reklama
poniedziałek, 25 wrzesień 2017 20:30

Zwolnienie ze służby przez komisję lekarską 

Napisane przez AG
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Paweł:  Jestem żołnierzem zawodowym. Mam za sobą  20 lat służby.  Zostałem skierowany na wojskową komisje lekarską ze względu na długoterminowe zwolnienie wynoszące 90 dni.  Czy w przypadku gdyby komisja stwierdziła moją nie zdolność  do pełnienia dalszej służby wojskowej zawodowej to oznacza moje zwolnienie czy też sam moge złożyć wypowiedzenie stosunku od służbowego, przechodząc na emeryturę . 

Od redakcji: Zgodnie z art. 111 pkt. 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żołnierza zawodowego zwalnia się z zawodowej służby wojskowej wskutek ustalenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do służby. 

Zwolnienie żołnierza z zawodowej służby wojskowej na ww. podstawie następuje z mocy prawa. Z dniem uzyskania przez orzeczenie komisji lekarskiej przymiotu ostateczności następuje skutek prawny w postaci zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej. Dowódca jednostki wojskowej, wydając rozkaz personalny o zwolnieniu ze służby wojskowej z uwagi na ustalenie przez wojskową komisję lekarską niezdolności do służby żołnierza zawodowego potwierdza jedynie to co nastąpiło z mocy samego prawa - to nie jednostka Pana zwalnia lecz ww. przepis ustawy.

Należy pamiętać, że żołnierz zawodowy może w każdym czasie złożyć wypowiedzenie stosunku służbowego, którego nie musi uzasadniać. Jednakże jego złożenie nie wpłynie w żaden sposób na skuteczność zwolnienia z zawodowej służby na skutek uzyskania ostateczności orzeczenia komisji lekarskiej o niezdolności do służby. AG

 

Czytany 2604 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

  • Tob

    Czy okres wypowiedzenia stosunku służbowego (zwolnienia z zawodowej służby wojskowej) z powodu art. 111 ust. 3 (orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej) wynosi 6 miesięcy czy następuje z dniem uprawomocnienia się ww orzeczenia WKL? Czy nabywyszy wcześniej prawa emerytalne (lata służby 15 i więcej) żołnierz uprawniony jest do otrzymania emerytury?