pan wskazuje, połączenia TLK są w mało popularnych porach,  co może spowodować np. konieczność wydłużenia podróży służbowej o kolejny dzień (a za tym idą koszty noclegu, diety, itd.). W takiej sytuacji tańszym może być jednak przejazd połączeniem droższej klasy pociągów.  AG

 

Czytany 1731 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy