Warning: Creating default object from empty value in /autoinstalator/joomla/libraries/cms/application/site.php on line 531
portal-mundurowy.pl - Świadczenia emerytalne żołnierzy zawodowych i ich rodzin
reklama
Błąd
 • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.
sobota, 03 październik 2015 05:58

Świadczenia emerytalne żołnierzy zawodowych i ich rodzin

Napisał
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Od 1 stycznia 2013 r. weszły w życie nowe regulacje emerytalne dla żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli  służbę po 31 grudnia 2012 r.  W rezultacie nabędą oni uprawnienia emerytalne po 25 latach i ukończeniu 55 lat życia.  Jednocześnie zachowane  zostały prawa nabyte. A  zatem jeszcze przez wiele lat emerytura wojskowa będzie przysługiwać żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu zwolnienia z tej służby posiada 15 (pełnych) lat służby w Wojsku Polskim. Dotyczy to osób, które rozpoczęły służbę wojskową przed 1 stycznia 2013 r.  

 

Dotyczy to każdego rodzaju służby wojskowej, w tym służby zawodowej, okresowej, w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, zasadniczej służby wojskowej oraz nadterminowej zasadniczej służby wojskowej. Jako okresy równorzędne ze służbą wojskową traktuje się:

 

 • przypadające w czasie od 1 września 1939 r. okresy: działalności w ruchu oporu (z wyłączeniem tajnego nauczania), służby w armiach sojuszniczych, pobytu w niewoli lub w obozach dla internowanych żołnierzy,
 • okresy służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej oraz okresy traktowane jako równorzędne z tą służbą.

 

Nie wlicza się do tego okresu służby w latach 1944 – 1956 w Informacji Wojskowej, sądownictwie wojskowym i w prokuraturze wojskowej, jeżeli emerytowi udowodniono to w trybie postępowania karnego lub dyscyplinarnego. O dokonanych ustaleniach Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu  powiadamia właściwe Wojskowe Biuro Emerytalne.

 

Ponadto prawo do wojskowego zaopatrzenia emerytalnego nie przysługuje żołnierzowi, który został skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych lub na karę degradacji za przestępstwo popełnione przed zwolnieniem ze służby.

 

                                Zasady podwyższania świadczeń

 

Emerytura wojskowa wynosi 40 proc. podstawy jej wymiaru za 15 lat służby wojskowej i wzrasta o:

 

 • 2,6 proc. podstawy wymiaru – za każdy dalszy rok tej służby oraz nie więcej niż za trzy lata okresów składkowych poprzedzających służbę,
 • 1,3 proc. podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych ponad trzyletni okres składkowy, o których mowa w pkt. 1,
 • 0,7 proc. podstawy wymiaru – za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę.

 

Okresy składkowe i nieskładkowe zaliczane do wysługi emerytalnej określają postanowienia przepisów art. 6 i 7 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity  w Dz.U nr 39 z 11 marca 2004 r., poz. 353  z późn.zm.).

Podstawę wymiaru emerytury stanowi uposażenie należne żołnierzowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Jest to uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym i miesięczna równowartość dodatkowego uposażenia rocznego, przysługująca  żołnierzowi zawodowemu stosownie do przepisów art. 71 – 73 i 78 ustawy z 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (DzU nr  179  z  2003 r., poz. 1750 – z późn. zm.).

 

Jeżeli w okresie między zwolnieniem ze służby żołnierza zawodowego a ustaleniem prawa do emerytury przypadały waloryzacje emerytur i rent inwalidzkich, przy ustalaniu podstawy wymiaru tego świadczenia uwzględnia się wszystkie kolejne waloryzacje przypadające w tym okresie.
 
Natomiast podstawę wymiaru emerytury dla żołnierzy zawodowych przeniesionych w stan nieczynny lub skierowanych do służby za granicą stanowi uposażenie należne na stanowisku służbowym zajmowanym ostatnio w wojsku lub przed skierowaniem do służby za granicą, według stawek obowiązujących w dniu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
 
Emeryturę wojskową zwiększa sie o:

 

 • 2 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio: w składzie personelu latającego na samolotach naddźwiękowych, w składzie załóg okrętów podwodnych, w charakterze nurków i płetwonurków, w zwalczaniu fizycznym terroryzmu,
 • 1 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio: w składzie personelu latającego na pozostałych samolotach i śmigłowcach, w składzie załóg nawodnych wojskowych jednostek pływających, w charakterze skoczków spadochronowych i saperów, w służbie wywiadowczej za granicą, w oddziałach specjalnych.

 

Emeryturę wojskową podwyższa się o 0,5 proc. podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny lub w strefie działań wojennych. Ponadto emeryturę zwiększa się o 15 proc. podstawy wymiaru, jeżeli inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą wojskową.

 

Kwota emerytury wraz ze wszystkimi podwyższeniami (tylko bez uwzględnienia dodatków, zasiłków i świadczeń pieniężnych) nie może przekraczać 75 proc. podstawy wymiaru.

 

Przy obliczaniu łącznej wysługi emerytalnej na wstępie sumuje się poszczególne okresy o jednakowym procentowym wskaźniku, obejmujące lata, miesiące i dni. Sumę dni zmienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc trzydzieści dni kalendarzowych. W końcowym podsumowaniu okresy niepełnych miesięcy nie są uwzględniane.

 

 

 

 

Czytany 102457 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 18 luty 2018 12:27

Overall Rating (2)

1 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

Pokaż poprzednie komentarze
 • Kacper

  Witam czy ktoś ma jakieś sprawdzone informacje na temat emerytury i odpraw z wam

 • Mielone

  Kacper, gwoli ścislosci nie ma już WAM a jest AMW. Sprecyzuj pytanie bo trudne może nie jest ale jak rozumieć i odpowiedziec? Chodzi Ci o odprawy mieszkaniowe ogólnie czy może o odprawy a może i emerytury dla pracowników AMW? A próbowałeś może kiedyś zadzwonić do WBE i zapytać czy coś się zmienilo w ustawach etc.? Ponadto warto samemu się zorientować w obowiązujacych przepisach i ustawach oraz aktualnych rozporządzeniach które są dostępne w sieci. Łatwiej wtedy kazdemu rozmawiać na nurtujace tematy.

 • nova

  OSTATNI DZWONEK!
  Zostań naszym słuchaczem jeszcze tej zimy. Nie przegap okazji i zapisz się do NOVA Centrum Edukacyjne.
  Ostatnie dni rekrutacji w Rzeszowie, tylko u nas jest jeszcze taka możliwość – do 19 listopada!
  Wydajemy LEGITYMACJE, ZAŚWIADCZENIA DO URZĘDÓW.
  Nie wahaj się tylko przyjdź, ul. Kolejowa 1 ( od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-20.00 oraz soboty 9.00-15.00)
  ZAPRASZAMY!

 • NOVA CE

  OSTATNI DZWONEK!
  Zostań naszym słuchaczem jeszcze tej zimy. Nie przegap okazji i zapisz się do NOVA Centrum Edukacyjne.
  Ostatnie dni rekrutacji w Rzeszowie, tylko u nas jest jeszcze taka możliwość – do 19 listopada!
  Wydajemy LEGITYMACJE, ZAŚWIADCZENIA DO URZĘDÓW.
  Nie wahaj się tylko przyjdź, ul. Kolejowa 1 ( od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-20.00 oraz soboty 9.00-15.00)
  ZAPRASZAMY!

 • Tomasz

  Witam mam pytanie w 96 roku odbyłem służbę zasadniczą a później przez cztery lata służbę nadterminową teraz wracam do wojska jako podoficer czyli na jakich zasadach będę starych czy nowych ktoś może mi wyjaśnić

 • emeryt 2012

  TOMASZ, powinieneś się dowiedzieć tego przed podpisaniem kontraktu, albo w WKU albo w kadrach w jednostce, przepisy tak szybko się zmieniają ,że nawet kadry różnie interpretują te same przepisy, ale skoro chcesz służyć i podpisałeś kontrakt, to jakie to ma znaczenie, powodzenia

 • Patryk

  TOMASZ. Mam to samo pytanie odnośnie emerytur. Ciekaw jestem odpowiedzi bo z tego artykułu wychodzi na to że jesteś na starych warunkach

 • Xxxx

  Jak juz czytamy w innych artykulach te osoby które odbywały np. W 2002 r. Zasadnicza służbę wojskowa i wstapily do wojska jako żołnierze zawodowi po 2013 roku zaliczani sa jako osoby idace juz na nowym zasadach emerytalnych?

 • praca z cywila a nowe zasady

  witam,
  czy okres pracy w cywilu doliczany jest do wyslugi wg nowych zasad?

  w wieku 55 lat będę miał wysłużone 25 lat czyli 60% - jeśli dotrwam bo późno zacząłem ;)

  przed wojskiem pracowałem 15 lat w cywilu, czy ten okres zostanie mi doliczony wg nowych zasad?
  doczytałem sie ze jak najbardziej doliczany jest dla żołnierzy służących wg starych zasad ale o nowych nie znalazłem informacji

 • PIOTR

  ze względów podatkowych istotny dla mnie jest problem żródła z którego wypłacana jest emerytura wojskowa czy z ZUS jako konsekwencja podlegania syst.ubezp społ. czy z budżetu panstwa Dziękuję za pomoc